archivering ontwikkeld. Deze tools hebben functionaliteiten zoals het omzetten van documenten naar archiveringsformaten, het identificeren en valideren van bestandsformaten, de extractie en het registreren van beschrijvende en technische metadata, het exporteren van documenten en hun metadata, het analyseren en het auditen van digitale archieven, enzovoorts. De kennis van en over deze tools bevindt zich voornamelijk onder digitale archivaris sen. Het grote publiek kent deze tools en hun functionaliteiten niet. Een eerste taak voor de digitale archivarissen is dan ook deze tools en hun functionaliteiten bekend te maken en het gebruik ervan te promoten. Dit kan door bijvoorbeeld overzichten en verwijzingen naar deze tools aan te bieden. Het verspreiden en beschikbaar stellen van informatie over deze tools en instrumen ten is één zaak. Daarnaast worden ook nog steeds nieuwe tools ontwikkeld. Een aandachtspunt bij de ontwikkeling van deze tools is het mogelij ke gebruik door particuliere archiefvormers. Dit vraagt dat rekening wordt gehouden met een aantal factoren zoals de vrije verspreiding, de gebruiksvriendelijkheid, de laagdrempelig heid, de technische infrastructuur die nodig is, de documentatie, de handleidingen, enzovoorts. Aanbieden van services Naast het beschikbaarstellen van tools kunnen archiefdiensten en -instellingen ook services voor digitale archivering aanbieden en zo enkele taken voor de particuliere archiefvormers uitvoeren. Taken die een gespecialiseerde kennis vragen of die een specifieke technische infrastructuur vragen en die slechts eenmaal moeten worden uitgevoerd, komen hiervoor in aanmerking. Voorbeelden van services die kunnen worden aangeboden zijn: het harvesten van online content, het exporteren van archiefdocumenten uit systemen, toepassingen en databanken, het uitlezen van verouderde gegevensdragers, het omzetten naar archiveringsformaten, de extractie van metadata, het karakteriseren van digitale objecten, enzovoorts. Veel van deze services zijn een toepassing van digitale archeologie.12 De digitale archiveringsinfrastructuur die archiefdiensten en -instellingen opzetten en beheren, is maar zelden voltijds in gebruik. In de meeste gevallen is verwerkings capaciteit over. Deze zou beschikbaar kunnen worden gesteld om de digitale archieven van particuliere archiefvormers te bewerken. Op die manier kunnen functionaliteiten die voorzien zijn voor het digitale archiveringssysteem worden hergebruikt en gedeeld. Als deze services tegen betaling worden uitgevoerd zit er zelfs een zeker terugverdieneffect aan vast. Bij het schrijven van een business case voor een digitaal archiveringssysteem kan hier rekening mee worden gehouden. Archiveren De ultieme archiveringsservice die een archiefdienst of -instelling kan aanbieden is het overnemen van het beheer van de archieven. Particuliere archiefvormers kunnen hun archieven overdragen of in bewaring geven bij archiefdiensten en -instellingen. De archiefdiensten en -instellingen nemen deze particuliere digitale archieven dan mee op in hun digitale depots. Net zoals bij analoge particuliere archieven zal een archiefdienst of -instelling enkel een selectie van particuliere archieven verwerven en zal ook worden nagegaan of de digitale particuliere archieven in het acquisitieprofiel passen. Het archiveren van digitale particuliere archieven is vanzelfsprekend iets wat met het aanbieden van services kan worden gecombineerd of er zelfs uit voort kan vloeien. Door zijn digitale dienstverlening kan de archivaris een relatie opbouwen met particuliere archief vormers zodat hij een bevoorrechte positie verwerft, wat hem en zijn instelling dan weer ten goede komt bij de verwerving van die particuliere archieven. Digitaal archiveren De oplossingen die de experts in digitale archivering aan particuliere archiefvormers aanreiken moeten laagdrempelig zijn. De oplossingen moeten niet alleen eenvoudig op te zetten en te beheren zijn, maar moeten een oplossing bieden voor de essentiële uitdagingen die digitaal archiveren met zich meebrengt. Zaken die overbodig zijn of niet bijdragen tot de oplossing van de kern van het probleem zijn absoluut te ver mijden. Naast het delen van enkele principes en uitgangspunten, zijn vooral tooiing en instrumenten een belangrijk aandachtspunt. Voor een aantal deelaspecten van digitale archivering bestaan wel enkele tools, maar de particuliere archiefvormers zullen zich toch grotendeels moeten redden met de standaardfuncties van de syste men en de toepassingen waarover ze beschikken. Van particuliere archiefvormers mag immers niet worden verwacht dat ze beschikken over programmeervaardig heden of de mogelijkheden hebben om systemen aan te passen. De oplossingen van de digitale archivaris moeten anticiperen op het probleem van de technologische veroudering en het vermijden van afhankelijkheden en risico's. Er zijn adviezen en oplossingen nodig voor: de selectie van documenten de veilige opslag van documenten het bewaren van de documenten in open formaten en open systemen het toekennen van bestandsnamen en documenteigenschappen een goede structuur voor het archief Hieronder volgt een aanzet voor de concrete adviezen en richtlijnen die aan particu lieren kunnen worden aangereikt.13 Er komen zowel technische als meer organisato rische aanbevelingen aanbod. De gerapporteerde hoofdoorzaak van digitaal informatieverlies onder particulieren is immers niet zozeer technisch falen van gege vensdragers of applicaties, maar wel documenten achteraf niet meer terugvinden.14 Selectie bewaar geen dubbelen. Houd evenmin afdrukken op papier bij als je de docu menten ook digitaal hebt. vernietig tijdig: bewaar alleen die documenten die je nog nodig hebt - verwijder concepten en kladversies. - verwijder documenten zodra de bewaarplicht is verstreken of van zodra je de documenten niet meer nodig hebt. bewaar alleen foto's en video's van een voldoende kwaliteit: - verwijder de foto's en video's die van een onvoldoende of lage kwaliteit zijn. - archiveer enkel de hoge resolutie foto's en video's. DIGITAAL PARTICULIER ARCHIEF 122 FILIP BOUDREZ IEDEREEN DIGITALE ARCHIVARIS 12 S. Ross en A. Gow, Digital archaeology: rescuing neglected and damaged data resources (Glasgow 1999). 13 Deze aanbevelingen en richtlijnen zijn grotendeels gebaseerd op de reeks DAVID-richtlijnen en adviezen (http://www.edavid.be/publicaties.php#10) en op F. Boudrez, Een digitaal archief in 10 stappen (Antwerpen 2009)Zie: http://www.edavid.be/docs/FBoudrez_digArchStappenplan.pdf. 14 J.L. John, I. Rowlands, P. Williams, K. Dean, Digital Lives: Personal digital archives for the 21st century. An initial synthesis (Londen 2010), p. XI-XII. 123

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 63