1896/7. No. 1. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Berichten, enz. De jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging zal dit jaar te Leiden op 17 Juni a.s. plaats vinden. Daar zullen blijkens .de agenda aan de orde zijn eenige stellingen omtrent de opleiding van Nederlandsche archivarissen, te verdedigen door mr. J. E. Heeres. In de op 14 Mei j.l. gehouden vergadering van den gemeenteraad te Doetinchem is definitief besloten tot overbrenging van het belangrijk archief der gemeente naar het rijksarchiefgebouw te Arnhem en zulks om vernieling door brand te voorkomen. De overbrenging geschiedt voor de gemeente geheel kosteloosterwijl zij zich natuurlijk al hare rechten kan voorbehouden. De Hooge Raad deed 2 Mei j.l. uitspraak in de zaak van den rijks archivaris in Limburg tegen den burgemeester van Roermond betreffende de aldaar bewaarde archieven en besliste dat de rijksarchivaris terecht in kort geding voor den president der rechtbank te Roermond is gedagvaard, daar het doel van het kort geding zou gemist worden, wanneer de partijen zich niet konden wenden tot den rechter van de plaats waar de onmid dellijke voorziening wordt vereischt (in casu Roermond). Ten aanzien der bewering dat verkeerdelijk de lasthebber van den Staat (de rijksarchi varis) is gedagvaard in plaats van den lastgever, overwoog de raad 0 a. dat met art. 1844 B. W. niet in strijd is 's Hofs beslissing dat de aard der zaak meebrengt dat de ambtenaar, tegen wiens beweerde onrecht matige handelingen eene onmiddellijke voorziening wordt gevraagdrecht streeks als zoodanig voor den president mag worden gedagvaard. Mitsdien is het cassatieberoep verworpen en alzoo gehandhaafd de beslissing van het Hof te 's-Hertogenbosch, waarbij de Rijksarchivaris in het ongelijk is gesteld. Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891.

Nederlandsch Archievenblad | 1896 | | pagina 6