Het feit dat een bepaalde overkoepelende categorie particulier archief relatief goed vertegenwoordigd is op nationaal niveau betekent niet dat alle 'subsoorten' archief in diezelfde categorie dat ook zijn. Zo dateert van de bedrijfsarchieven de overgrote meerderheid van de afgelopen 100 jaar en zijn er helaas slechts weinig archieven van oudere industrie- of nijverheidssectoren. Daarnaast zijn de bedrijfsarchieven voor namelijk afkomstig uit de mijnindustrie, ijzerindustrie, bosindustrie en het bank wezen. Hierbij geldt ook dat archieven van grote ondernemingen vanzelfsprekend omvangrijker zijn en in hogere mate bewaard gebleven dan van kleinere onder nemingen.39 Onder de volksbewegings- en verenigingsarchieven zijn soortgelijke verdelingen te zien in termen van representativiteit, aangezien archieven van links georiënteerde organisaties en politieke partijen in grotere mate bewaard zijn gebleven dan van hun politieke tegenhangers. Dit vloeit vermoedelijk voort uit de historische traditie binnen de arbeidersbeweging, zoals reeds eerder besproken. Zoals bekend zijn archieven geen neutrale doorgeefluiken van het verleden en weerspiegelen zij daarentegen zowel de actueel heersende als de historische machts verhoudingen, met als gevolg dat bepaalde groepen een grotere mogelijkheid hebben om hun werkelijkheid en herinneringen door te geven dan anderen.40 Deze machts verhouding wordt nog duidelijker als men nader kijkt naar welke privé-archieven bewaard zijn. Van de als privé-archief gekenmerkte archieven van het Rijksarchief is slechts veertien procent afkomstig van vrouwen en men mag aannemen dat dit percentage niet erg zal afwijken bij andere archiefbeherende instellingen. Hoewel er momenteel een trend is om meer archieven van vrouwen te acquireren of te doneren zijn zij nog steeds een groep die sterk ondervertegenwoordigd is, iets dat helaas niet een typisch Zweeds fenomeen is. Op eenzelfde wijze zijn over het algemeen privé- archieven van politici en andere personen die tijdens hun werkzame leven de politie ke of ambtelijke ladder hebben beklommen het beste vertegenwoordigd, terwijl er weinig documenten zijn nagelaten door andere beroepsgroepen of dat nu atleten, ondernemers of industriearbeiders waren.41 Zweden was tot de jaren dertig van de vorige eeuw hoofdzakelijk een emigratieland. Pas na die tijd werden er grote groepen immigranten opgenomen. In recentere jaren is de aandacht toegenomen voor het feit dat deze immigranten ondervertegenwoor digd zijn in de archieven, hetgeen heeft geleid tot enkele projecten waarbij er actief gestreefd wordt naar het verwerven van archieven van immigranten en immigran tenorganisaties. Een voorbeeld is een project van het Rijksarchief uit de jaren 1995- 2000, genaamd 'Erfgoed van Immigranten'. Het doel van dit project was om immigrantenarchieven in kaart te brengen, advies te geven aan archiefvormers en waar mogelijk archieven van immigranten of met met koppeling met immigratie te acquireren en te bewaren voor de toekomst.42 Deze doelstelling was, zo kunnen wij stellen, wel erg breed en het moge duidelijk zijn dat, ondanks aanzienlijke inspan ningen van verschillende betrokken actoren, deze slechts deels bereikt heeft kunnen worden. Een andere groep die in de Zweedse archieven schittert in afwezigheid zijn de Samen (ook wel: Lappen)deze inheemse groep in het noordelijke deel van onder andere Zweden komt voornamelij k indirect voor in overheidsarchieven. Vanwege dit feit begon Ajtte, het Zweedse fjall- (benaming voor de Zweedse bergen) en Samen- museum injokkmokk, in 2007 een project waarbij een inventarisatie werd gedaan van Samisch archiefmateriaal (dorpen, verenigingen en andere Samische organisa ties) met als doelstelling om een Samisch Archief te starten en daar alle Samische archieven bij onder te brengen. Dit project is ook in 2013 nog actief.43 Het Zweedse model voor particuliere archieven - enkele afsluitende reflecties Hoewel het Rijksarchief formeel gezien een toezichthoudende rol heeft op particu liere archieven en de instelling via verstrekking van financiële middelen ook sturend kan optreden is de particuliere archiefsector tamelijk ongereguleerd in Zweden. Zoals is gebleken in dit artikel is van staatswege de 'particuliere archiefsector' her haaldelijk onderzocht en zijn er voorstellen en suggesties ter verbetering gedaan, maar deze hebben vaak niet tot verbeteringen geleid. Het hedendaagse netwerk van zorg voor particuliere archieven is vooral gevormd door andere delen van het archief wezen, de wetenschap en de archiefvormers zelf. Daarmee is niet gezegd dat de staat, de provincies of de gemeenten niet hebben bij gedragen aan wat hier het 'Zweedse model' voor particuliere archiven genoemd wordt, eerder het tegendeel is waar, maar hun steun is vooral van financiële aard geweest. Bovendien werd deze over het algemeen pas verstrekt wanneer in de sector werkzame personen of instellingen zelf al een organisatorische oplossing hadden gevonden. Deze oplossingen waren in veel gevallen voor concrete problemen waar voor men zich gesteld zag en hadden in eerste instantie een ad hoe karakter die vaak pas later een meer permanente vorm kregen. Het gebrek aan statelijke sturing in combinatie met het feit dat particuliere archie ven nauwelijks juridische bescherming genieten kan gevolgen hebben in een breder perspectief. Het risico bestaat dat de bewaarde archieven eenzijdig zijn uit zowel een geografisch als een sectoraal en een chronologisch perspectief. Gerichte statelijke interventie in de particuliere sector wordt bovendien bemoeilijkt omdat de categori ale instellingen autonoom kunnen opereren. Een ander probleem met het 'Zweedse model' is dat de categoriale instellingen vaak sterk afhankelij k zijn van publieke en private financiële steun. Een gevolg hiervan is dat instellingen vaak economisch onvermogend zijn om bepaalde belangrijke initiatieven te ontplooien. Dit is op zich niets unieks voor archiefinstellingen, want ook veel andere erfgoedinstellingen opereren binnen krappe financiële kaders, maar het valt niet te ontkennen dat de financiële afhankelijkheid beperkingen stelt aan de mogelijkheid om op lange termijn activiteiten te plannen. Een ander probleem dat zich voordoet wanneer men kijkt naar de situatie in Zweden is de tamelijk complexe structuur van het particuliere archiefwezen, hetgeen (weten schappelijk) onderzoek kan belemmeren, bijvoorbeeld wanneer het niet duidelijk is MAATSCHAPPELIJK EN PARTICULIER ARCHIEF 39 Sundqvist, 'Business Archives in Sweden', p. 4. 40 Joan M. Schwartz, Terry Cook, 'Archives, Records and Power: The making of Modern Memory', in: Archival Sience, vol. 2 (March 2002) p .5,12. 41 Lundberg, Vem tar plats i arkivet? Riksarkivet och personarkiven 1901-2002, Passim. 82 VIKTOR LUNDBERG EN JUSTIN KLEIN HET 'ZWEEDSE MODEL' VOOR PARTICULIERE ARCHIEVEN 42 Riksarkivets ambetsarkiv, Yngre huvudarkivet, handlingar ordnade efter 1992 ars D/D-plan, Fle:116, "Projektetinvandrarnas kulturarv- slutrapport" (onbekend registratuurnummer). 43 http://www.ajtte.com/?page_id=468 geraadpleegd op 2012-12-05. 83

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 43