ren vanuit de sociale, historische en politieke context. De federale overheid probeer de gedurende de jaren '90 enige tijd de agenda van het NAC te dicteren en zo werd getracht bij het NAC de balans te laten doorslaan naar haar rol en taken voor het gouvernement. Bovendien zochten vanaf de jaren90 (in een aantal gevallen bestaande) lokale en regionale entiteiten sterker naar hun eigen sociale en culturele identiteit. Een identiteit die besloten ligt in het culturele erfgoed. Zo kon het gebeuren dat de collectieve verantwoordelijkheid voor het erfgoed werd gedeeld en dat niet meer alleen het NAC hiervoor verantwoordelijk was.51 Acquisitiebeleid Library and Archives Canadarondom 2005 Het tot archival system geëvolueerde total archives was tot 2009-2010 leidend voor het LAC. In het acquisitiebeleidsplan van 2000-2005 staat bijvoorbeeld onomwon den beschreven welke archieven in het NAC worden bewaard en welke archieven voor regionale en stedelijke archiefdiensten bestemd zijn. Tevens geeft dit beleids plan aan welke thema' s op grond van bepaalde criteria voor het NAC interes sant zijn; binnen de beleidsplanperiode richtte het NAC zich dus op archieven in alle mogelijke formaten die een bepaalde maatschappelijke trend representeren.52 De huidige beleidsplanperiode loopt van 2006-2010. In dit beleidsplan wordt het voornemen uitgesproken dat de nationale collectie de geografische, intellectuele, taalkundige en culturele diversiteit van Canada uit verleden en heden moet repre senteren.53 Richtinggevend is ook in deze periode het idee dat die archieven en archiefvormers relevant zijn, die alleen op nationaal niveau actief zijn/waren en die een maatschappelijke trend representeren.54 Zo werd in de achterliggende jaren de collectie opgebouwd. Acquisitiebeleid vanaf 2009 Terwijl de beleidsplanperiode 2006-2010 nog niet was afgerond, werd gekozen voor een geheel nieuwe benadering ten aanzien van acquisitie. Total archives heeft immers zijn wortels in de negentiende eeuw. In de negentiende eeuw waren de histo rische wetenschap en de archivaris nauw met elkaar verbonden. Deze periode, die gesymboliseerd is door de Romantiek, kenmerkt zich onder andere door een idealisti sche terugblik op het verleden, op het ancien regime.55 Een dergelijke historische context kan een voedingsbodem zijn voor een concept als total archives. Cook schrijft dat: "This collecting mentalité was also influenced by a growing nineteenth- century empiricism that venerated facts, statistics and the scientific method, manifested in part through the enormous public interest in collecting natural specimens and their detailed classification and display."56 De archivaris is binnen deze zienswijze een bewaker van het verleden. 66 Welke oorzaken zijn er dat total archives door het LAC is losgelaten? In de eerste plaats haak ik aan bij de hierboven beschreven structuur van het archiefwezen in Canada. Tot aan 197 5 waren archivarissen verenigd binnen een sectie van de Canadian Historical Association. Na 1975 is dit veranderd en ontstond de Association of Canadian Archivists.57 De archivaris emancipeerde. Een tweede oorzaak is gelegen in, ten opzichte van de negentiende eeuw, de gewijzigde samenle vingsvormen.58 Organisaties, zowel privaat als publiek, zijn niet langer hiërarchisch gestructureerd en een digitaal obj eet dat wordt gevormd binnen een netwerk, wordt geraadpleegd en gewijzigd door meerdere gebruikers. Zakelijke en private communi catie verloopt in toenemende mate via sociale media, zoals Twitter, Facebook, MySpace.59 Hierbij wordt ongelimiteerd informatie gecreëerd en het wordt door het LAC onhaalbaar bevonden om al deze informatie te verwerven en preserveren. Daarom wordt het concept total archives niet langer hanteerbaar bevonden, zo heeft D.J. Caron gesteld.60 Total archives is een droom die nooit realiseerbaar zal zijn. Hoe succesvol zijn de concepten total archives en het opeenvolgende archival system geweest? In de eerste plaats wil ik erop wijzen dat al vanaf de negentiende eeuw (in een aantal gevallen daarvoor) bepaalde groepen in de Canadese samenleving een eigen museum, bibliotheek of archiefinstelling in stand houden. Zij opereren los staand van het NAC (thans: LAC)Als total archives geslaagd zou zijn, zijn dergelijke instellingen niet nodig.61 Dit geldt bijvoorbeeld voor instellingen die zich binnen een bepaald taalgebied bevinden of die van een bepaalde specifieke religieuze aard zijn. In de tweede plaats wijs ik erop dat juist het whole-society-concept erop gericht is, dat in de collecties van het LAC de Canadese samenleving gerepresenteerd wordt. Dit wordt als toekomstvisie gepresenteerd.62 Schijnbaar konden eerdere concepten dit toch niet realiseren. Ten slotte komt de vraag op hoe het LAC in de eenentwintigste eeuw acquisitie van particuliere archieven wel vorm zal geven. In de acquisitie van particuliere archieven en collecties staat het uitgangspunt centraal dat niet meer het document als zodanig maar de inhoud en de context leidend zijn. Voor de archieven die gevormd zijn door de publieke sector geldt dat evengoed als voor de particuliere sector. Door middel van waardering op institutioneel niveau wordt bepaald of een archief in aanmerking komt voor opname in het LAC. Daarnaast wordt voornamelijk gestreefd naar een brede participatie van en samenwerking met particuliere organi saties, zodat het beheren van 'public memory' een gedeelde zaak wordt.63 Op deze wijze wordt het digitale document, of een geheel aan digitale documenten, niet losgemaakt uit de context van de archiefvormer. Daartoe zet het LAC een netwerk op waarin allerlei stakeholders met elkaar verbonden zijn. Het nieuwe concept is tot nog toe genaamd Whole-of-Society model. Alle sectoren van de samenleving zijn in deze benadering het object van onderzoek. Daarbij wordt zowel de publieke als de private sector betrokken.64 67 MAATSCHAPPELIJK EN PARTICULIER ARCHIEF 51 L. Millar, 'Discharging our Debt': The Evolution of the Total Archives Concept in English Canada", Archivaria 46 139. 52 National Archives of Canada, Private Sector Orientation 2000-2005 5-13. 53 Library and Archives of Canada, Canadian archives and special collections branch; acquisition orientation 2006-2010 2. 54 Ibidem 4. 55 T. Cook, The Archive(s) Is a Foreign Country: Historians, Archivists and the Changing Archival Landscape 501. 56 Ibidem. THEO VERMEER ACQUISITIEBELEID LIBRARY AND ARCHIVES CANADA 57 Ibidem 499 58 D.J. Caron, The Documentary Moment in de Digital Age 2. 59 Ibidem 60 D.J. Caron, Shaping our continuing memory collectively: a representative documentary heritage 3. 61 http://cdncouncilarchives.ca/directory.html, laatst geraadpleegd op 12 februari 2013. Onderzoek in deze database vond plaats in de maanden november-december 2012. 62 D.J. Caron, Shaping our continuing memory collectively: a representative documentary heritage 3. 63 D.J. Caron, The Documentary Moment in de Digital Age 2. 64 D.J. Caron, The documentary moment in the digital age 20.

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 35