Bijlage: model acquisitieprofiel Dit model beschrijft de onderdelen die een acquisitieprofiel bij voorkeur dient te bevatten. Titel: Acquisitieprofiel van [naam archiefdienst] Periode waarvoor het document geldt Datering I. Doel acquisitie Formuleer een doelstelling voor de acquisitie, gebaseerd op de algemene missie van de archiefdienst. Hierbij kan naast een representatieve afspiegeling van de historie van het werkgebied, ook worden gedacht aan de doelstelling zich op een bepaald thema te specialiseren. II. Doel acquisitieprofiel Beschrijf het doel en de onderdelen van het acquisitieprofiel. III. Evaluatie acquisitie voorgaande jaren Evalueer de huidige acquisitiepraktijk. Bekijk welke acquisities er de afgelopen jaren gedaan zijn en in hoeverre deze hebben bijgedragen aan de representativiteit van de collectie. IV. Criteria Formuleer criteria waaraan aangeboden archieven of actief opgespoorde archieven moeten voldoen. De eerstgenoemde criteria spelen zowel bij actieve als bij passieve acquisitie een rol, terwijl de laatste criteria met name een rol spelen bij actieve acquisitie, omdat daarmee de noodzaak tot acquisitie beter kan worden ingeschat. Ken verschillende waarden toe aan de criteria. Zo is voor iedereen duidelijk welke criteria het meeste gewicht in de schaal leggen bij het maken van een beslissing. Criteria die zowel bij actieve als passieve acquisitie een rol spelen 1. Werkingssfeer of werkgebied Definieer het werkgebied waar te acquireren archieven onder moeten vallen. 2. Representativiteit Dit criterium houdt in dat het archief kenmerkend, belangrij k of bijzonder moet zijn voor het werkgebied van de archiefdienst (zie de historische analyse en leemtelijst onder VII). 3. Toegevoegde waarde Het archief moet inhoudelijk of kwalitatief iets toevoegen aan de bestaande collectie (zie de bestandsanalyse en leemtelijst onder VII) 4. Authenticiteit Stel vast in hoeverre het aangeboden materiaal mag bestaan uit kopieën of afschrif ten. 5. Dragers Stel vast welke dragers voor acquisitie in aanmerking komen. 6. Afstemming met andere erfgoedinstellingen Beschrijf met welke instellingen op het gebied van acquisitie wordt samengewerkt en onder welke voorwaarden eigenaars van archieven naar deze instellingen worden doorverwezen. 7. Materiële staat Wat zijn de minimale eisen die aan de materiële staat van het aangeboden archief worden gesteld? 8. Omvang Is er voldoende ruimte in het depot om particuliere archieven op te nemen? Wanneer dit niet het geval is kan de omvang van het archief een criterium zijn om het aangeboden archief te weigeren. Criteria die met name bij actieve acquisitie een rol spelen 9. Bezoekersvraag Besluit of bij de acquisitie rekening wordt gehouden met waar de bezoekers (en even tueel gemeenten of provincie) interesse in hebben, en zo ja, op welke manier dit wordt vastgesteld. 10. Bedreigde sector Wanneer de archiefvormer representant is van een sector die uit de samenleving is verdwenen of dreigt te verdwijnen kan dat een positieve invloed hebben op de acqui sitiebeslissing. 11. Bewaarcondities bij de eigenaar Stel vast in hoeverre de (on)mogelijkheid dat een archief bij de eigenaar in goede conditie bewaard kan blijven een rol speelt bij het al dan niet acquireren van het archief. 12. Samenhang of compleetheid In hoeverre is het van belang dat het archief samenhang vertoont en compleet is 97 MAATSCHAPPELIJK EN PARTICULIER ARCHIEF 96 CAROLINE DE HART EEN KWESTIE VAN KIEZEN

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 50