44 ende ordonnancieen daerup ghemaeckt ofte noch te maeckene ende alle bevelingen, die mi in vorss. qualité deur ofte van weghen des Coninck's ersten over mi gesetten dienre sullen worden ghegeven mit der mester accuraetheit ende veerdicheit sal achterfolgende amptmanne boven mi gestelt gehorlic eerbieden ende het interes des rikes mit al minen ver- moghen behertighensunder ummer umme ietwes myt wat namen oeclc in desser officie te doene ofte te latene deur verkeerdelicke insighte van eyghenbaet, het annehmen van ghiften ofte ghaeven, gonste ofte ongonste, vreese ofte hope van de naecominge van minen plecht te laten afftrecken dat ic teffens nummer umme lieft ofte leedt jenige secretendiewelcke mi in dessen minen officien muchten werden aenvertruwet an jemant, wye hi oec sin muchtesal apenbaeren anderswo als dengenegenan wen ick van weghen miner officien ende ampte sulcks schuldig bin to doene." vonden wij echter niet in een oorkonde van de 16» eeuw, evenmin in een stuk uit de 17e 0f uit de 18e eeuw dagteekenendemaar eenigszins gemoderniseerd, in de ministeriëele aanschrijving behoorende bij het Kon. Besl. van 31 October 1828. Hij wordt nog afgelegd op het einde der 19e eeuw zij het dan meestal schriftelijk o. a. door ambtenaren aan de Rijksarchievenen dat in een landwaar de Minister van Financiën zelfs heeft voorgesteld een verklaring in plaats van den assertorischen eed te stellen. Oudesterk verbleekte handschriften bieden bij hunne ontcijfering soms groote moeilijkhedenen ofschoon er chemische middelen genoeg zijn om verbleekten inkt weder leesbaar te maken kan men deze middelen niet altijd aanwenden, daar zij het belangrijke en niet te vervangen origineel schaden. Een Amerikaansch geleerde slaat nu eene nieuwe wijze van behandelen voor, waarbij het origineele handschrift geheel onaangetast blijft en die toch een goeden uitslag waarborgt. Men neemt namelijk van het handschrift een photografie. Yan het natuurlijk zeer onduidelijke negatief neemt men een tal positieven op zeer dunne en doorzichtige vliesjes. Deze worden nu nauwkeurig op elkander gelegd en zoodanig samengeperst dat de op de enkele vliesjes bevindende zwakke teekens bij het doorvallen van het licht genoegzaam donker te voorschijn treden en dan bij een andermaal copiëeren een tamelijk duide lijk negatief geven, waarvan dan leesbare positieven kunnen vervaardigd worden. Gedrukt en uitgegeven bij Erven B. van der Kamp te Groningen. 1896/7. No. 3. Orgaan van de VEREENIGING YAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. Berichten, enz. Benoemd tot rijksarchivaris in Drenthe, mr. J. G. C. Joosting, commies chartermeester bij het rijksarchief in Utrecht. In het jaarverslag voor het afgeloopen jaar veroorloofde ik mij naar aanleiding van hetgeen mij zéér positief verzekerd was met een enkel woord te vermeldendat het personeelvoor de krijgsgeschiedkundige on derzoekingen beschikbaar gesteld, voortaan zéér zou worden ingekrompen, een maatregel die natuurlijk voor den goeden gang der studiën niet bevor derlijk scheen. Ik verheug mij te kunnen mededeelen, dat mijne vrees geheel ongegrond was dezer dagen zijn weder evenals vroeger officieren (en wel, zoover ik weet, dezelfde als het vorige jaar) voor het werk aange wezen dat met 1 October als gewoonlijk hervat zal worden. Utrecht 22 Sept. '96. S. M. Volgens de Staatscourant van 3 November 1896 n°. 259 wordt het stellen van den bovenbouw en de bijbehoorende werken voor het depot gebouw van het Centraal Archief aan het Bleyenburg te 's Gravenhage (geraamd op ƒ183,300) aanbesteed op 23 November 1896. Het bestek voor de kosten is verkrijgbaar bij de firma M. Nijhoff te 's Gravenhage. H. M. de Koningin heeft op 29 October een gedenksteen geplaatst in het op het terrein achter het koninklijk paleis in de Koningspoort in aanbouw zijnde gebouw voor het Huisarchief van H. M., in tegenwoor digheid van H. M. de Koningin-Regentes van Jhr. Hoeufft van Yelsen, intendant der koninklijke paleizen, belast met den bouw van het archief, den directeur van het huisarchief en bibliotheek A. O. baron

Nederlandsch Archievenblad | 1896 | | pagina 1