40 instellingen, door lien bestuurd. 3o. De Doelens. 4o. Burgerkrijgs- raedt en Schutters. 5o. Stadsmilitie. 60. Schepenen. In een uitvoe rige inleiding beschrijft dr. Kernkamp vooreerst bet leven van 'Bon temantel, vervolgens zijn gedenkschriften, terwijl hij ten slotte het plan voor deze uitgave uiteenzet. Yeilig kan worden vastgesteld, dat in deze inleiding alles is gezegd, wat over Bontemantel en zijn werk in het midden is te brengen. De uitgave van dr. Kernkamp geeft ons de kleine zijde van de Witt's anders zoo schitterend tijdvak te aanschouwen, de lang niet fraaie keerzijde der medaille. Al het be derf, dat de familieregeering vooral te Amsterdam welig deed op schieten, wordt in deze gedenkschriften duidelijk beschreven. Bon temantel is de man van het kleinevoor het grootsche van zijn tijd, voor de zedelijke meerderheid van een man als de Witt had hij geen oog. Een tweede deel zal het werk besluitendaarin zullen ook de zoo hoog noodige registers worden opgenomen. Bijdragen en mededeelingen van bet Historisch Genootschap, geves tigd te Utrecht. KVIII. 's Gravenhage, Martinus Nijhoff. 80. II, 464 blz. Dit deel bevat, behalve het jaarverslag met de gewone bijlagen, allereerst een fragment eener autobiographic van Constantijn Huy- gens, medegedeeld door dr. J. A. Worp, dat, geschreven van 1629 tot 1631, 's dichters leven van 1596 tot 1614, dus voornamelijk zijn jeugd en zijn opvoeding behandelt. Verder vinden wij hier de reke ningen van den drost van Twenthe over 13361339, door mr. S. Muller Fzn uitgegeven als aansluiting bij de vroeger door hem ge publiceerde Stichtsche rekeningen uit den tijd van bisschop Jan van Diest. Vervolgens de Notulen' en Munimenten van het College van Commercie te Amsterdam, een zoo goed als onbekende kamer van koophandel, die van 16631665 heeft bestaan, in het licht ge geven door dr. H. Brugmans. Dan een interessant verhaal eener samenkomst van hertog Arnold van Gelre met zijn zoon Adolf ten tijde van het beleg van "V enlo in 1459, medegedeeld door dr. J. S. van V een. Dit wordt gevolgd door een zeer merkwaardige Memorie van Aanmng Keyser (een der zes op Loevestein gevangen gezette staatslieden) betreffende de gebeurtenissen van het jaar 1650, uit gegeven door dr. G. W. Kernkamp. Ten slottewel het merkwaar digste in dezen zeer belangrijken bundel een door prof. Eruin medegedeeld stuk van Simon Van Leeuwen's Bedenckingen overdo stadhouderlijke magt omtrent de verkiesinge van de magistraten in de steden van Holland, tot noodige verclaringe van veele saeken, de politie en bijsonderlijck de regeeringe van de steden betreffende, dat evenzeer als dr. Kernkamps Bontemanteluitgave allerlei be- 41 richten geeft omtrent de regeering der Bepubliek en waaraan door prof. Fruin een zeer merkwaardige inleiding is toegevoegd. Acta der provinciale en particuliere synoden, gehouden in de Noord. Nederlanden gedurende de jaren 15721620. Verzameld en uitg. door J. Iteitsma en S. D. van Veen. VI. Friesland. 15811620. Utrecht. 1586 1620. Groningen, J. B. Wolters. Met een bekwamen spoed nadert deze serie hare voltooiing thans ontbreken nog slechts Groningen en Drenthe. De acten van Friesland zijn bijna, van den beginne af volledig bewaard; de Frie- sche kerk werd omstreeks 1580 op geregelden voet naar de Calvinis tische beginselen zonder al te veel inmenging van het Staatsgezag ingerichtgeregeld hield zij sedert, zelfs in de woelige jaren van het twaalfjarig bestand, haar synode. De behandelde zaken zijn, afge zien van dit laatstgenoemde tijdvak, meest moeilijkheden met Ka tholieken en Doopsgezindenverder allerlei particuliere aange legenheden van strijd was hier weinig sprake. Anders was het in Utrecht, waar de kerk slechts hoogst zelden verlof verkreeg zich synodaliter te vereenigen, maar door het overgroot aantal anders- andersdenkenden de kerk vóór 1618 niet tot een vaste organisatie kon komen. De uitgave is, gelijk altijd, welverzorgd. A. Hollestelle Geschiedkundige beschrijving van Tholen en om streken, samengesteld naar de oorspronkelijke bronnen enz. Middelburg, J. C. en W. Altorffer. 80. VIII, 471 blz. f 2,50. Op nauwkeurige archiefstudie berustend, geeft dit boek een zeer volledige, hier en daar echter wel wat omslachtige en verwarde geschiedenis van het genoemde eiland. De schrijver kent zijn onder werp door jarenlange studie blijkbaar volledig. Het boek is in twee deelen verdeeld, waarvan het eerste loopt tot 1397, toen Guy Van Blois, de laatste heer van Tholen overleed, waaraan de geschie denis der heeren van St. Maartensdijk wordt vastgeknoopthet tweede brengt dan de geschiedenis tot 1579, toen de Kerkhervor ming in Tholen werd ingevoerd. G. A. Meyeb,. De predikheeren te 's Hertogenbosch. 12961770. Eene bijdrage tot de geschiedenis van het Katholieke Nooxri-Brabant, Nijmegen, Malmberg. 80. 14, 271 blz. f 2. De schifjver behandelt de geschiedenis van het Dominicanei'- Elooster te 's Hertogenbosch, dat in 1296 gesticht, reeds in den Geu-

Nederlandsch Archievenblad | 1897 | | pagina 11