Veilige opslag kies een centrale locatie voor de opslag van je digitale archief: verspreid je digitale documenten ook niet over verschillende locaties op je harde schijf (gebruikers profiel, bureaublad, lokale mappen, enzovoorts)Zo ga je ook vermijden dat je bij de aanschaf van een nieuwe computer op verschillende plaatsen alles bij elkaar moet zoeken. archiveer de digitale documenten niet op vluchtige opslagmedia (USB-sticks, geheugenkaarten, enzovoorts), op foto- en videocamera's of op digitale foto kaders. spreid het risico: - bewaar je digitale documenten op meerdere gegevensdragers. Gebruik indien mogelijk verschillende soorten gegevensdragers of gebruik een NAS-oplossing waarbinnen je gegevensredundantie voorziet (bijvoorbeeld RAID-5, RAID-5+, RAID-6). - zorg voor een back-up of houd veiligheidskopieën bij bewaar de veiligheidskopieën op verschillende locaties. bewaar de back-up of de belangrijkste veiligheidskopieën op andere opslagmedia dan je lokale harde schijf of bewaar ze online. registreer de datum van de back-up of veiligheidskopie (bijvoorbeeld in de map- of bestandsnaam) zorg voor viruscontroles: - installeer anti-virussoftware op de computer(s). - kijk na of de virusdefinities worden bijgewerkt en of de anti-virussoftware goed functioneert. vervang om de 3 jaar de gegevensdragers. controleer regelmatig of de digitale bestanden nog intact zijn: - gebruik checksums om te controleren of de digitale bestanden nog volledig intact zijn. - open steekproefgewij s de digitale documenten en controleer of ze nog leesbaar zijn. Open formaten en open systemen archiveer de documenten in een open bestandsformaat. Kies bij voorkeur een bestandsformaat dat een standaard is en waarvoor meerdere software-applicaties ondersteuning bieden. houd de documenten ook in hun oorspronkelijk bestandsformaat bij wanneer de omzetting naar een geschikt archiveringsformaat samen gaat met verlies van gegevens, functionaliteit of kwaliteit. Documenteer met welke applicatie en versie de documenten in hun oorspronkelijk formaat werden opgeslagen, archiveer de archiefdocumenten niet als compressiebestanden (zip, rar, tar, enzo voorts). Pak compressiebestanden zo snel mogelijk uit. De samenhang tussen documenten kun je aanduiden door de documenten in dezelfde map te bewaren, beveilig de documenten in het archief niet met wachtwoorden (open/wijzigen) of encryptie: als beveiliging nodig is, plaats dan rechten op mappen en/of shares, bewaar de documenten niet in systemen of toepassingen die gesloten zijn of die extra afhankelijkheden inhouden: exporteer de documenten en bewaar ze in een systeem of toepassing die volledig open is en die je onder controle hebt. - bewaar je documenten wel in (externe) systemen, documenteer dan grondig de accountgegevens en bewaar deze op een veilige plaats. Controleer dan ook regelmatig de beschikbaarheid van het systeem en je account. Duidelijke bestandsnamen en documenteigenschappen ken de digitale documenten een duidelijke en identificerende bestandsnaam toe zodat je ze snel terugvindt en niet eerst moet openen om uit te vissen waar over ze gaan. Doe dit niet alleen voor documenten die je zelf maakt, maar ook voor documenten die je ontvangt of die een automatische bestandsnaam hebben gekregen (bijvoorbeeld digitale foto's). hanteer enkele regels bij het toekennen van bestandsnamen: - ken geen te lange bestandsnamen toe: houd het aantal karakters in de documentnaam beperkt zodat ook andere systemen de oorspronkelijke bestandsnaam kunnen overnemen. - gebruik een vast stramien in de bestandsnamen (bijvoorbeeld auteur_titel_ datum/versie) en gebruik een 'underscore' of camelcasing om de verschillende onderdelen van elkaar te scheiden. - data in bestandsnamen: - vermeld de datum van de documenten in de bestandsnaam wanneer de datum van het document belangrij k is en niet automatisch mag worden gewijzigd of wanneer het chronologisch verloop van een zaak belangrijk is. Gebruik in dit laatste geval de datum dan als eerste onderdeel van de bestandsnaam zodat je door middel van sortering de documenten in chronologische volgorde presenteert (bijvoorbeeld datum_auteur_titel) - noteer data op een vaste wijze: bijvoorbeeld JJJJMMDD. stel bij de installatie van sofware en/of de eerste ingebruikname van software en apparaten (bijvoorbeeld camera's) de gebruikersinstellingen goed in zodat documenteigenschappen meteen en geautomatiseerd correct worden ingevuld. maak gebruik van de mogelijkheid om beschrijvende metadata aan digitale documenten toe te voegen (bijvoorbeeld EXIF of IPTC voor digitale foto's). respecteer de standaard extensie van de applicatie of het bestandsformaat. Gebruik de extensie niet om betekenis toe te kennen. Structuur van het archief geef je archief een logische en heldere structuur zodat je mappen en documenten snel terugvindt. groepeer documenten die bij elkaar horen in mappen en geef die mappen een duidelijke naam. zorg ervoor dat de mappenstructuur de context van de archiefdocumenten weerspiegelt. hanteer consequent dezelfde ordeningsmethode voor gelijkaardige mappen en/ of documenten. Besluit De digitale en gedigitaliseerde archieven van particuliere archiefvormers zijn in meerdere opzichten de echte uitdaging voor de professionele archivaris. Deze uitda gingen oppakken biedt heel wat kansen. Archiefdiensten en -instellingen kunnen nieuwe diensten aanbieden en een nieuwe relatie met het brede publiek opbouwen. Zo vergroten ze hun maatschappelijke relevantie en maken ze ook hun missie en werking bij het brede publiek bekend. Archieven kunnen zo uitgroeien tot een (pro)- actieve en bekende speler in de (digitale) informatiemaatschappij. De verantwoordelijkheid tot sensibiliseren en kennisdelen opnemen, biedt de archi varis ook de mogelijkheid om zijn professionele oplossingen voor digitale archivering DIGITAAL PARTICULIER ARCHIEF 124 FILIP BOUDREZ IEDEREEN DIGITALE ARCHIVARIS 125

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 64