Een kwestie van kiezen Acquisitieplannen en -profielen in het Nederlandse archiefwezen1 welke instelling een bepaald archief bewaart. Dit probleem wordt weliswaar verlicht door een nationale archiefdatabase waarin de bewaarplaats van ook particuliere archieven geadministreerd wordt.44 Maar vooralsnog zijn lang niet alle spelers in het veld op deze dienst van het Rijksarchief aangesloten. Zoals eerder gesteld is het 'Zweedse model' verre van perfect, maar het heeft ook ontegenzeggelijke voordelen. Doordat de particuliere archiefsector bottum-up tot stand is gekomen en veel voorzieningen getroffen werden als antwoord op concrete problemen, weerspiegelt de sector in hoge mate lokale en regionale identiteiten en omstandigheden. De lokale behoefte is ook verschillend geweest. Een voorbeeld hiervan is het Landsarchief in Göteborg waar men al sinds lange tijd actief bedrijfs archieven heeft geacquireerd met als gevolg dat er geen specifiek nijverheidsarchief in die regio voorkomt. Dit terwijl in Noord-Zweden wel een nijverheidsarchief is ontstaan omdat het Landsarchief in Harnösand gedurende geruime tijd geen bedrijfsarchieven aannam.45 De particuliere archiefsector is dus gevormd door de lokale omstandigheden en heeft zich aangepast aan de ontstane behoeften. De afwezigheid van grote centrale archiefdepots voor particuliere archieven, die werden voorgesteld in de statelijke rapportages aangaande volksbewegingsarchieven en nijverheidsarchieven, heeft als gevolg gehad dat particuliere archieven veelal in nabij heid worden beheerd. Veel archieven van kleine gemeenschappen, bedrijven en personen worden in de lokaalhistorische ontstaanscontext beheerd, hetgeen een positieve uitwerking kan hebben op onderzoek naar en interesse in de lokale geschie denis, ditvooral ook vanwege de grote geografische afstanden inZweden. Hoewel men zou kunnen zeggen dat de verschillende actoren die momenteel actief zijn in de particuliere archiefsector in Zweden hun maatschappelijke rol hebben gevonden en dat er veelal tussen hen een goede samenwerking is heeft de boven staande uiteenzetting tevens aangetoond dat het maatschappelijk veld continue aan veranderingen onderhevig is. Wij kunnen derhalve enkel speculeren over hoe de situatie omtrent het bewaren van particuliere archieven er over twintig, vijftig of honderd jaar uitziet. Het is immers evident dat de technologische veranderingen, nieuwe vormen van communicatie en de rol van informatie in de maatschappij nieuwe eisen gaan stellen aan het archiefwezen. Naar opvatting van de auteurs is hierbij een belangrijke rol weggelegd voor archivarissen, deels door hun expertise in duurzame preservering en deels door de mogelijkheid die zij hebben om de kwesties die hierbij spelen op de maatschappelijke agenda te zetten. Dit laatste in de hoop het bewustzijn van het belang van het voor de toekomst preserveren van particuliere archieven te verhogen. Inleiding De archivaris heeft een grote invloed op het beeld dat men zich in de toekomst van het heden zal kunnen vormen. Terry Cook omschrijft dit als volgt: "The archivist in the present is constructing the past that the future will know".2 Wat door hem of haar wordt geselecteerd, blijft bewaard. Deze selectieactiviteiten richten zich echter vooral op overheidsinformatie. In recente literatuur wordt steeds meer gewezen op de tekortkomingen van overheidsarchieven voor het verkrijgen van een goed beeld van de maatschappij als geheel. Er wordt gepleit voor integrale archiefselectie: selec tie van overheidsarchieven moet gebeuren in nauwe samenhang met de acquisitie van particuliere archieven.3 Door het bewaren van een combinatie van particuliere en overheidsarchieven kan een evenwichtig beeld van het verleden worden verkre gen. Om de acquisitie van archieven beter te kunnen sturen dient een archiefinstel ling beleid op dit gebied te ontwikkelen. Een specifieke invulling van dit beleid is het acquisitieprofiel of -plan. Dit document, dat een hulpmiddel is voor het ontwikkelen van een representatieve collectie, bestaat al zeker zo'n twintig jaar. Er bestaan echter nog vrij veel onduidelijkheden over de inhoud en het gebruik hiervan in de praktijk. In dit artikel wordt hierover opheldering gegeven aan de hand van de antwoorden op een naar alle Nederlandse openbare archiefdiensten verstuurde vragenlijst over het gebruik van acquisitieprofielen en -plannen. Uit de antwoorden ontstaat een beter beeld van het aantal archiefdiensten dat een dergelijk plan of profiel heeft ontwik keld en over de effectiviteit ervan. Daarnaast wordt ingegaan op de inhoud en opzet van bestaande acquisitieprofielen en -plannen. Op basis hiervan is een model opgesteld met de onderdelen die een acquisitieprofiel idealiter dient te bevatten. Terminologie Alvorens in te gaan op de antwoorden op de vragenlij st is het van belang de termen acquisitieplan en -profiel toe te lichten. Want hoewel deze termen in de huidige archivistische literatuur veelvuldig worden gebruikt, zijn ze nog niet omschreven in vastgestelde definities. In het handboek Archiefbeheer in de praktijk zijn wel omschrij vingen te vinden. Volgens deze bron omvat een acquisitieprofiel, omschreven als een MAATSCHAPPELIJK EN PARTICULIER ARCHIEF 44 www.rad.ra.se geraadpleegd op 31-01-2013. 45 Lundberg, Naringslivsarkiv i Norrland - ett 25-arigt initiativ för företagsarkiven, p. 10. 84 CAROLINE DE HART 1 Dit artikel is gebaseerd op mijn gelijknamige afstudeerscriptie voor de studie Archivistiek B aan de HvA (http:/Avww.kvan.nl/files/SNAAI/Een_kwestie_van_kiezen.pdf). 2 Cook, T., 'Mind over matter: towards a new theory of archival appraisal', in: Selectie. Waardering, selectie en acquisitie van archieven (Stichting Archiefpublicaties, jaarboek 2004), 's-Gravenhage, 2005, p. 7. 3 Jeurgens, K.J.P.F.M., Bongenaar, A.C.V.M., Windhorst, M.C. (red.), Gewaardeerd verleden. Bouwstenen voor een nieuwe waarderingsmethodiek van archieven, 's-Gravenhage, 2007, p. 5. 85

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 44