a u vetsbaar erfgoed Het Gekwetste Gewest o e Archieven over de wederopbouw na de Eerste Wereldoorlog in de Westhoek1 HOOFDSTUK Oorlogen en conflicten kosten niet alleen veel mensenlevens, ook heel wat erfgoed gaat er door verloren. Archieven zijn bijzonder kwetsbaar erfgoed in periodes van conflicten: ze worden bewust vernietigd om bewijsmateriaal te laten verdwijnen of worden het slachtoffer van vernielingen.Ook de periode net na een oorlog is een kwetsbare fase in de levensloop van een archief. Een land of een streek tracht moeizaam weer op te krabbelen en zich te organiseren. De moeilijke omstandigheden zorgen er vaak voor dat de zorg voor de archieven niet evident is. Zo'n periode van verminderde archiefzorg blijft heel lang voelbaar. De Eerste Wereldoorlog wordt in België niet zomaar de Grote Oorlog genoemd. Vier jaar lang werd de oorlog in België uitgevochten in Zuid-West-Vlaanderen, in het gebied tussen de rivier de Ijzer en de Franse grens: de Westhoek. Dat gebied werd nagenoeg van de kaart geveegd. De dorpen en steden die in de frontstreek lagen werden volledig verwoest. In een gebied van zo'n 60 kilometer lang en zo'n 10 tot 20 kilometer breed werden tijdens de oorlog de gebouwen tot puin herleid, de wegen tot modderpoelen herschapen en de akkers en weilanden omgetoverd tot een maan landschap met kraters van ingeslagen bommen en loopgraven. Tot op vandaag worden nog resten munitie naar de oppervlakte geploegd op de velden waar honderd jaar geleden de oorlog heeft gewoed. Het was niet evident om dit kale en verminkte landschap opnieuw te bevolken. Het bieden van een geschikte huisvesting voor de bevolking die wilde terugkeren was dan ook een prioriteit. De wederopbouw werd reeds tijdens de oorlog voorbereid en onmiddellijk na afloop van de oorlog werden heel wat tijdelijke organisaties opgericht, zowel in de privé- sector als door de overheid, om het verwoeste gebied er snel weer bovenop te helpen. Deze woelige periode na de oorlog weerspiegelt zich in de bewaartoestand van vele archieven. Door het tijdelijk karakter en dus ook het tijdelijk belang van veel initia tieven werd de archiefzorg na het opheffen van deze diensten vaak verwaarloosd. De aandacht voor de wederopbouwarchitectuur in de Westhoek nam de afgelopen jaren geleidelijk toe. Daar speelde niet alleen de eeuwherdenking van de Eerste Wereldoorlog die in het verschiet lag een rol in, maar ook de groeiende aandacht ftutim ènmveht ANNELIES NEVEJANS 1 Voor dit artikel werd uitvoerig geput uit de resultaten van het onderzoek Het Gekwetste Gewest die onder meer werden gepubliceerd op www.wederopbouw.be en in Het Gekwetste Gewest. Archievengids van de weder opbouwarchitectuur in de Westhoek (Antwerpen 2009). Ik wens dan ook mijn collega's Annelies Anseeuw, Sofie De Caigny, Ellen Van Impe en Eva Van Regenmortel die binnen het Centrum Vlaamse Architectuur archieven betrokken waren bij het project uitdrukkelijk te bedanken voor hun bijdrage aan het onderzoek. 87

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2014 | | pagina 45