Het streven naar wetenschappelijke integriteit en brede collectievorming botste incidenteel met de belangen van de Bijzondere Rechtspleging, die in deze jaren belast was met het onderzoek ter ondersteuning van de berechting van collaborateurs. Zo stuurde De Jong in 1947 een brief op hoge poten naar de minister van OKW, toen rechercheurs van de procureur-fiscaal van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam beslag dreigden te leggen op stukken uit de collectie die door de oorspronkelijke eigenaars op voorwaarde van strikte geheimhouding aan het instituut waren over gedragen.24 Al in 1946 gaf het eerder genoemde archief van de Generalkommissar für Verwaltung und Justiz aanleiding tot een dispuut met het directoraat-generaal voor Bijzondere Rechtspleging, dat de stukken direct bij terugkomst van de vrachtwa gen claimde. Het resulteerde in een compromis, waarbij de ambtenaren van de Bijzondere Rechtspleging werd toegestaan kopieën van de originelen te maken.25 Ondanks deze incidenten verliep de samenwerking tussen het RVO en Justitie door gaans harmonieus. Er werden bijvoorbeeld afspraken gemaakt over stukken betref fende de NSB die door de opsporingsdiensten werden geconfisqueerd. Documentatie die niet direct voor de rechtsvervolging en berechting van politieke delinquenten van belang was, werd overgedragen aan het RVO. Voor de opsporingsambtenaren van Justitie hadden de documenten wel een andere betekenis dan voor de onderzoekers van het RVO. Eind 1946 en begin 1947 ontving het instituut in enkele kisten de eerste archiefstukken van het Hoofdkwartier van de NSB. De toenmalig archivaris J. Steur beklaagde zich over de werkwijze van de opsporingsdiensten, die regelmatig archieven uit elkaar haalden om bewijsstukken eruit te vissen en daarbij 'overbodig' materiaal zomaar weggooiden.26 Anno 2014 beschikken we over een omvangrijke hoeveelheid oorspronkelijk bron nenmateriaal uit of over de Tweede Wereldoorlog in Nederland. Naast alles wat het NIOD heeft verzameld, bevinden zich nog belangrijke archieven bij het Nationaal Archief (bijvoorbeeld het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging, CABR)27 en in de honderden verspreide collecties in musea, archieven, bibliotheken en andere instellingen.28 De publieke belangstelling voor het materiaal - steeds vaker digitaal beschikbaar - is nog altijd groot. Elk jaar ontvangt het NIOD nog enkele honderden schenkingen (dagboeken, foto's, documenten) van particulieren. Polen 1989 'Our history creates our identity' Slogan uit het Handboek van het Instytut Pamigci Narodowej (IPN).29 'Het is gemakkelijk praten over Polen. Het is moeilijker om ervoor te werken. Nog moeilijker ervoor te sterven. Het allermoeilijkste is ervoor te lijden.' Poolse gevangene in Gestapogevangenis in Warschau.30 In de recent verschenen studie Bloodlands stelt historicus Timothy Snyder dat buiten Polen de omvang van het Poolse lijden in de twintigste eeuw wordt onder schat.31 Al in de jaren dertig werden er onder Stalins bewind in Oekraïne en Kazachstan grote aantallen Polen doodgehongerd. De luchtaanval die de Duitsers in september 1939 uitvoerden op Warschau, kostte evenveel levens als de veel bekende re aanval van de geallieerden op Dresden in 194 5In Katyn werden naar schatting 20.000 Poolse officieren en intellectuelen door het Narodnij Komissariat Vnoetrennich Djel (NKVD) - de geheime dienst van de Sovjets - geëxecuteerd.32 Tijdens de opstand van Warschau in 1944 vielen er meer Poolse slachtoffers dan Japanners na de atoombommen op Hiroshima en Nagasaki. Cijfers spreken boek delen: in de Tweede Wereldoorlog kwamen volgens Snyder circa vijf miljoen Poolse burgers om (waaronder drie miljoen Joden), meer dan 10% van de totale bevolking.33 De Tweede Wereldoorlog was een traumatische ervaring voor Polen. Het grond gebied van de jonge Poolse natie, die na de Eerste Wereldoorlog eindelijk over een zelfstandige status beschikte, vormde voor de zoveelste keer het strijdtoneel van buitenlandse machten. Vanaf september 1939 werd Polen opgedeeld tussen de Duitsers en de Russen. Zowel het nazi-als het Sovjetbeleid was erop gericht de Poolse cultuur en identiteit de kop in te drukken. Nadat het naziregime was afgezet, volgde bijna een halve eeuw communistische overheersing. Openlijke verwerking van hetgeen de Polen was overkomen in de oorlog, bleek onmogelijk. Het repressieve beleid van het nieuwe regime bezorgde Polen na de Tweede Wereldoorlog een nieuw trauma. In 1989 kwam er een einde aan het communistische bewind. In zijn eerste speech in het parlement op 24 augustus 1989 verkondigde de nieuwe, democratisch gekozen premier Tadeusz Mazowiecki een 'gruba kreska' (dikke streep) te willen zetten onder wat er in het verleden was gebeurd. Oude loyaliteiten mochten geen aanleiding geven tot discriminatie. Iedereen - inclusief de communisten - had recht op een nieuw leven, zolang het nieuwe democratische stelsel maar werd gerespecteerd.34 35 HOOFDSTUK 2 24 Ibidem, 31. 25 De Jong, Herinneringen. Deel II, 20. 26 E. Somers, 'Het archief van de NSB. Totstandkoming, samenstelling en ontsluiting', in: Jaarboek Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie 1 (Den Haag, 1989), 210-222. 27 S. Faber enG. Donker, Bijzonder Gewoon. Het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (1944-2000) en de "lichte gevallen" (MORE 2000, 2e druk), 81-92. 28 Zie voor overzicht de portal W02-collecties Netwerk Oorlogsbronnen, http://www.oorlogsbronnen.nl. 34 EDWIN KLIJN ARCHIEVEN EN DE 'HISTORISCHE' WAARHEID 29 The Institute of National Remembrance Guide (Warschau 2009). 30 T. Snyder, Bloedlanden. Europa tussen Hitler en Stalin (Amsterdam 2011), 522. Voor dit artikel is gebruik gemaakt van de Nederlandse vertaling van Bloodlands: Europe Between Hitler and Stalin, dat in 2010 bij Basic Books verscheen. 31 Snyder, Bloedlanden, 516. 32 Zie N. Davies, God's Playground. A history of Poland. Volume II. 1795 to the Present (New York 2005, revised edition), 335. 33 Polen telde in 1939 circa 35 miljoen inwoners. Aantallen genoemd door Snyder, Bloedlanden, 517. 34 L. Stan, 'Poland' in: L. Stan (ed.), Transitional Justice in Eastern Europe and the Former Soviet Union. Reckoning with the communist past (Abingdon, 2009), 79 ev.

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2014 | | pagina 19