dat niet alle politieke partijen een uitgebreid archief bewaard hadden en dat sommi gen ook niet overtuigd waren van het belang om hun archief, door onder andere het fragmentarisch karakter en de ouderdom van de stukken, bij een professionele archiefdienst onder te brengen. Maar toch: een aantal was wel geïnteresseerd en met hen maakte de gemeentearchivaris een afspraak voor een nader gesprek. Afgesproken was namelijk dat de formele afhandeling van de acquisitie niet door de externe relatiebeheerder zou gebeuren, maar door de gemeentearchivaris c.q. het hoofd collectiebeheer. Spoedig bleek dat dankzij de bemiddeling van onze contactpersoon het ijs al gebro ken was en dat er sneller zaken gedaan konden worden, hoewel de daadwerkelijke overbrenging nog wel even op zich liet wachten. Enkele partijen waren dus echt geïnteresseerd en een drietal, waaronder de plaatselijke afdelingen van GroenLinks en D'66, twijfelt nog steeds. De ware reden, waarommen huiverig is om het archief over te dragen, is echter moeilijk te achterhalen. Maar toch: het positieve resultaat was dat binnen een jaar onze collectie met drie archieven van plaatselijke afdelingen van landelijke politieke partijen kon worden aangevuld, namelijk het verenigings archief van de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP), het verenigings- en fractie archief van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (WDen het verenigings- en fractiearchief van het Christen-Democratisch Appèl (CDA). 'Tussen Sport Kitsch' Daarnaast hebben we gekeken naar de grijze en witte vlekken bij het onderdeel sportarchieven. De directe aanleiding hiervoor was dat we in 2014 een publicatie willen uitbrengen over de sportgeschiedenis van Dordrecht. Hoewel Erfgoedcentrum DiEP al redelijk wat van dit soort archieven (ongeveer vijfentwintig) heeft, waarbij vooral die van voetbalverenigingen goed vertegenwoordigd zijn, was de conclusie dat een aantal takken van sport helemaal ontbreekt en dat de hoeveelheid foto's, ver halen en objecten tegenvalt. Om een representatieve collectie, waarin alle belangrij ke sporten en politieke zuilen (protestants, katholiek, socialistisch en liberaal) vertegenwoordigd zijn, op te bouwen, streven we er naar om het aantal sportarchie ven met zo'n 20 a 25 verenigingen uit te breiden. Besloten werd daarom om contact op te nemen met de Sportraad in Dordrecht om tot een gezamenlijk initiatief te komen met als doel essentiële sportarchieven onder te brengen bij Erfgoedcentrum DiEP en verhalen van sporters vast te gaan leggen. De Sportraad is een gemeentelijke commissie die op sportief vlak zowel bevoegdheden van het college van B W uit oefent als het college adviseert. De Sportraad heeft als doel de sport in Dordrecht te bevorderen, de belangen van de georganiseerde sport te behartigen en samen met andere betrokkenen te zorgen voor voldoende geschikte sportaccommodaties. Het enthousiasme bij de voorzitter van de Sportraad was en is groot, aangezien hij vindt dat de sportgeschiedenis van Dordrecht bij een breder publiek bekend moet zijn. Dat kan alleen door het deskundig bewaren van sportarchieven en het registre ren van sportobjecten en verhalen. Hij bood direct aan om ter introductie van het project de desbetreffende sportverenigingen langs te gaan en hen alvast voor te berei den op onze komst. Toch waren de eerste resultaten niet alleen positief: waar de ene vereniging bereid was om haar archief over te dragen, wilden andere het niet afstaan. De meest geuite reden is dat men dan niet meer vrijelijk over het archief kan beschik ken, met andere woorden: men kan er niet meer op ieder moment van de dag bij, waardoor het gevoel ontstaat dat men de controle over de stukken (voorgoed) kwijt is. De verdere invulling en uitwerking van de acquisitie van sportarchieven zal in 2013 plaatsvinden. Om het project bij een breder publiek bekend te maken, werd erin augustus 2012 een actie georganiseerd. Onder de titel 'Tussen Sport Kitsch' werd er een inzamel- markt in een sporthal georganiseerd, waarop men met archieven, objecten en verha len terecht kon. De actie leidde tot veel publiciteit, het vastleggen van vele onbekende en interessante verhalen en het aanbieden van objecten, die gebruikt kunnen worden voor het boek. En die te zijner tijd natuurlijk ook in de collectie zullen worden opgenomen. Het resultaat was dat, naast de nieuwe contacten die er werden gelegd, ook inzicht verkregen werd in wat er onder de verenigingen en sporters nog aanwezig is. Deze actievorm leidde dus tot een nieuw netwerk dat we eenvoudig verder kunnen uitbreiden. Relatiebeheer en migrantenarchieven: voorbeelden uit de praktijk Rond 2000 gingen steeds meer archiefdiensten zich actief bezig houden met het ver werven van erfgoed van migranten, aangezien hun collecties verre van representatief waren voor de multiculturele samenleving, die zich in Nederland had ontwikkeld. Algemeen werd het idee omarmd dat iedereen, dus ook degenen die hun wortels niet in Nederland hebben liggen, zijn of haar afkomst en/of geschiedenis nu en in de toekomst in het archief zou moeten kunnen vinden. Kennisbronnen van migranten waren tot op dat moment niet of slechts mondjesmaat in de collecties vertegenwoor digd en dat zou moeten veranderen. Erfgoedcentrum DiEP was toevalligerwijs in deze beweging een voorloper, doordat in 1999 de eerste contacten met de Stichting 'Tuana', een groep Turkse jongeren uit Dordrecht, werden gelegd. Om het verwerven van migrantenarchieven een forse stimulans te geven, werd door ons besloten om een relatiebeheerder aan te stellen die zich specifiek op dit terrein bezig ging houden. Vanwege de grote culturele ver schillen is voor het leggen van contacten en het winnen van vertrouwen kennis van het sociaal-cultureel gedachtegoed van migranten belangrijker dan archivistisch inzicht. Er werd daarom geen archivaris maar een cultureel antropologe als relatiebe heerder benoemd. Zij moest het ij s breken en het eventueel wantrouwen wegnemen, zodat er een vruchtbare samenwerking tussen de migrantenorganisaties en ons zou kunnen gaan ontstaan. De resultaten van deze beslissing waren zeer bemoedigend, zoals uit het vervolg zal blij ken. 'Generaties later; Turkse Dordtenaren' "Onze kleinkinderen zullen ooit gaan vragen: opa, oma, waar komen we vandaan? Dan kunnen ze naar het stadsarchief om dat te achterhalen."4 Kernachtiger kan het doel van hetproject 'Generaties later; Turkse Dordtenaren' niet worden verwoord. Gedachte achter dit project was dat een mens zonder geschiedenis is als een boom zonder wortels. De boom heeft wortels nodig om zich staande te houden en zich te voeden, de mens moet over zijn geschiedenis kunnen beschikken om zijn identiteit te kunnen bepalen en bewaren. ARCHIEFVORMER EN PARTICULIER ARCHIEF 172 TEUN DE BRUIJN RELATIEBEHEER: EEN MUST VOOR HET VERWERVEN VAN PARTICULIERE ARCHIEVEN? 4 Gurbetci. Kayapinarmigrantendorp in Turkije, (Gent, 2002), passim. 173

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 88