van archieven. In drie gevallen omdat de kosten gemoeid met benodigde bewerking niet in verhouding stonden tot de beperkte waarde van het archief in kwestie dan wel de beperkende voorwaarden waaronder het archief ter beschikking zou worden gesteld. Integrale afweging Een vierde lijn betreft de afstemming van enerzijds de verwerving van particuliere archieven met anderzijds het vernietigingsbeleid en -praktijk van de overheidsinstel lingen die bij Rijckheyt zijn aangesloten. Dit kan enerzijds betekenen dat selectie van overheidsarchieven aangepast kan worden met het oog op reeds verworven of nog te verwerven particuliere archieven. Anderzijds kan het nodig worden geacht om hiaten in overheidsarchieven op te vullen met particuliere archieven, op basis van de hiaatmatrix. Toepassing: bedrijfsarchieven Archieven van zelfstandige beroepsbeoefenaars en bedrijfsarchieven verdienen bij zondere aandacht omdat het bedrijfsleven een krachtige factor is in de maatschappij. Het bedrijfsleven is enerzijds werkgever voor een groot deel van de beroepsbevolking, maar het is tevens een belangrijke economische factor en afhankelijk van de catego rie van het type bedrijf kan het inzicht geven in maatschappelijke factoren zoals toe risme, ontspanning, gebruik van kleding, culinaire patronen, aanschaf van consumptie en luxe- goederen, vrijetijdsbesteding, woningbouw, transport, logistiek en kledinggebruik. Enkele van deze maatschappelijke patronen zijn al deels, doch overwegend normatief, vertegenwoordigd in overheidsarchieven. Rijckheyt heeft ver schillende categorieën van bedrijven in kaart gebracht. Elk van deze categorieën wordt gewaardeerd met een getal dat het belang en de urgentie van verwerving aan geeft. Van de aan elke categorie gekoppelde feitelijke archiefvormer(s) kan de acqui sitiefactor berekend worden. Hoe hoger deze factor, des te dringender de noodzaak is om actie te ondernemen. Ten aanzien van bedrijfsarchieven en archieven van zelfstandige beroepsbeoefenaars zijn de volgende additionele criteria geformuleerd: BAC01. De archieven moeten betrekking hebben op een bedrijf of zelfstandig onder nemer welke voor een substantieel deel daadwerkelijk bedrijfsactiviteiten hebben ontplooid in oostelijk zuid Limburg. BAC02. Archieven van vestigingen van een grotere holding of waarvan het hoofdkantoor zich buiten de Rij ckheyt regio bevindt komen niet voor ver werving in aanmerking. BAC03Er dient gestreefd worden naar diversiteit in de nijverheids- en bedrijfs activiteiten van verschillende bedrijven/personen over verschillende tijdvakken. Gelijksoortige bedrijfsactiviteit in een gelijk tijdvak kan leiden tot dequisitie. Toepassing: familiearchieven Bij archieven van personen en families is er geen sprake van procesgebonden infor matie in de zin van de beroepsactiviteiten van de persoon of familie in kwestie, maar van persoonlijke en aan het privé-leven gerelateerde documenten. Wanneer er wél sprake is van beroepsactiviteiten binnen een persoons- of familie archief, is dat deel te beschouwen als bedrijfsarchief. In de meeste gevallen zal een persoons- of familiearchief uit beide componenten bestaan. De scheiding tussen beide componenten kan onderdeel zijn van het selectieproces. Het is goed mogelijk dat slechts een van beide componenten voor verwerving in aanmerking komt. Kasteel- en Huisarchieven vallen in principe onder dezelfde noemer als familie archieven met dien verstande dat het nu niet archief betreft van één persoon of familie, maar gebonden is aan de woning en derhalve meerdere archieven betreft. Daarnaast kan (en zal) een Huis - of Kasteelarchief vaak procesgebonden informatie bevatten inzake huishouding en aanverwante activiteiten. Bij deze categorie worden de volgende nadere afwegingen gemaakt: PAC01. De archieven moeten betrekking hebben op uit deze regio afkomstige mensen die enig cultureel, economisch en/of politiek belang in de regio of nationaal dan wel internationaal belang hebben (gehad). Waar de des betreffende activiteit heeft plaatsgevonden is in dit criteria ondergeschikt aan het feit dat de mensen afkomstig zijn uit deze regio. PAC02. De archieven moeten betrekking hebben op personen of families die welis waar niet afkomstig zijn van deze regio maar die voor deze regio culturele, economische en of politieke activiteiten van enige omvang of importantie hebben ontplooid. PAC03. Of de archieven zijn te beschouwen als Kasteel- of Huisarchieven uit deze regio waarvan de gebouwen van enige culturele (met name op architec tonisch of monumentaal vlak) of maatschappelijke betekenis zijn of zijn geweest. Een afweging op grond van het berekenen van een acquisitiefactor is in deze catego rie niet nodig, want daarvoor is de omvang van het te verkrijgen archief binnen deze categorie te gering. Daarbij zal een groot deel van de archieven die theoretisch voor verwerving in aanmerking komen, niet te verwerven zijn doordat de archiefvormer niet bereid is het archief te schenken c.q. in bruikleen te geven, het archief niet meer compleet is of zelfs vernietigd is. Met het oog hierop probeert Rijckheyt om archieven die volgens de criteria PAC01 tot en met PAC03 voor verwerving in aanmerking komen, zo spoedig mogelijk te verwerven. Toepassing: archieven van verenigingen en stichtingen Archieven van verenigingen en stichtingen zijn er in vele soorten en maten. Op basis van de maatschappelijke categoriale indeling van het CBS heeft Rijckheyt een overzicht gemaakt van de verschillende soorten categorieën van verenigingen en stichtingen. Hieraan wordt op soortgelij ke wijze als voor de categoriale indeling van bedrijven een weegfactor gekoppeld. Daarna kan voor elke feitelijke archiefvormer een acquisitiefactor berekend worden. MAATSCHAPPELIJK EN PARTICULIER ARCHIEF 52 GEERT LUYKX EN MARGREET WINDHORST MET VOORBEDACHTEN RADE 53

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 28