Een illustratie-Annejet van der Zijl 3Het zoeken naar de archieven van de actoren met de hoogste prioriteit tot acquisitie. 4. Het bepalen aan de hand van de overige criteria of het archief voor acquisitie aanmerking komt. 5Het acquireren van de daarvoor in aanmerking komende archieven. 6. Het toegankelijk maken van de geacquireerde archieven. Wat is het belang van particuliere archieven voor uw onderzoek? Voor mij zijn particuliere archieven natuurlijk van essentieel belang. Hoeveel je ook kunt vinden in openbare bronnen, de brieven en foto's waarmee je leven in een verhaal kunt blazen vind je vooral bij mensen thuis. Zo had ik mijn Bernhardboek niet kunnen maken zonder het familiearchief dat prins Armin zur Lippe mij ter beschikking stelde en het boek over Annie M.G Schmidt niet zonder alle brieven die haar zoon mij gaf. Tegelijkertijd is het ook weer niet zo dat je aan een familie-archief alleen genoeg hebt. Ten eerste omdat daar altijd gaten in zitten, ten tweede omdat het altijd maar een - vaak heel subjectief - deel van het verhaal is. Dus zonder kranten, boeken, memoires van tijdgenoten enzovoort kom ik ook niet ver. Voor welke onderzoeksmethodiek kiest u als u aan een publicatie werkt? Ik begin met om het onderwerp heen te lezen en daar notities van bij te houden. Als ik een globaal overzicht heb van de personen en de wereld er om heen, ga ik specifieker zoeken in privé-archieven en met mensen praten waarvan ik denk dat ze me kunnen helpen met alles wat ik nog niet weet. Vervolgens zet ik dat allemaal in en aan elkaar en vaak ga ik dan nog een tweede keer bij mensen of archieven langs voor de nog openstaande vragen. Als ik het gevoel heb dat ik niets nieuws meer hoor, ga ik schrijven. Het resultaat gaat dan weer langs alle bronnen en deskundigen. Vervolgens verwerk ik hun opmerkingen en dan gaat het naar de uitgeverij. Hoe belangrijk is een inventaris en hoe gebruikt u die (beschrijvingen versus structuur)? Ik gebruik een inventaris waar die voor bedoeld is, namelijk om te kijken of er iets in een archief zit wat voor mij van belang kan zijn. Hoe maakt u gebruik van bronnen en oral history? Wat is de verhouding tussen die twee? Zie voorgaande vragen. Voor mij is een persoon trouwens ook een bron. De verhou ding tussen ooggetuigen en archieven is bij ieder boek anders, want het hangt maar net af van waar de meeste informatie te vinden is. Ik ben nu bezig met een verhaal dat speelt in de negentiende eeuw. Het is logisch dat ik daar dus weinig interviews met direct betrokkenen meer over kan doen. Heeft u ervaring met onderzoek doen in digitale archieven? Ja, ik gebruik bij ieder boek het internet vaker. MAATSCHAPPELIJK EN PARTICULIER ARCHIEF 100 101

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 52