38 bil eene ongedateerde ordonnantie op liet bedingen en berecliten van een sterfhuis. De varianten in de keuren vermeld, de1 ordonnantie afgedrukt), C. een bandschrift, behoorende aan den beer Gr. P. de Neve te Steenbergen, 38 papieren bladen in folio, waarvan 2 uit gescheurd, laatst 16de eeuw (Het reclit van Steenbergen, vastgesteld door den magistraat in 1504 vlg. en verschillende keuren tot 1580 (reeds vroeger doch onvoldoende uitgegeven)en eenige stukken, die vermeld doch niet afgedrukt werden). Achtereenvolgens wordt geresumeerd, wat deze bronnen leeren omtrent 1. Privilegiën der stad, 2. Het stadsbestuur, 3. Stedelijke beambten, 4. Poorterschap, 5. Strafproces en strafrecht, 6. Burger lijk recht. J. H. T. Colenbrander. De Patriottentijd, hoofdzakelijk naar buiten- landsche bescheiden. I. 17761784. 's Gravenhage, Martinus Nijhoff. 8o. XX, 432 blz. f 7,50. Dit boek is de rijpe vrucht van een onderzoek, door den schrij ver ingesteld in de archieven der buitenlandsche hoofdsteden naar bronnen voor de geschiedenis van den patriottentijd. Natuurlijk zijn de blieven der vreemde gezanten in den Haag van de hoogste waarde voor de geschiedenis van dien tijd; te Londen, Berlijn en Parijs, van waar uit de draden liepen, waarmede men de Republiek trachtte te omvatten, vond de schrijver talrijke belangrijke stukken. Een deel daarvan was bekendde papieren van Harris zijn sedert een vijftig jaar uitgegevenprof. Blok had uitvoerige excerpten gege ven uit de correspondentie van Thulemeyer. Toch loonde het resul taat van dit onderzoek de daaraan bestede moeite ruimschoots de schrijver werd er door in staat gesteld een hoogst belangrijk boek te geven, waarin de geschiedenis der buitenlandsche betrekkingen der Republiek in den woeligen patriottentijd uitvoerig, duidelijk en zaakkundig wordt verhaald. Dit is het, wat men hier moet zoe ken, geen volledige geschiedenis van dien tijd, zooals de titel zoude doen vermoeden. Voor de binnenlandsche geschiedenis, de patriot- tenbeweging zelve, voor de heerschende denkbeelden en de pogin gen, die denkbeelden in toepassing te brengen, geeft het Hoek wei nig. Op een helder geschreven inleiding, waarin rekenschap wordt gegeven van de gebruikte bronnen, volgt het geregelde geschiedver haal, waarvan wij geen duidelijker overzicht kunnen geven, dan door de titels der hoofdstukken af te schrijvenI. De beide staats partijen. Willem IV en de volksbeweging van 1748. II. Plaats der Republiek in Europa, Inwerking van den zevenjarigen oorlog. Min derjarigheid van Willem V. III. Eerste tien jaren van Willem V. 39 IV. Inwerking van den Amerikaanschen vrijheidsoorlog. Toene mende verwijdering van en eindelijk breuk met Engeland. Zijde- lingsche aanslag op den Prins. V. Oorlog met Engeland. VI. On middellijke aanval op den Prins. Samenstelling en organisatie van de tegenpartij. VII. Vrede met Engeland. Betrekkingen van het hof tot Pruisen. Vertrek van den Hertog. VIII. De Eransche alliantie. Duidelijk blijkt, dat de Oranjepartij geheel en al, de Patriottenpartij grootendeels van Eet buitenland uit werd geleid, zoodat teil slotte de beslissing, wie de overwinning zou behalen, buiten de Republiek lag, en in het nauwste verband stond met de wisselingen in de ver houding der groote mogendheden. Colenbrander's boek is in 't ver volg onmisbaar voor ieder, die dezen tijd nader wil leeren kennen. Achttien bijlagen, bevattende een gansche reeks belangrijke staats stukken, zijn er aan toegevoegd. De regeeringe van Amsterdam soo in 't civiel als crimineel en mili taire (16531672) ontworpen door Hans Bontemantel. Uitgegeven door G. W. Kernkamp. I. 's Gravenhage, Martinus Nijhoff. 8o. CCXXIV, 302 blz. (Werken uitgegeven door het Historisch Genootschap gevestigd te Utrecht, 3e Serie, 7.) Niet minder belangrijk als het vorige boek voor de kennis der 18de, is dat van dr. Kernkamp voor die der 17e eeuw. Met bewonde renswaardige volharding, onverdelgbaren ijver, grooten tact en bui tengewone kennis van zaken is deze uitgave sedert jaren voorbe reid, zoodat thans een grondig en volledig' werk het licht heeft ge zien. Dr. Kernkamp heeft de gedenkschriften van Bontemantel niet in hun oorspronkelijken langwijligen, verwarden vorm uitgegeven, maar ze systematisch gerangschikt, waardoor het overzicht zeer is vereenvoudigd en bovendien veel overtolligs en onbeduidends en veel wat meer dan eens voorkwam, kon wegvallen. Bontemantel, die neer schreef, wat hij wist en zooals het liem in den zin kwam, vertelt bij zonder veel van het intieme leven der regeeringsmannen te Amster dam en ter dagvaart in den Haaghij beschrijft niet alleen, hoe de regeering ingericht was en hoe zij werkte, maar ook en vooral, hoe de regentenaristocratie bijna uitsluitend haar eigen belangen in het oog hield, altijd er op uit was het gezag in de regeerende familiën te houden en om dat doel te bereiken, geen middelen ontzag Bonte mantel beschrijft de talloozei knoeierijen en intrigues met een gerust geweten, alsof daarin niets afkeurenswaardigs was gelegen de histo rische waarde van zijn gedenkschriften rijst daardoor niet weinig. Achtereenvolgens heeft hij behandeld lo. Den Hoofd-Offecier. 2o. Burgemeesteren en verdere ambtenaren, aan hen ondergeschikt en

Nederlandsch Archievenblad | 1897 | | pagina 10