134 ZakenKunsten en "WetenschappenGenootschappen en Sociëtei ten; Feesten; Tentoonstellingen; Congressen; Couranten; Alma^ nakken, AdresboekenBaljuwschap van Zuid-Holland en omge ving. Niet minder dan vijf registers maken het naslaan gemak kelijk. In de voorrede worden zeer opmerkelijke bijzonderheden me degedeeld over de vroegere stedelijke boekerij, die in 1T68 is ver kocht. A. J. d' Ailly. Willem Bentinck van Rhoon en de diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en de Nederlandsche Republiek gedu rende de laatste jaren vóór den vrede van Aken in 1748. Amsterdam, J. H. de Wit. 1898. Amsterdamsche dissertatie. 8°. XII, 204 blz. Dit proefschrift is naar Engelsche en Nederlandsche bronnen bewerkt. In Hoofdstuk I geeft de schrijver een overzicht van het leven van Bentinck (17011774). In Hoofdstuk II beschrijft hij de vredespolitiek der Staatsgezinde partij in den Oostenrijkschen Successieoorlog. Zij viel echter in 1747aan de verheffing van Willem IV had Bentinck een zeer groot aandeel. Van den Stad houder verwachtte Engeland een krachtig optreden tegen Frank rijk, maar werd daarin teleurgesteld. Onderhandelingen werden door George II met Frankrijk aangeknoopt; het was om den voortgang van deze te voorkomen en Engeland tot nieuwe toerustingen te bewegen, dat Bentinck naar Londen werd gezonden (Hoofdstuk III) In deze zending slaagde hij volkomen, maar toch had deze am bassade ten slotte geen succes, daar de Republiek, door Frankrijk in haar eigen grondgebied bedreigd, haar onmacht om zich te ver dedigen moest erkennen. Zoo werden de onderhandelingen te Aken geopendalleen aan het diplomatiek beleid van Bentinck gelukte het te voorkomen, dat Nederland niet geheel in den hoek werd ge schoven (Hoofdstuk IV). Een reeks origineele stukken zijn als bij lagen afgedrukt. Bijdragen en Mededeelingen van het Historisch Genootschap. XIX. 's Gravenhage. Martinus Nijhoff. 1898. 8°. IV, LIV, 390 blz. Behalve de gewone verslagenEen merkwaardig aanvalsplan (van de Spanjaarden) gericht tegen visscherij en handel der Ver- eenigde Nederlanden in de eerste helft der 17de eeuw, medegedeeld door P. J. Blok. (Dit plan, op zich zelve hersenschimmig, bevat belangrijke bijzonderheden omtrent den omvang van handel en visscherij der Nederlanders in hun koogsten bloei en nog.meer omtrent de praktijk daarvan. Het is door een Zuid-Nederlander, misschien uit Duinkerken, in 1617 aan den Koning en de Aarts- 135 hertogen aangeboden) Mémoires de Monsieur de Boil Anec dotes, tant de la cour du Prince d'Orange Guillaume III, que des principaux seigneurs de la République de ce temps, medegedeeld door F. J. L. Kramer. (Vroeger door van der Fleim en Vreede gebruiktnaar verschillende HSS. uitgegeven. Het onderzoek naar den schrijver leidde tot geen resultaat). Statistiek van den in- en uitvoer van Amsterdam. 1 Oct. 166730 Sept. 1668, medegedeeld door H. Brugmans. (Deze statistiek, die een unicum in de 17de eeuw is, geeft specifiek alle handelsartikelen op, die aan het tolkan toor werden aangegeven). Oldenbarnevelts memorie over de Gulik- sche zaken, medegedeeld door J. J. Jansen. (Door Brill gebruikt. Gelijk door den uitgever zeer waarschijnlijk is gemaakt, gezonden aan Gillis Ouwercx, Nederlandscli consul te Venetië). Verhaal van de inneming van Paramaribo (1665) door Generaal William Byam, medegedeeld door George Edmundson (Naar MS. Sloane 3662 op het Britsch Museum). Stukken over de Noordsche Compagnie, me degedeeld door G. W. Kernkamp. (Hit het archief van Enkhuizen. In een uitvoerige inleiding wijst K. deze stukken hun plaats aan in het kader van Muller's Geschiedenis der Noordsche Compagnie. De opvatting van deze laatste, dat de Coxnp. niet anders is dan een kartel van kooplieden ter verkrijging van kooge winstenwordt geheel door deze stukken bevestigd. Overigens bevatten zij veel ge gevens (o.a. notulen) omtrent de zoogenaamde Kleine Noordsche Compagnie, ook omtrent de vangst, het bedrijfskapitaal, de uitrusting, in 't algemeen omtrent de inwendige geschiedenis der Compagnie). Elburg und Bolsward und die deutsclie Hanse, 1557/8. Mittkeilung von K. Hölilbaum. (Brieven van deze steden aan Keulen, die hare verhouding tot de Hanse in een helder licht stellen, 7 Dec, 1557 en 5 Febr. 1558). B. VARIA. Gesteld met ingang van 1 Maart 1898 ter beschikking van den Landsarchivaris (te Batavia), ten einde dezen overeenkomstig diens aanwijzingen behulpzaam te zijn bij de ordening van en de verdere werkzaamheden betreffende de archieven der voormalige directiën van cultures, van 's lands middelen en domeinen en van 's lands producten en civiele magazijnen Dr. E. de Haan. (Javasche Courant 1 Maart 1898.) De heer M. E. van der Meulen, predikant te Bolsward, wenscht met 1 October a.s. zijn emeritaat aan te vragen. Aldan is hij 45 jaren predikant geweest waarvan 36 jaren in Bolsward.

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 26