Ten aanzien van het eerste kenmerk zal het ongetwijfeld juridisch kloppen, maar de werkelijkheid is anders. Over het algemeen stelt de bewaargever geen geld beschikbaar. Met betrekking tot het tweede kenmerk, dit wordt geregeld in de andere artikelen van de overeenkomst. Je kunt hierbij denken aan de exploitatie. Kenmerk drie gaat over de onverwijlde teruggave en terugneming van de zaak. Ik moet er niet aan denken wat dit onder extreme omstandigheden betekent voor de bezoeker. Van de ene op de andere dag blijken verscheidene in bewaring gegeven archieven en collecties er opeens niet meer te zijn. Ze zijn niet meer beschikbaar en dat maakt de dienstverlening onbetrouwbaar. De formulering van kenmerk vier 'bewaarnemer geeft de zaak terug in de staat waarin hij haar heeft ontvangen' (art. 605, lid 4) staat enigszins los van de werkelijkheid. Over het algemeen moet er nog van alles aan een archief gebeuren (selecteren, beschrijven, restaureren, verpakken, et cetera). Zou dat in voorkomende gevallen weer teruggedraaid moeten worden? Het vijfde kenmerk (art. 601, lid 3) gaat hier in zekere zin op in. Toch is natuur lijk lastig vast te stellen hoe hoog de geleden schade is voor de bewaarnemer. Je zetvervolgens uiteen voor welke dilemma's je als archiefinstelling komtte staan. Het Gemeentearchief Rotterdam neemt, naar jouw zeggen, niet langer een boete clausule op en vraagt ook geen bewaarloon. Het open karakter van de archief bewaarplaats zou daarmee in gevaar kunnen komen. Kun je binnenkort op deze brief reageren? Vriendelijke groeten, Ron Beste Ron, Graag ga ik in deze brief in op de vragen die jij opwerpt. Voor zover het mij duidelijk is, behoort 'bewaarneming' tot het zogeheten aan vullend recht. Bij aanvullend recht zijn partijen bij een te sluiten overeenkomst niet verplicht alle rechtsregels op te volgen en kan volstaan worden met enkele afspraken. In een overeenkomst van bewaarneming kan daarom worden afgesproken dat eventuele terugneming op redelijke en billijke termijn en wijze geregeld wordt. Tevens kan daarom worden afgesproken onder welke condities terugneming plaatsvindt. De artikelen gaan ervan uit dat bewaarloon het uitgangspunt is, maar het mag ook nul zijn. In dat geval kan in de preambule worden aangegeven, dat bewaring uit cultuurhistorisch oogpunt van belang is. Ik onderschrijf dus jouw vrees, maar teken erbij aan dat het zaak is dat de gemaakte afspraken goed worden vastgelegd. Afspraken maken over selectie, vernietiging, auteursrecht en eventuele beperking van de openbaarheid is nodig. En uit de scriptie van A.R.M. Flaat, Het heffen van gebruiksvergoeding op reproduc ties door archiefinstellingen, is nog eens gebleken, dat ten aanzien van bijvoor beeld het auteursrecht niet alle archiefdiensten afspraken maken. Overigens wil ik er nog bij aantekenen, dat het wettelij k niet toegestaan is om particulieren te vragen een boete te betalen als ze hun archief terugeisen. Als daarvoor gekozen wordt, is maar één weg de geëigende, namelijk het vragen van 'bewaarloon'. Met belangstelling zie ik uit naar je reactie. Vriendelijke groeten, Theo Beste Theo, Dank je wel voor je brief. Mijn opmerking in de vorige brief over de zogeheten 'boeteclausule' was wat kort door de bocht. In onze Overeenkomst van bewaar neming staat de volgende opmerking: "Indien deze overeenkomst op verzoek van bewaargever wordt beëindigd, brengt de gemeente Amsterdam de kosten, verbonden aan de bewaarneming en het beheer, in rekening. Deze kosten bedragen 90 euro per strekkende meter per jaar (prijspeil 2003), exclusief de jaarlijkse indexering volgens de 'CPI alle huishou dens' van het Centraal Bureauvoor de Statistiek." Feitelijk is dit dan ook geen boete, maar een vorm van 'bewaarloon', iets waar jij in je vorige brief terecht op wees. Met betrekking tot de andere opmerkingen heb ik geen wedervragen meer. Ik denk dat wij de briefwisseling waarin wij drie onderwerpen besproken hebben kunnen afronden. Het 'waarom beheren wij particuliere archieven' moet daarin beantwoord worden. Het archiefwezen mag dan wel een statisch en stoffig imago hebben, maar het verleden in relatie tot het heden is dynamisch en steeds aan verande ring onderhevig. De snelheid van veranderingen (bijvoorbeeld economisch en technologisch) zal alleen maar verder toenemen. De taak van de archivaris is om de veranderingen bij te houden en het verleden te waarderen en te koesteren. Daaraan draagt het beheren van particuliere archieven bij Vriendelijke groeten, Ron Beste Ron, Dank je wel voor je vele brieven. Wij hebben de onderwerpen besproken vanuit onze jarenlange ervaring. Deze ervaring kleurt de briefwisseling sterk. Ik stel mij voor dat andere collegae andere of misschien wel dezelfde ervaringen hebben. ARCHIEFVORMER EN PARTICULIER ARCHIEF 146 RON BLOM EN THEO VERMEER WAAROM EN HOE VERWERVEN TWEE STADSARCHIEVEN PARTICULIERE ARCHIEVEN? 147

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 75