42 43 VARIA. zentijd veel te lijden had, en in 1629 na de verovering van den Bosch door Frederik Hendrik werd opgeheven. De kloosterlingen hieven echter vereenigd, en zwierven sedert dan hier dan daar rond, zonder ooit de betrekkingen met den Bosch af te breken, totdat hun ver- eeniging in 1770 definitief werd opgeheven. Belangrijk is dit boek ook voor de kennis van den toestand der Katholieken in Brabant in den tijd der Kepubliek. The Records of the City of Kew Amsterdam, from 1653 to 1674, edi ted by B. Fernow. I. Minutes of the court of «burgomasters and scliepens, 16531655. 8o. 7, 421 biz. Kompl. in 7 din. D. 10. Het stadsbestuur van Hew York heeft besloten, de archiefstuk ken van het oude Kieuw-Amsterdam uit te geven. Daar een uitgave in originali voor weinigen in Amerika waarde zou hebben, heeft men de stukken vertaald in het Engelsch en deze vertaling doen drukken, ongetwijfeld een uit historisch oogpunt bedenkelijke me thode. Het thans uitgegeven eerste deel, de notulen van Burgemees- teren van 1653 tot 1655 is in de eerste plaats belangrijk voor de personengeschiedenisdoch ook belangrijker punten werden be sproken, de algemeene belangen der kolonie, vc-oral de verdediging tegen de Engelschen betreffende. J. R. Callenbach. Justus Heurnius, een bijdrage tot de geschiedenis des Christendoms in Nederlandsch Oost-Indië. K ij kerk, (1. F. Callenbach. 8o. 8, 368. 3.—. Belangrijk is deze biographie vooral voor de geschiedenis der Indische kerk, waar Heurnius van 1624 tot 1038 predikant was. "V ooral zijn strijd met het staatsgezag is hoogst merkwaardigde wettigheid der in Indië vigeerende kerkorde was hier gewoonlijk het punt in kwestie, dat eigenlijk nooit tot oplossing is gekomen, daar zeker de wettigheid niet onaantastbaar was en de kerkorde niettemin geruimen tijd reeds was toegepast. Een aantal ongedrukte stukken zijn als bijlage toegevoegd. M. Wildeman. Elizabeth Muscli. Amersfoort, A. H. van Cleeff. 8o. 8, 127 blz. f 1.—. Hit het huisarchief van Wassenaer publiceert de Heer Wilde man verschillende stukken betreffende de bekende Mevrouw Buat en de haren. Aangevuld met wat Droste omtrent haar mededeelt, is dit boekje, gelijk de schrijver het noemt ,,een eerste proeve van onderzoek ter benadering der geschiedkundig ware voorstelling van Mevrouw Buat en de haren". Eenige beoefenaars der geschiedenis hebben het plan opgevat in Gelderland eene vereeniging op te richtendie ten doel heeft het uitgeven van bronnen dei- provinciale geschiedenis, oudheidkunde en rechten en van verhandelingen op dat gebied. Te Willemstad op Cura9ao is eene vereeniging opgericht onder den naam Genootschap voor de Geschied-, Taal-, Land- en Yolkenkunde der Nederlandsche Antillen. Zij heeft volgens hare statuten o.a. ten doel het verzamelen van hetgeen over deze eilanden in druk bestaat en uit archieven of in handschrift te bekomen is. Ook het uitgeven van bijdragen en het ondersteunen der uitgave van afzon derlijke werken. Den 21 Aug. 1.1. werd door den heer H. R. van Visvliet in eene vergadering der „Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelangen" te Groningen gehoudende vraag behandeld op welke wijze behooren de gemeente-archieven te worden gesplitst in oud- en nieuw-archief- Zijne rede, ons welwillend ter hand gesteld, hopen wij in een volgend nummer op te nemen. De Nieuwe Rotterdamsche Courant van 24 Sept. bevat onder het opschrift Zorg voor Archieven het volgende „Bij een kort doch hevig onweder, dat Maandag te Tiel woedde, werd het stadhuis door den bliksem getroffen. Daar het gebouw voorzien is van een aflei der, werd geen schade veroorzaakt. De correspondent der A.rnh. Ct. vestigt de aandacht op den desolaten toestand, waarin het weleer zoo rijk en thans nog goed voorzien archief te Tiel verkeert. „Bij geen lorreman kan het er slordiger uitziendan op het zolderkamertje dat de rijke geschiedenis onzer gemeente herbergt. De giftbrieven van de hertogen van Gelder liggen in een ongesloten kistje, dat branden kan als het wil. De boeken staan niet in rekkenmaar liggen in de grootste wanorde over den vloer. Men zegt dat onze gemeente-secretaris, tevens archivaris, dien toestand met ons ten zeerste afkeurt en het is daarom te hopen, dat B. en W. eene toelage tot het in orde brengen van het archief van den Raad zullen vragen."" Nader vernemen wij omtrent deze zaakdat de burgemeester in eene raadszit ting den toestand van het archief ter sprake bracht en verklaarde, dat die niet zoo erg wasals de berichten dien schetsten. Men besloot den Rijksarchivaris te Arnhem uit te noodigen een nader onderzoek in te stellen. Vaderland 7 Oct J Dezer dagen verschenen de historische rapporten, overgelegd vanwege de „Commission appointed by the President of the United States to investigate and report upon the true divisional line between the Republic of Venezuela and Bri tish Guiana". Het grootste gedeelte is van de hand van Prof. George Lincoln Burr, die het vorige jaar bijna zeven maanden op het Rijksarchief in den Haag werkzaam was, hoofdzakelijk voor zijn onderzoek van de papieren der "West-Indische Compagnie. De extracten uit die archieven verzameld vormen als bijlagen het grootste gedeelte van het reeds vroeger verschenen tweede deel; terwijl het derde deel

Nederlandsch Archievenblad | 1897 | | pagina 12