34 meld, vóór dien tijd was liij liet niet. Wel is waar was Haje Adding bij den dood zijne vaders minderjarig en was bij dit nog in 1400 (Driessen blz. 829), de voogdij werd ecbter niet uitgeoefend door Tyabke Yeldrix maar dooi' Umke Ripperdes, koof deling te Farmsum (Oorkondenboek no. 829). Nu is liet natuurlijk mogelijk, dat er andere mij onbekende gronden zijn, die er voor pleiten, dat liet bedoelde stuk tocb uit 1395 dateert, maar die gronden, zoo zij bestaan, zijn door de uitgevers niet medegedeeld. Middelburg, Augustus 1897. R. Fruin Th.Az. Literatuur Kroniek door Mr. J. G. Ch. Joosting en Dr. H. Brügmans. Schrijvers en uitgevers, die werken in dit tijdschrift wenschen besproken te zien, gelieven ze te zenden aan Mr. A. Telting, 's Gravenhage. A. C. Bondam. Yerslag omtrent de oude gemeente- en waterschaps archieven in Noord-Brabant, uitgebracht aan heeren Gedeputeerde Staten dier provincie, 's Hertogenbosch, Mei 1896. 27 bladz. 8o. Voorgezet werd „de verzorging van den zoogenaamden ouden „burgerlijken stand." „Naarmate de regeling en inventarisatie der „bijna 225 oude rechterlijke archieven voortschrijdt, worden" bij de lijsten van de vooiioopers der burgerlijke^-stands-archieven „ook „de relazen opgenomen van de huwelijks-proclamatien, gedaan door „de vorsters evenzoo de akten van ondertrouw en trouw voor sclie- „penen evenzoo' ook de registers, bijzonder sinds 1806 ter griffie „van iedere civiele rechtbank gehouden ten behoeve van de ontvan- „gers der successiebelasting." Bezocht werden Maren, Berchem, Oss, Raamsdonk, Baardwijk en Fijnaart. Tusschen de rechterlijke archieven van Erp e. a. plaatsen werden nog stukken gevonden be- hoorende tot het oud-archief dier plaatsen. Eenige vroeger mede genomen registers werden „bewerkt", zoo werd eene „inhoudsopgaaf „van het Liber privilegiorum pagi de Someren" vervaardigd, die achter het verslag is afgedrukt. Verslag omtrent het gemeente-archief van Amsterdam over 1896. 4 bladz. 8o. Eenige portefeuilles over de jaren 18851890 werden van de bureaux overgebracht naar het nieuw-archief en daar ontdaan van de overtollige witte vellen en apostillen, „met overschrijving van „de daarop voorkomende aanteekeningen". „Een plan tot de zoonoo- „dige reorganisatie van de archieven" der afdeelingen Algemeene 35 Zaken, Financiën en Publieke Werken „werd door den archivaris „ontworpen en aan B. en W. overgelegd".-„Op het oud-archief „werd voltooid de regeling en inventarisatie van de Consignatie kas. De boeken en geschriften over de beschrijving der stad werden „gecatalogiseerd. Geregeld werden de stukken afkomstig van de Ge deputeerden in Dagvaert van Amsterdam. Voortgezet werd de be schrijving van de oude rentebrieven en transportbrieven van hui- „zen". Genealogische nasporingen namen veel tijd. Het vervaardi gen van klappers werd voortgezet. 36 personen deden zelf onderzoe kingen, terwijl 43 schriftelijke aanvragen naar historisch onderzoek werden beantwoord. Onder de aanwinsten valt te vermelden het bruikleen, door Dr. Blooker toegestaan van de groote verzameling aanteekeningen, vervaardigd door Mr. de Roever. J. de Hullix. Verslag van den archivaris (der gemeente Deventer over- 1896). 3 blz. 8o. Vele inlichtingen werden gegeven en onderzoekingen ingesteld. Met de schifting en regeling van de losse stukken, ingekomen brieven enz. werd geregeld voortgegaan en steeds bleek meer de groote noodzakelijkheid hiervan. Tevens werd voortgezet de uitgave der Cameraarsrekeningen, in 1889 gestaaktdie over 1373 en 1374 verschenen reeds geheel, die over 1375 gedeeltelijk, terwijl zij tot 1385 voor de pers gereed liggen. M. H. van Visvliet. Verslag van het oud-archief van Middelburg 1896. Uitgebracht aan Burgemeester en Wethouders. 14 bladz. 8o. „De archiefverzamelingen verkeeren over het algemeen in goe- „den toestand." Voor de aanschaffing van materieel ter verzorging der rechterlijke archieven werd door de Regeering een crediet van f 150.toegestaan. De inventaris der rechterlijke archieven kwam gereed, werd (behoudens wijzigingen) door den Min. v. Binn. Zaken goedgekeurd en zal dezen zomer in druk verschijnen. De stukken, in 1890 ter zijde gelegd, „omdat hunne vaste plaats in het „archieflichaam niet zoo maar dadelijk kon worden bepaald", zul len successievelijk worden opgenomen in de beschrijving van het archief. Tot dusver hield de archivaris zich hoofdzakelijk bezig met de beschrijving der stukken betreffende het financieel beheer der stad (het archief der thesauriers). Is die afdeeling gereed, „dan is „als het ware de kern gevormd, waaromheen zich de andere bestand- „deelen van het archief groepeeren." De adjunct-archivaris maakt regesten van de in banden vereenigde losse stukken jonger dan 1581, opdat deze later beter ter bestemder plaatse kunnen ingedeeld wor den. De correspondentie met particulieren neemt toe. 1) De plaatsing van het stuk in het Diversorium geeft geen licht, daar dit niet chronologisch geordend is. Aan onze oorkonde gaan vooraf stukken van 1397, 1402 en 1329; er volgen er van 1397, 1405, 140G.

Nederlandsch Archievenblad | 1897 | | pagina 8