archiefnummer 250i zijn verzameld op het onderwerp Westerbork. Voor het NIOD staat in de eerste decennia van zijn bestaan de inhoud en niet de archivistische samenhang van de stukken voorop; en voor het Rode Kruis geldt dat misschien nog in veel grotere mate. Dat maakt het onderzoek naar de registratuur problematisch. Zowel bij het NIOD als bij het Rode Kruis zijn restanten van meerdere administratie ve systemen samengevoegd en vermengd, vaak niet meer van elkaar te onderschei den.45 Meerdere bureaucratische systemen Bij de oprichting van kamp Westerbork heeft niemand voor ogen dat de belangrijkste functie het verzamelen van met name Nederlandse burgers zal worden, en dat vrijwel alle toekomstige bewoners na hun vertrek uit Westerbork gruwelijk vermoord zullen worden. In november 1939 wordt het kamp door de Nederlandse regering gebouwd om voornamelijk Joodse vluchtelingen uit Duitsland en het voormalige Oostenrijk te herbergen. Vanaf de oprichting beheren Nederlandse ambtenaren het Vluchte lingenkamp Westerbork, die voor het grootste deel verantwoording afleggen aan het departement van Binnenlandse Zaken, vanaf 16 juli 1940 aan het departement van Justitie. Een veel kleiner aantal is ambtenaar van de gemeente Westerbork. Ook nadat de SS op woensdag 1 juli 1942 (twee weken voordat de eerste deportatie trein uit het kamp vertrekt) het kamp aan de verantwoordelijkheid van het departe ment van Justitie onttrekt, de daadwerkelijke leiding van het kamp overneemt en het omdoopt tot Polizeiliches Durchgangslager, blijven Nederlandse ambtenaren in het kamp wonen en werken. Ze behoren nog steeds tot de personeelsadministraties van Justitie en van de gemeente Westerbork, ook al worden ze door de SS uit in beslag genomen Joodse tegoeden betaald. Op 1 juli 1942 werken er volgens een personeels- overzicht 29 Nederlandse functionarissen.46 De inzet van de laatste 13 ambtenaren wordt door de Duitse kampleiding pas op 1 juni 1944 beëindigd.47 Dan hebben tien tallen Nederlandse ambtenaren meegewerkt aan het functioneren van een kamp, vanwaar tot 1 juni 1944 al 83 treinen naar het oosten gereden zijn. De ambtenaren zorgenvoor de boerderij, de financiële administratie, de bevolkingsboekhouding, en in de periode vanaf 1 juli 1942 tot januari 1943 spelen de oud-kampcommandant Jac. Schol en zijn oud-ondercommandant J. Haan een onduidelijke rol in de leiding van Westerbork. De feitelijke leiding is in handen van de SS, maar beiden functione ren nog, hetgeen blijkt uit ondertekeningen.48 De Nederlandse organisatie vormt het eerste bureaucratische systeem in Westerbork dat uit drie onderdelen bestaat. Naast de ambtenaren die ondergeschikt zijn aan het ministerie van Justitie, heeft de gemeente Westerbork een aantal ambtenaren in een hulpsecretarie werken. Daar worden de bevolkingsboekhouding en de burgerlijke stand bijgehouden. Tevens is een bureau van het Centraal Distributiekantoor in het kamp werkzaam, dat weer onder het ministerie van Economische Zaken valt.49 De SS vormt de tweede bureaucratie. Zoals beschreven neemt de SS de leiding over, nadat ze in de maanden voorafgaande aan 1 juli 1942 het kamp flink heeft doen uit breiden. Het doel is de Joden uit Nederland in Westerbork te verzamelen en vervol gens naar het 'oosten' te transporteren om te 'werken'In werkelijkheid wacht hen daar de dood. Van de SS-administraties resteert vrijwel niets; in de maand voor D-day is veel van de gevangenenadministratie naar Duitsland vervoerd en daar vervolgens verloren gegaan. Men kan aannemen dat het Duitse administratieve systeem qua procedures en methoden verwantschap heeft met het Nederlandse. In het register van verzonden en ontvangen post dat de periode 15 mei 1942 - 31 december 1942 beslaat, is geen verandering te bemerken als de SS op 1 juli 1942 het kamp over neemt.50 Maar in de administratie zijn terdege aanpassingen nodig. Facturen dienen voortaan in de Duitse taal te worden aangeleverd,51 zodat de SS kan controleren waaraan geld wordt uitgegeven. In deze eerste weken worden er veel stempels geleverd, o.a. met de nieuwe naam Lager Westerbork. Sommige laten zien dat het bureaucratische systeem groeit: op 13 juli, twee dagen voor het eerste transport naar Auschwitz wordt een stempel geleverd met onder andere de onderdelen Eingetroffen, Abgereist, Zurück an Zentralstelle.52 De SS weet dat er tienduizenden mensen gede porteerd gaan worden; dan dienen er veel kaarten gestempeld te worden. Een belang rijke verandering is de komst van een telex. De Nederlandse ambtenaren hebben er geen behoefte aan gehad. De SS wel: er dient snel gecommuniceerd te kunnen worden. Zo wordt de telex een belangrijk communicatiemiddel bij de transporten. Bij het derde transport, dat op dinsdag 21 juli 1942 met 932 mensen naar Auschwitz vertrekt, hoort een aankondigingsbrief met het nummer 46/4253 (gezien het regis tratienummer lijkt de SS op 1 juli 1942 met nummer 1/42 begonnen te zijn). De brief wordt op 21 juli vijf keer per telex verstuurd. Om 09.4 5 uur naar het bureau IV B 4 van Eichmann in Berlijn, dat opdrachtgever is voor het transport naar Auschwitz. Om 10.00 uur gaat het telexbericht naar de Zentralstelle für jüdische Auswanderung in Amsterdam, dat verantwoordelijk is voor het oppakken van de Joden. Vijf minuten later gaat het bericht wederom naar Duitsland: nu naar de Inspektion für die Konzentrationslager in Oranienburg; de organisatie waar het vernietigingskamp Auschwitz onder valt. Om 11.00 uur wordt het Nederlandse 'agentschap' van Eichmann in Den Haag op de hoogte gesteld: bureau IV B 4, dat in Nederland verant woordelijk is voor het transport. En dan, uren nadat de trein vertrokken is, wordt om 1Z25 uur Auschwitz op de hoogte gesteld dat een transport in aantocht is.54 Dat late bericht is schijnbaar geen probleem: de trein zal er twee dagen over doen voordat hij het vernietigingskamp bereikt.55 HOOFDSTUK 8 45 Het artikel van Marieke Bos en Raymund Schütz in dit jaarboek gaat dieper in op de archieven en collecties van het Rode Kruis. Annemieke van Bockxmeer, voormalig archivaris van het NIOD, werkt aan een proefschrift over de 'geschiedenis' van de NIOD-archieven en -collecties. 46 De sterkte van de Nederlandse marechaussee voor de bewaking laat ik buiten beschouwing. Nationaal Archief, Den Haag, ministerie van Justitie: Rijksvreemdelingendienst (RVD) en Taakvoorgangers, 1918-1945 (1981), nummer toegang 2.09.45, inv. nr. 1881. 47 Av, inv. nr. 1863. 48 NL-NRK Westerbork, inv. nr. 421 49 In dit artikel laat ik beide laatste instanties buiten beschouwing. 116 DAAN HERTOGS DODELIJKE INFORMATIESYSTEMEN 50 NIOD, Collectie G&K- deelcollectie Westerbork, inv. nr. 136 51 Av, inv. nr. 365 52 Av, inv. nr. 364. 53 Alle transporten in het telexregister tot en met dat van 10 augustus 1942 hebben ditzelfde briefnummer 46/42. 54 NIOD, Collectie G&K - deelcollectie Westerbork, inv. nr. 138. 55 De trein bereikt Auschwitz op 22 juli 1942, in: D. Czech, Kalendarium der Ereignisse im Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau 1939-1945, 254. 117

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2014 | | pagina 60