Het'Zweedse model'voor particuliere archieven De ontwikkeling van de particuliere archiefsector in Zweden Conclusie De wijze waarop de verwerving van particuliere archieven in Canada plaatsvindt en in de loop der tijd heeft plaatsgevonden, maakt zelf ook onderdeel uit van het tijds beeld. Met het doel kennis te krijgen van de methodiek van verwerving en te begrij pen hoe een collectie gevormd is, is het nodig en interessant om zo'n probleemstelling te behandelen. De probleemstelling luidde: "Hoe en op welke wijze houdt het nationale beleid betreffende waardering en selectie van archieven in Canada rekening met particuliere archieven en particuliere archiefvormers. In hoe verre hangt dat samen met de politieke en historische context waarin de archivaris sen in dat land werkzaam zijn en waren?" Het nationale beleid inzake waardering en selectie van archieven in Canada is gericht op acquisitie van overheidsarchieven en particuliere archieven in onderlinge samenhang. Total archives streeft ernaar op een zo ruim mogelijke wijze archieven te acquireren, die van 'national significance' zijn, op welke drager dan ook. De federale overheid heeft daarin alleen een kaderscheppende rol, namelijk door middel van de wetgeving. De federale overheid krijgt greep op deze archieven door het LAC. Dit LAC krijgt en neemt de vrijheid daadwerkelijk visie en beleid te ontwikkelen op acquisitie en daarover afspraken te maken met bijvoorbeeld het CCA. Er is in de laatste decen nia sprake van een archival system. Het is van belang trends in de samenleving te analyseren, omdat zo kan worden vastgesteld welke archieven van 'national signifi cance' zijn. Total archives is een concept dat niet tot ontwikkeling had kunnen komen als Canada een gesloten en dictatoriale samenleving was. Het ontstaan en de toepassing van dit concept kan zodoende verklaard worden uit de politieke, sociale, culturele, historische en cultuur-historische context. Dit wil echter niet zeggen dat geen enkele andere instelling archief beheerde, al was het maar omdat bepaalde groepen in de samenleving toch 'hun' archieven in eigen beheer wilden houden. Total archives is een streven, maar niet in alle gevallen een haalbaar doel. De over gang van total archives naar archival system is daarom verklaarbaar vanuit de sociaal- culturele context. Er ontstond bij het LAC en de lagere overheidsorganen behoefte om archieven daar te beheren waar ze gevormd waren, namelijk binnen de culturele context. Opnieuw was het de sociaal-culturele context die een nieuwe overgang in gang heeft gezet. De digitale netwerksamenleving en overvloed aan digitale informatie deed de rest. In het whole-society-model is namelijk de context van de archiefvormer het voor naamste ijkpunt, maar het document staat niet langer centraal. De waardering van het object vindt vanuit dit gezichtspunt plaats en het LAC is niet langer de eerst aan gewezen beheerder. Gestreefd wordt naar een netwerk van archiefbeherende instel lingen. Het LAC is daarin een van de stakeholders. Daarmee geldt total archives als verlaten. 68 Inleiding Een enkel sectoroverstijgend acquirerend orgaan voor particuliere archieven bestaat niet in Zweden. Daarentegen is de zorg voor particuliere archieven sterk gedecentra liseerd en zelfs enigzins onoverzichtelijk doordat een grote verscheidenheid aan instellingen actief is op dit gebied. Bovendien overlappen de scheidslijnen van de uit eenlopende aandachtsgebieden van deze instellingen elkaar niet zelden met als gevolg dat de archieven van bepaalde typen archiefvormers bij verschillende typen culturele instellingen aangetroffen kunnen worden. De ontwikkeling van deze, door grote diversiteit gekenmerkte, sector is te verklaren vanuit de historische wordingsge schiedenis en dit artikel zal een beknopte beschrijving hiervan geven. Daarbij zal met name worden ingegaan op de verschillende trends, het ideeëngoed en de bedachte oplossingen die aan de basis liggen van de huidige situatie. Daarnaast zal dit artikel ook ingaan op (het gebrek aan) regelgeving voor particuliere archieven, alsmede zal een overkoepelend, nationaal perspectief geboden worden op het totaal aan particu liere archiefcollecties. Ten slotte zullen de voor- en nadelen van het 'Zweedse model' voor particuliere archieven opgesomd worden. Kort over 'particulier archief' Onder de noemer 'particuliere archieven' vallen archiefbescheiden van zeer verschil lende herkomst qua tijden en gebied met als gemene deler dat zij hun herkomst niet hebben in enige vorm van overheidsadministratie. In Zweden worden particuliere archieven van oudsher onderverdeeld in de categorieën persoons-, familie-, boer derij- en landgoedarchieven, archieven van volksbewegingen/verenigingen en nijver heidsarchieven/bedrijfsarchieven. Deze categorisering is door de jaren bekritiseerd door verschillende archivarissen die om uiteenlopende redenen andere onder verdelingen hebben voorgesteld. Desondanks unctioneert de gegeven categorisering volgens de auteurs naar behoren als een referentiekader voor het verklaren van particuliere archieven als verschijning en geeft het een duidelij k beeld van de breedte van documenten die vallen onder het begrip particuliere archieven.1 MAATSCHAPPELIJK EN PARTICULIER ARCHIEF VIKTOR LUNDBERG EN JUSTIN KLEIN 1 Voor kritiek op de categorisering, zie bijvoorbeeld Samuelsson, Göran, 'Svenska gods - jordbruksföretag med omfattande dokumenthantering', in: Arkiv, samhalle och forskning (2010) p. 8 e.v. 69

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 36