Nagenoeg iedereen is vertrouwd met het archiveren van papieren documenten zodat een vergelijking tussen de analoge en digitale wereld een goed vertrekpunt is in de communicatie en de sensibilisering. Naast de parallellen zijn vooral de verschillen essentieel. Digitaal archiveren is meer dan het oplossen van het probleem van de veroudering en de aftakeling van informatiedragers en hun afspeeltechnologie. De problematiek van duurzame opslag en digitale informatiedragers is immers slechts één aspect, maar is voor de meeste digitale consumenten wel heel herkenbaar. Iedere pc-gebruiker heeft wellicht nog ergens in een kastzachte floppy's of diskettes liggen. Centrale elementen in het verhaal zijn de bewustwording van de technologische veroudering (dragers, bestandsformaten, software), van de afhankelijkheden van specifieke systemen en externe services (cloud, leveranciers en implementatoren) en van de kwetsbaarheid van digitale informatie. Verwaarlozing van digitale informatie leidt immers onherroepelijk tot onbruikbaarheid en informatieverlies. En de strate gieën die particulieren momenteel het meest toepassen, zijn niet doeltreffend. Afdrukken op papier gaat niet alleen samen met informatieverlies, steeds meer vormen van digitale informatie zijn niet af te drukken. En langermijnarchivering is niet hetzelfde als het maken van back-ups. Een kanaal dat de voorbije jaren met succes voor deze communicatie is gebruikt, is via voorlichtingsfilmpjes. Diverse binnenlandse en buitenlandse archieven en biblio theken hebben de voorbije jaren filmpjes gemaakt waarin ze de kijkers wijzen op de uitdagingen en risico' s van digitale archivering en waarin ze uitleggen waarom bijzondere inspanningen voor de bewaring van digitale informatie nodig zijn.6 Deze filmpjes kunnen als inspiratiebron dienen. Voor een goede communicatie is het natuurlijk belangrijk dat de essentiële bood schap centraal staat. Anderzijds zou het niet verstandig zijn om de bewustwording te beperken tot het duurzaamheidsprobleem alleen. Het gebruik van sociale media, web 2.0 oplossingen en de cloud brengen diverse rechtenkwesties en extra aandachts punten met zich mee. Veel consumenten zijn zich hier niet altijd van bewust zodat het aangewezen is om ook hier de aandacht op te vestigen. Communiceren over het belang van digitaal archiveren is nooit verloren moeite. Het draagt bij tot de openheid en de transparantie van het archiefbeheer door archiefdiensten en -instellingen. Veel particulieren zijn ook consumenten van deze archiefdiensten en -instellingen en zullen op deze wijze beter begrijpen hoe digitale archieven door hen worden beheerd en beschikbaar gesteld. De archivaris heeft er alleen maar bij te winnen. Delen van expertise en kennis Sensibiliseren van particuliere archiefvormers is slechts de eerste stap. Naast het wijzen op de uitdagingen en de risico's is het minstens even belangrijk om meteen ook richtlijnen, adviezen en praktische handvaten voor digitale archivering aan te reiken. De best practices op het vlak van digitaal archiveren vormen hiervoor een goede basis. Het formuleren van richtlijnen en adviezen is ook voor de archivaris zelf een interes sante oefening. Zijn doelpubliek is (gewone) computergebruikers en geen ICT- specialisten of specialisten in digitale archivering. Zijn richtlijnen en adviezen moeten gemakkelijk op te zetten en te beheren zijn zonder dat hiervoor gespeciali seerde kennis of systemen vereistzijn. Voor het delen van expertise en kennis zijn verschillende werkvormen mogelijk. Een voor de hand liggende mogelijkheid is het publiceren van posters,7 brochures en websites. Bekende Nederlandse voorbeelden hiervan zijn onder meer de websites die Karin van der Heiden maakte.8 Op de website www.bewaarals.nl worden praktische tips voor (grafische) vormgevers gegeven. In Vlaanderen publiceerde het Expertisecentrum DAVID (eDAVID) folders over digitaal archiveren, het archiveren van e-mails en het archiveren van websites.9 Op de website van het eDAVID-project 'Digitaal depot' is eveneens een rubriek 'Zelf aan de slag' beschikbaar.10 Naast brochures en websites zijn nog andere werkvormen geschikt om het brede publiek te bereiken. Audio en video podcasts kunnen een leuke aanvulling zijn. Een archiefinstelling zou ook een spreekuur kunnen organiseren. Particulieren kunnen dan met hun vragen over digitaal archiveren langs komen en die voorleggen aan een digitale archivaris. Een andere mogelijkheid is het organiseren van studiedagen voor het brede publiek. De 'Personal Archiving Days' van de Library of Congress kunnen hiervoor als voorbeeld dienen.11 Op zo'n 'Personal Archiving Day' worden plenaire sessies met presentaties over algemene thema's gecombineerd met de mogelijkheid om eigen vragen aan bibliotheekmedewerkers te stellen. Een meer doorgedreven vorm van kennisdeling is het organiseren van workshops waarbij gebruikers hands-on digitaal archiveren en hiervoor hun eigen digitale archieven meebrengen. Geleidelijk aan zouden geïnteresseerde particulieren of vrijwilligers bij de organisatie van deze workshops kunnen worden ingeschakeld en bijvoorbeeld de rol van docent kunnen overnemen. Voor het cursusmateriaal zou een wiki een interessant werkinstrument kunnen zijn. De idee om workshops te organiseren is op zich niet heel nieuw voor de meeste archiefinstellingen. Nu al worden veel cursussen paleografie aan archiefgebruikers aangeboden. Alleen zijn de leerdoelen en de achterliggende doelstelling nu anders: het verspreiden van kennis zodat iedereen zelf digitaal kan archiveren. Elke digitale archivaris is op zekere hoogte bezig met het opvolgen van de technolo gische evoluties (technoloy watch)Dit is een essentieel element om archieven en collecties leesbaar te houden en tijdig de nodige preserveringsacties te kunnen opstarten. Vooralsnog worden de bevindingen en de aanbevelingen hoofdzakelijk onder vakgenoten en collega' s gedeeld. Een andere optie is dat deze informatie zoveel mogelij k onder het ruime publiek bekend wordt gemaakt. In dit opzicht is het opportuun om de technology watch niet alleen te beperken tot het kerndomein van digitale langetermijnarchivering, maar ook om te kijken naar nieuwe technologieën waarbinnen nieuwe digitale informatie wordt aangemaakt en beheerd. Beschikbaarstellen van tools Zodra er werk wordt gemaakt van de praktische toepassing van digitaal archiveren is het aangewezen om te kunnen beschikken over aangepaste instrumenten en tools. De voorbije jaren werden nationaal en internationaal diverse tools voor digitale DIGITAAL PARTICULIER ARCHIEF 6 Enkele voorbeelden: E-depot van het Stadsarchief Rotterdam (zie: http://www.youtube.com/ watch ?v=qZ6jmOeRp-g)Digitaal Nationaal Archief. Morgen is vandaag al verleden tijd van het Nationaal Archief (zie: http://www.youtube.com/watch?v=Q-kJQshaUr4 en http://www.youtube.com/ watch ?v=xraoUgqjlv8), Why digital preservation is important for you (zie: http://www.digitalpreservation. gov/multimedia/videos/digipres.html) 120 FILIP BOUDREZ IEDEREEN DIGITALE ARCHIVARIS 7 Een voorbeeld van zo'n poster is http://www.digitalpreservation.gov/personalarchiving/documents/ NDIIP_PA_poster.pdf. 8 Zie: http://www.bewaarals.nl en http://bits-to-pieces.org/www/index.php. 9 Zie: http://www.edavid.be/digitaaldepotproject/publicaties.html#folders. 10 Zie: http://www.edavid.be/zelf_aan_de_slag. 11 Zie: http://www.digitalpreservation.gov/personalarchiving en http://www.personalarchiving.com. 121

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 62