door Mr. J. G. C. Joosting en Dr. H. Brugmans. 40 Literatuurkroniek, Schrijvers en uitgevers, die werken in dit tijdschrift wenschen besproken te zien, gelieven ze te zenden aan Mr. A. Telting, 's Gravenhage. Mr. Ch. M. Dozy. Inventaris van het oud-archief der stad Edam en van de zich ten raadhuize bevindende bescheiden der instellingen aldaar. Leiden, Eduard Ydo, 1898. 3 en 72 bladz. Ten grondslag liggen aan den inventaris de aangenomen begin selen van archiefregeling. Wat het stadsarchief in engeren zin betreft, ook is opgenomen het archief van schepenen, al berust dit in het rijksarchief tê Haarlem. „Het werd geïnventariseerd, „voordat het rijk goedvond het naar het rijksdepót over te brengen. „Ook overgebracht naar Haarlem zijn de protokollen van notarissen, „en een register van dijkverstoeling van 1572 (no. 398) m. i. ten „onrechte, daar zij, naar ik meen, niet behooren tot oud-rechterlijke „archieven, wier overbrenging naar de rijksarchiefdepöts is voorge schreven. Niet overgebracht (evenmin als elders) zijn de registers „van ondertrouw en huwelijk voor schepenen, hoewel zeker tot „het oud-rechterlijk archief behoorende". De voornaamste „instel lingen" zijn de Zeevang en de Purmer. „Van de archieven der „kerkbesturen en instellingen van liefdadigheid zijn natuurlijk „slechts brokstukken naar het stadhuis verdwaald". De gemeente-archieven in 1897. N.B. Hetgeen hier volgt is ontleend aan de verslagen van den toestand der respectieve gemeenten over 1897, tenzij de bron nader is aangegeven. Arnhem. Oud-archief. Het oud-archief der gemeentein bruikleen berustende in het depót der rijksarchieven in Gelderland, verkeert voortdurend in goeden staat en werd meermalen geraad pleegd. Aanwinsten ol verliezen vonden niet plaats. Nieuw- archief. De overbrenging van het nieuw-archief naar het gebouw achter het gemeentehuis bracht bezwaren mede, waaraan, door de aanstelling van een tijdelijken klerk, zooveel mogelijk werd tege moetgekomen. (Verslag Arnhem, blz. 37). Breda. Oud-archief. „Van verschillende registers, bevat tende „de acten Magistrael", is een volledige inventaris gereed. Aan 41 „verschillende liassen bevinden zich stukken, die mij na onderzoek „bleken op eene betere plaats thuis te behooren. Reeds eenige „dier belangrijke documenten heb ik verzameld; plaatsruimte ech- „ter verhinderde mij dit werk voort te zetten." Heeft het archief een meer geschikte plaats, dan wordt hiermede voortgegaan. Dr. Corstens' Bredaniana zijn reeds tot CX gevorderd (in de laatste nummers de geschiedenis der Latijnsche school). Vele inlichtingen werden gevraagd. De hoop wordt uitgesprokende rechterlijke archieven in bruikleen te ontvangen. Nieuw-archief. Het nieuw- archief, in 1892 en 1893 geïnventariseerd, wordt zorgvuldig in orde gehouden. Het dagelijksch toezicht bleef opgedragen aan een commies ter secretarie tegen eene kleine vergoeding. (Verslag Breda, blz. 112115). Goes. Het archief bevindt zich in goeden staat. (Verslag Goes, bijl. I). Gouda. Het oud-archief verkreeg door aankoop en door schenking (namens de erven Jhr. Mr. A. van der Goes van Naters) belangrijke aanwinstendie worden medegedeeld. „Een plan van „inventarisatie van de onder de berusting van de gemeente gelaten „oude rechterlijke archieven kwam in gereedheid" en behoeft goed keuring door den Minister van Binnenlandsche Zaken. Schrifte lijke inlichtingen werden veel gevraagdbezoeken waren zeldzaam. Het gebouw verkeert in goeden staat doch is 's zomers, wanneer niet gestookt wordt, niet vrij van vocht. (Verslag Gouda, blz. 47, 48). 's Gravenhage. De heer A. J. Seiwaas van Rooijen werd wederom voor een jaar herbenoemd. Mevr. de wed. Th. Jorissen, geb. W. P. Bok, schonk eene portefeuille belangrijke stukken betreffende de Huygensen; Mr. J. H. O. Cazius te 's Hertogen bosch schonk stukken betreffende de schutterij (1788) en den eigen dom van een erf aan het Halstraatje N.z. (1765, 1768). Het schepen-archief kan eerst van het rijk gevraagd wordenwanneer een brandvrij archiefgebouw is tot stand gekomen. De druk van den catalogus der gemeente-bibliotheek ging voort. De bibliotheek van den Schouwburg werd op den archiefzolder geplaatst. Een beter verblijf voor het oud-archief en de bibliotheek wordt gewenscht, doch is nog niet gevonden. (Verslag 's Gravenhage, blz. 19, 20).

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 26