126 door Mr. J. Gr. Ch. Joosting en Dr. H. Brugmans. dat de Regeering liet ramehpapier voor onze muntbiljetten te Charlotten- burg liet onderzoeken, terwijl aan de Polytechnische sckool te Delft én de werktuigen én de deskundigen tot dat onderzoek beschikbaar zijn. De Minister van Financiën wist blijkbaar niet dat zijn ambtgenoot van Bin- nenlandscke Zaken reeds herhaaldelijk aan bovengenoemden Hoogleeraar onderzoek van papier had opgedragen, en deze tot voorbereiding van een rijksproefstation in September 1891 een officiéél bezoek aan de inrichting te Charlottenburg gebracht had Dz. Literatuurkroniek, Schrijvers en uitgevers, die werken in dit tijdschrift wenschen besproken te zien, gelieven ze te zenden aan Mr. A. Felting, 's Gravenhage. Le bibliographe moderne. Courrier international des archives et des bibliothèques, publié sous la direction de M. Henri Stein. Paris, Rue Gay-Lussac -38, lre Année, 428 bladz. 8°. De Revue internationale des archivesdes bibliothèques et des musées is, na haar kortstondig leven, als het ware opgevolgd door Le bibliographe moderne. Doch niet volkomende musea zijn afgevallen en de bladzijden, aan de archiefwetenschap gewijd, zijn in aantal zeer sterk achteruitgegaan. Toch is dit tijdschrift aa.n te bevelen ook voor onze archieven. Zoolang er geen internationaal tijdschrift bestaat voor de archieven alleen, moet gesteund worden het tijdschrift, dat gelegenheid aanbiedt tot bespreking van de belangen der archieven, niet voor ons land alleen. De wetenschap van wat elders geschiedt voor de archieven is ons noodig om te komen tot dat, wat wij willen bereikenons land worde in dat opzicht andere landen ten voorbeeld. De archiefwetenschap is nog jong, maar toont reeds kraclitigen groei laten wij zorgen, dat zij zich in de goede richting blijve ontwikkelen. Le bibliographe moderne verschijnt iedere twee maanden- in afleveringen van ongeveer 4 vel druks. Na eenige opstellen betref fende de archief- of de bibliotheekwetenschap volgt eene Chronique des archiveseene Chronique des bibliothèques, eene Chronique bïbli- oqraphique, eene Necrologie en Comptes rendus Livres nouveaux. De opstellen betreffende het archiefwezen behandelen: La nouvelle organisation des Archives nationales a Paris, La nouvelle organisation des Archives de l'Etat en Italië, Le pro jet de- loi sur 127 les archives nationales en Italië, Les archives de la ville de Leide (par Ch. M. Dozy), Les archives de Tournai-Tournésis au depót des archives de l'Etat a Mons (par Ed. Poncelet), Les archives de la ville de Béziers (par Jos. Bertlielé), Les fonds „Fronde" aux archi ves de Bale (par Cli. Schmidt). In de Chronique des archives zijn vertegenwoordigd: België, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Oostenrijk, Spanje, Zweden en Zwitserland. Onder de Livres nouveauté vinden wij vermeld inventarissen r an Fransche archieven, een ,,guida teorico pratica" „dell' archivio nell' „amministrazione comunale", „Apuntes sobre las escrituras moza- „rabes toledanas que se conservan en el Archivo histórico nacional, Fabriciana des Oldenbuger Archivs enz, enz. Eene zeer practisch ingerichte Table des matières voor dezen eersten jaargang is in de laatste aflevering opgenomen. R. Fruin Th. Azn. Beschrijving eener verzameling charters en pa pieren, afkomstig van Anna van Bourgondië, vrouwe van Ravestein, be rustende in het rijks archief-depót in de provincie Zeeland, 37 bladz. 8°. Deze stukken zijn in 1892 verkregen van de Oostenrijksclie regeering, die ze indertijd uit Brussel had medegenomen, behalve 1 charter, in 1894 aangekocht uit de nalatenschap van Hendrik Veder. Omtrent de herkomst der stukken wordt een en ander mede gedeeld. Daarna wordt rekenschap gegeven van de regels, aange nomen bij den (hierna volgenden) inventaris, en opmerkingen ge maakt over hetgeen gebleken is omtrent den jaarstijl in Zeeland. Twee stamboom en van de heeren van Brigdamme en Soubuig uit het huis van Borselen en van de bastaardtakken van Bourgondië vormen liet besluit. R. Fruin Tii. Azn. Beschrijving eener verzameling charters en pa pieren betreffende de familie van JVakkeneKapelle, berustende in het rijks archief-depót in de provincie Zeeland. 21 bladz. 8°. In 1894 werden op eene verkooping te Brussel bij J. Fiévez eenige charters ten behoeve van het Zeeuwsche depót aangekocht, betrekking hebbende op de familie van WakkeneKapelle 1). Dit geslacht, door dubbele bastaardij gesproten uit het huis der herto gen van Bourgondië, verkreeg Kapelle (in Duiveland) c. 1511 en Wakkene (in Vlaanderen) c. 1538. Hare leden bekleedden onder 1) Da overige stukken betreffende dit geslacht werden aangekocht door het staatsarchief te Brussel, behalve een charter (in dezen inventaris beschreven) verkregen door de gemeente Ylissingen.

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 22