22 doorgevoerd een hoogst moeilijk en subtiel werk zijn niets dan zoo al niet nutteloosdan toch onnoodig verrichte arbeid die beter had kunnen worden aangewend. Ten slotte nog één opmerking. Mocht mijne tweede stelling worden aangenomen, dan zullen de theses van mr. Fruin niet in haar geheel behoeven te vervallen. Over de laatste drie zal dan nog zeker vruchtbare discussie mogelijk zijn, en als wenken om tot een wel overwogen „per soonlijk oordeel" te geraken, gelijk ik boven bedoelde, zullen zij, zij het dan in gewijzigden vorm, den in het hierna volgend stuk van mr. Muller bedoelden beginner tot leiddraad kunnen strekken. Nog eenige regelen voor het ordenen van archieven door Mr. S. Muller Fz. Op gevaar af van de aanwezigen te vermoeienkom ik nog aandragen met een paar stellingen betreffende de ordening van archieven ter behan deling op onze aanstaande Algemeene vergadering. Dit stout bestaan ver- eischt eenige toelichting. Ik kan die geven, doch alleen door een tipje op te lichten van den sluier, die gewoonlijk het behandelde in de be stuursvergaderingen bedekt. In de onlangs gehoudene bijeenkomst van het bestuur werd beslotendaar de voorbereiding van onderwerpen van anderen aard nog niet vèr genoeg gevorderd was, ook in de aanstaande Algemeene vergadering uitsluitend stellingen over de ordening en beschrij ving van archieven aan de orde te stellen. Ten einde echter eenige orde in die behandeling te brengenwerd besloten om een soort van programma vast te stellen, dat de te bespreken categoriën van onderwerpen bevatte. Achtereenvolgens zoumeende mengehandeld moeten worden over 1°. het sorteeren der archiefstukken. 2°. het beschrijven der archiefstukken. 3°. verdere beschrijvingsmaatregelen. 4°. het samenstellen van den inventaris, in verband met het indeelen van het depot. 5°. de materiëele zorgen voor het archief. 6°. uitgave van archiefstukken. Tot de eerste rubriek behooren de stellingenten vorigen jare bespro ken en vastgesteld (althans die sub 2 ac)en ook de stellingendoor Mr. Gratama destijds aangekondigd sub A 1 en 2. Deze laatste stel lingen zullen dus allereerst ter hand genomen worden, terwijl die sub B 13 voor de volgende vergadering zullen gereserveerd worden. Het scheen toch wenschelijk, om liever dan door de behandeling dezer stel lingen de tweede categorie van onderwerpen (die betreffende het beschrijven van archiefstukken) aan de orde te stellen, te trachten vooraf de eerste 23 categorie thans zooveel mogelijk volledig af te handelen. Ik verklaarde mij bereid, om met dit doel te formuleeren de opmerkingen, die ik met betrekking tot deze categorie nog meende te moeten maken. En ziehier dus de aanleiding, waarom ik mij genoopt zie, de lezers van dit tijdschrift weder bezig te houden met het ordenen van archievenik zegde lezers van dit tijdschrift, want als de beraadslagingen ter Algemeene vergade ring zoo breedvoerig zijn als het vorige jaar, vrees ik, dat aldaar voor de behandeling van zoovele stellingen nauwelijks gelegenheid zal zijn. Ik stel mij voor eenen archivaris, die zich den dag nadat hij in functie getreden isgeplaatst ziet voor een totaal ongeordend archief. Ik neem aandat hij gewapend is met eenige algemeene notiën omtrent de inrichting der corporatiewier archief hij zal gaan ordenendoch dat hij met het archief nog volkomen onbekend is. Ik meen echter thans te mogen onderstellendat hij (gelukkiger dan ik zelf en mijne tijd- genooten!) kennis heeft kunnen nemen van hetgene in onze vorige Alge meene vergadering is voorgevallen en ook van hetgene waarschijnlijk in den aanvang van de volgende Algemeene vergadering voorvalllen zal. Hij is het dus met zich zelven eens geworden, wat eigenlijk een archief is; hij weet ook, dat zijn streven voorloopig moet gericht zijn op het herstel van de oude organisatie van het archief en dat hij dus voorzichtig moet zijn, om de sporen dier oude organisatie, die nog aanwezig mochten zijnniet te verstoren. Wat zal hij nu, staande voor de massa van geheel ongeordende oude stukkendie hij in het archieflokaal bijeenvindt of uit vergetene kasten en van donkere zolders heeft verzameldbeginnen te doen Naar het mij voorkomt, als hij praktisch is, allereerst dit. Hij zal trachten de bij elkander behoorende deelen en liassen uit den berg af te zonderen en zoo komen tot het herstellen der seriën van notulen, brieven, proto collen rekeningenacquitten enz., die hij dan chronologisch ordenen kan. Deze handelwijze heeft reeds dadelijk het onmiskenbare voordeel, dat de verwarde berg stukken zonder groote moeite zeer belangrijk verminderen wellicht zelfs tot 10 van zijn aanvankelijken omvang slinken zal. Een groot en onmiskenbaar voordeel! Doch het is niet het eenige, noch zelfs het belangrijkste, dat de archivaris zoodoende verkrijgt. Yan veel grooter belang voor hem is het inzicht, dat hij zich aldus verovert in de oude organisatie van het archief, en wel in dat deel der oude organisatie, waaraan hijhij moge willen of nietonherroepelijk gebonden is. De herstelde seriën, die met geene mogelijkheid in eene andere orde gebracht kunnen worden dan de natuurlijke, chronologische, geven hem als het ware de hoofdlijnen aanwaarlangs hij zich bij zijne verdere ordeningswerkzaamheden zal hebben te bewegen: hij heeft thans (om bij het gelukkige beeld van Mr. Gratama te blijven) de in verschillende stukken gebrokene hoofdbeenderen

Nederlandsch Archievenblad | 1894 | | pagina 16