Juridische implicaties van het verwerven van particuliere archieven Graag maak ik van de gelegenheid gebruik om de discussie over het derde onderdeel, namelijk de juridische implicatie van het verwerven van particuliere archieven en collecties te openen. Een kernwoord in dezen is voor mij het begrip 'stakeholderschap'. Stadsarchief Rotterdam kiest er bij voorkeur voor om particuliere archieven en collecties niet in eigendom te krijgen, zodat eventuele kosten niet (volledig) voor rekening van het Stadsarchief komen. Met de eigenaar maakt het Stadsarchief daarom afspra ken over de materiële verzorging van het archief, de mate waarin het geordend moet worden verworven en de rechten en plichten die van kracht zijn na de verwerving. Dit wordt vastgelegd in een zogeheten 'overeenkomst van bewaar- neming'Dit betekent dat een schenkingsovereenkomst minder vaak aan de orde is. Bewaarneming is een overeenkomst en het wordt geregeld in de artikelen 600- 609, titel 9, boek 7 van het Burgerlijk Wetboek. Deze artikelen hebben als uit gangspunt dat voordat het contract gesloten wordt, overlegd wordt over de hoogte van het bewaarloon. Belangrijkste kenmerken van de bewaarneming zijn: Bewaargever is de bewaarnemer loon verschuldigd, indien de overeenkomst door de bewaarnemer in de uitoefening van zijn beroep of bedrijf is aange gaan. Bewaarnemer mag de zaak slechts gebruiken voor zover de bewaargever daarvoor toestemming geeft. Bewaargever kan onverwijlde teruggave en de bewaarnemer onverwijlde terugneming van de zaak vorderen. Bewaarnemer geeft de zaak terug in de staat waarin hij haar heeft ontvangen. Bewaargever moet aan de bewaarnemer de aan de bewaring verbonden onkosten vergoeden, voorzover deze niet in het loon begrepen zijn, alsook de schade de bewaarnemer als gevolg van de bewaring geleden heeft. Uit het bovenstaande is af te leiden dat de bewaargever restauratie van de zaak zou moeten betalen, als dat al niet in het loon inbegrepen is. Het is toegestaan om bewaarloon te vragen, omdat de bewaargever het ten diepste verschuldigd is. Het regelen van bewaarloon is te beschouwen als de geëigende weg, maar met bewaargevers afspreken dat er een boete, als ware het om terugname te ontmoedigen, wordt geïnd als de zaak wordt teruggenomen is niet toegestaan. Op grond hiervan is het ook niet toegestaan om in de overeen komst van bewaargeving een clausule op te nemen in de zin van stilzwijgende verlenging. In principe mag de bewaargever op ieder moment terugnemen. Zowel het vragen van bewaarloon als de mogelijkheid tot terugneming wordt door archiefbewaarplaatsen als een struikelblok gezien. Archiefbewaarplaatsen zijn immers openbaar en daarom wordt het vragen van bewaarloon als een te hoge drempel beschouwd. De in bewaring genomen zaak behoort tot het cultu reel erfgoed en daarom is terugneming onwenselijk. Daarbij komt dat depotme ters niet weinig kosten en dat de kwaliteit van het depot zo hoog is, dat het nergens beter kan worden opgeslagen. Dus dan toch maar een boeteclausule opnemen? Het Stadsarchief Rotterdam heeft ervoor gekozen om de kool en de geit te sparen. We nemen niet langer een boeteclausule op, maar vragen ook geen bewaarloon. Dat zou teveel tegen het openbare karakter van de archiefbewaar plaats ingaan. Toch denk ik dat er in deze discussie nog één opening zit. Deze opening kan worden gezocht in de richting van het 'zakelijker werken', want archivarissen moeten erkennen dat niet alles wat aangeboden wordt de moeite van het opnemen waard is. Hanteer daarom een acquisitieprofiel waarin vooral is neer gelegd wat niet in aanmerking komt. Dat scheelt al heel wat meters. Voor dat materiaal wat niet gemist kan worden, zou het goed zijn om toch met de bewaar gever te spreken over de kosten. Want eerder in onze briefwisseling hebben we geconstateerd dat particuliere archiefvormers meer liefde voor hun erfgoed hebben. Die liefde mag hen en ons wat kosten. De kosten moeten eerlijk worden gedeeld. Ik zie uit naar jouw antwoord. Vriendelijke groeten, Theo Beste Theo, Dank je wel voor je eerste brief over het derde onderdeel. Bij het Stadsarchief Amsterdam proberen we bij voorkeur te komen tot een schen kingsovereenkomst. Dit geeft het SAA de vrijheid om naar eigen inzicht om te gaan met de verworven archieven. In geval van bewaargeving kan de bewaargever voor ons lastige voorwaarden stellen. In principe kan het archief ook weer terug genomen worden. Om het al te lichtvaardig terughalen van het archief uit de depots te verhinderen is er een soort 'boeteclausule' opgenomen in de overeen komst van bewaargeving waarin een bedrag is opgenomen van 90 euro per meter per jaar. Dit bedrag dient betaald te worden voor de door het SAA gemaakte kosten van onder meer het beheer in de depots. Toch spreekt de gedachte van het stakeholderschap mij wel aan, maar ik heb er wel enkele vragen bij. Het staat of valt eigenlijk met de vraag hoe graag je het desbetreffende archief wilt hebben. Wederom dus de kwestie van het acquisitie profiel. Ik ben overigens niet overtuigd dat het altijd lukt (ongeacht of het een schenking of een bewaargeving betreft) om de archiefvormer te laten betalen voor de restauratie, verpakking of in het algemeen de kosten verbonden aan een goed archiefbeheer en beschikbaarstelling aan het publiek in de studiezaal. Een bedrijf dat failliet is gegaan kan vanzelfsprekend niet aangesproken worden op het leveren van een financiële bijdrage. Een goed draaiende familievereniging- of stichting staat over het algemeen wel open voor zo'n verzoek. Je noemt vijf kenmerken van de bewaarneming volgens het Burgerlijk Wetboek. Ik ben geen jurist, maar kon de door mijn vrouw - net afgestudeerd juriste - beschikbaar gestelde wetteksten er op nakijken. Ik leg artikel 609 dan ook terzij de, want dit gaat over de aansprakelijkheid van de hotelhouder. Is wellicht boeiend, maar voor onze discussie nu even niet. ARCHIEFVORMER EN PARTICULIER ARCHIEF 144 RON BLOM EN THEO VERMEER WAAROM EN HOE VERWERVEN TWEE STADSARCHIEVEN PARTICULIERE ARCHIEVEN? 145

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 74