24 voor zichdie hij later zal hebben ineen te zettenom het ge raamte van het archief te herstellen. "Wat hij overhoudt zijn de zooge naamde losse stukkennamelijk de op zich zelf staande deelenpakken en losse papierenvoor wier rangschikking hij een leiddraad behoeft die hij thans verkregen heeft. Als eerste stelling wensch ik dus het volgende te formuleeren Bij het ordenen van een archief beginne men met het samenstellen der seriën notulenbrievenprotocollenrekeningenacquitten enz.) Eerst daarna kan beoordeeld ivorden, in welke orde de losse stukken vereenigd moeten worden. De archivaris begeeft zich thans aan het ordenen dezer losse stukken. De op zich zelf staande deelen legt hij voorloopig ter zijde zij moeten later beschreven worden en zijn voor die beschrijving gereed. De pakken (dossiers) verkeeren in hetzelfde gevalindien het oudeoorspronkelijke dossiers zijn. Is dit niet het gevaldan behoort nagegaan te worden of zij onstaan zijn uit verschillende gelijksoortige dossiers, die dan met weinig moeite weder hersteld kunnen wordendan wel of zij samenge steld zijn door eene onervarene handdie gemakshalve allerlei papieren over hetzelfde onderwerp in een pak vereenigd heeft, in welk geval het pak gelijk staat met de losse papierendie eenvoudig op nieuw geordend moeten worden. Deze ordening der losse papieren nu is verreweg het moeielijkste deel der taak van den archivaris. Zoo het eenigszins mogelijk is 2), moeten zij weder in hun oud verband gebracht worden. Het kan b.v. zijndat een gedeelte der papieren bestaat uit losgeraakte liassen met brieven of acquitten het springt in het oogdat de beste regeling van dergelijke papieren is om die liassen weder te herstellen en zoodoende de leemte, die natuurlijk in de vroeger gerangschikte serie liassen moet bestaan, weder aan te vullen. Het kan ook zijn, dat vele papieren behooren tot een dossier met stukken, be helzende de nalatenschap eener commissie of het materiaal van een rap port: natuurlijk komen dan deze tallooze afschriften, korte aanteekeningen en andere op zich zelf onbeduidende papieren eerst tot hun recht, wan neer het dossier weder hersteld is. Dergelijke herstellingswerkzaamheden zijn moeielijk: op allerlei kleine aanwijzingen moet gelet worden, wil men daarin slagen. Behalve de inhoud der stukken, die dikwijls op den ouden samenhang daarvan wijst, kunnen ook uitwendige merkteekenen dienst doen, zooals de gaatjes van de liassen, de vouwen van het papier, de aanteekeningen op het buitenste vel van het dossier, gelijk vormige watervlakkendie op alle bladen voorkomen, enz. Men behoeft m i. bij dit werk niet lang te aarzelen over de vraag of het serie-systeem dan wel het dossier-systeem bij de corporatie, wier archief men regelt, in gebruik is geweest. Het komt mij toch voor, dat het debat, onlangs in dit tijdschrift gevoerd over de vraag, of het wenschelijker is de losse papieren chronologisch in seriën of systematisch in dossiers te vereenigengemakkelijk kan beslist worden. Men is feitelijk bijna altijd in hoofdtrekken aan de oude organisatie gebonden. En naar mijne overtuiging hebben oudtijds beide systemen altijd of bijna altijd naast elkander in dezelfde archievenzoo die eenigen omvang hebbenbestaan, In goed geordende archieven was het serie-systeem (het chronologisch liasseeren of binden der inkomende stukken) regel. Daarnaast moest echter noodzakelijk ruimte gelaten worden voor het dossiersysteem. De heer Fruin in zijn boven aangeduid artikel geeft dit toe, door aan te nemen, dat bijzonder belangrijke stukken gewoonlijk aan het liasseeren onttrokken en voor het gemakkelijk gebruik bij voorkomende gelegenheden ter zijde gelegd werden. Ik wil dit geens zins ontkenneninderdaad is dit gebeurd. Aan zeer precieuse inkomende stukken (tractaten, contracten, koopbrieven) b.v. werd, ook al waren zij op papier geschreven en onbezegeld, eene plaats ingeruimd in de charterkast x). Maar veel meer kwam het toch voor, dat uitwendigemateriëele redenen het liasseeren of binden van stukken in eene serie onmogelijk maakten 2). Wanneer b.v. in eene vergadering inkwam een lijvig rapport eener commissie met vele bijlagen, wanneer na het eindigen van een proces de bundel met overgelegde processtukken werd terugontvangen, wanneer eene commissie na het eindigen harer taak haar archief ter beschikking van haren lastgever stelde, dan was het in deze en vele andere gevallen onmogelijkdeze paketten, evenals de andere ter vergadering ingekomene stukken, achter de notulen te binden of aan eene lias te rijgen. Zoo moesten dus ontstaan de zoogenaamde dossiers, die men in de lengte dubbelvouwde, met een band samenbond en van buiten van een opschrift voorzag. Yoor dergelijke dossiers was b.v. in de provincie Holland de in het Algemeene Rijksarchief beroemde Loketkast Holland ingericht, terwijl toch daarnaast de seriën ingekomen stukken steeds chronologisch bleven doorloopen 3). Geheel op dezelfde wijze werd gehandeldwanneer inkomende stukken, al stonden ze op zich zelf, door hunnen vorm voor Wel te verstaan alleen die deelen, die geene notulen, brieven, protocollen, rekeningeu, acquitten enz. bevatten. De omstandigheid, dat eene serie niet verder vervolgd is dan één deel of dat er in één deel ruimte was voor de geheele serie, vermindert haar belang niet als aanwij zing voor het herstel van den bouw van het archief. Dergelijke deelen met notulen enz. behooren dus bij de andere sericn gevoegd te worden. 2) Dit is niet altijd het geval. Zoo is b.v. het hier te lande ingevoerde Fransche systeem van archiefordening, dat den ambtenaren vreemd was, na 1813 bijna overal geheel verstoord. Het is meestal niet zonder ontzaggelijke moeite mogelijk, dit praktische maar ingewikkelde stelsel te her stellen, en ik heb dan ook den berg met stukken uit dien tijd in mijne beide depots eenvoudig chronologisch geordend als bijlagen bij de Indicateurs, waarbij zij behooren. De moeite van het herstellen scheen mij onevenredig aan het te bereiken resultaat. D Een speciaal geval van denzelfden aard is het ontstaan van de Secreete kas der Staten-Generaal, zooals ons dit door den Alg. Rijksarchivaris beschreven is in zijne Griffie van II. H. M. 2) Over het geheel ben ik van meening, dat uitwendige, materiëele redenen in de meeste gevallen den doorslag gaven, wanneer men afweek van de algemeene organisatie van het archief. 3) Evenzoo de bekende in verschillende seriën verdeelde liassen der Staten-Generaal, waar naast de verzameling van „geseponeerde*' dossiers of „trousseaux" bestond.

Nederlandsch Archievenblad | 1894 | | pagina 17