Privépapieren in bewaring1 Desalniettemin zien we een opvallende correlatie van de machtafstandsindex (MAI) met de mate waarin de nationale archiefinstelling particuliere archieven acquireert: Mogelijk dat de politieke missie van de centrale overheid en de mate waarin zij zich verantwoordelijk voelt voor het welvaren van de samenleving (wat trouwens ook in de MAI en IDV kan zijn weerspiegeld) iets kan betekenen voor de betrokkenheid van het nationaal archief bij particuliere archieven. Hoe ook de precieze verhouding tussen de verschillende contextuele factoren moge zijn, het is duidelijk dat het beleid inzake particuliere archieven niet los gezien mag worden van de politieke, sociale, culturele enz. context waarin archivarissen in een bepaald land opereren. Deze contextuele factoren verschillen naar plaats en tijd. Dat geldt niet alleen in de onderzochte landen, maar ook voor het Nederlandse nationale, regionale of lokale bestel. Beleid en bestel zijn niet onveranderlijk en evenmin vanuit de ene context zonder meer te imiteren in een andere context. Inleiding Het archief Rosenbaum heeft een omvang van 13,6 meter. De 109 dozen zijn gevuld met dossiers van advocaat Martin Rosenbaum (1903-1979). Hij behartigde de belangen van Duitse en Nederlandse Joodse overlevenden en nabestaanden, die een vergoeding wilden voor materiële en immateriële schade ontstaan tijdens of als gevolg van de Jodenvervolging. De documenten van Rosenbaum bevatten de schrij nende verhalen van mensen die geruïneerd terugkeerden uit de kampen en in 194 5 hun leven weer probeerden op te pakken. Het archief Rosenbaum is één van de vele particuliere archieven die hun weg vonden naar het NIOD. Ik beschreef dit archief in de zomer van 2002, het was het eerste archiefmateriaal dat ik in handen kreeg. Hierna volgden nog verschillende andere particuliere archie ven: het onderzoeksarchief van professor W.A. Wagenaar, die Demjanjuk verdedigde tijdens diens proces in 1987 in Israël; het onderzoeksarchief van J.G. Bruin naar de Engelandvaart over de Noordzee; en de poreuze stukken van het in 1932 in de Noord-Hollandse gemeente Bergen gevestigde kindertehuis Bingo, dat onderdak bood aan Nederlandse Joodse kinderen en gevluchte Joodse kinderen uit Duitsland. In deze jaren stond voor mij het belang van het behoud van deze archieven als een paal boven water. En het bewaren van particuliere documenten was voor mij in geen enkel opzicht discutabel. Toen ik in 2006 startte met de studie Archiefwetenschap bemerkte ik echter dat het allerminst vanzelfsprekend is dat particuliere archieven in Nederland hun weg vinden naar een archiefdepot. Het accent van het archiefbeleid van de overheid ligt op het behoud van overheidsar chieven, dat is zo sinds de professionalisering van het archiefbeheer in Nederland aan het eind van de negentiende eeuw. Voor het behoud van particuliere archieven is er geen officieel beleid. In deze situatie lijkt sinds enige jaren verandering te komen. Op 30 juni 2011 verscheen de Archiefvisie, waarin minister J.RH. Donner en staats secretaris Halbe Zijlstra stellen dat de Archiefcollectie NL meer omvat dan alleen overheidsinformatie. "Om straks de geschiedenis van nu te kunnen schrijven zijn ook archieven van maatschappelijke organisaties en bedrijven van belang."2 Voorafgaand aan de Archiefvisie pleitten twee adviesraden voor een nationaal beleid voor het behoud van particuliere archieven. De Raad voor Cultuur bracht hierover een advies uit in het in 2005 verschenen rapport Het tekort van het teveel. Volgens de Raad voor Cultuur wordt het belang van particuliere archieven niet weerspiegeld in het archiefbeleid van de rijksoverheid. Het archiefbeleid legt een onevenredig grote nadruk op het veiligstellen van archieven van Nederlandse overheden. In Het tekort van het teveel, stelt de Raad voor Cultuur een wettelijke bescherming van archieven 31 MAATSCHAPPELIJK EN PARTICULIER ARCHIEF Cultuurdimensies MAI IDV MAS OVI LTG wel/ geen acquisitie particuliere archieven door NA België groot hoog hoog sterk hoog geen Turkije groot laag hoog sterk geen Verenigde Staten klein hoog laag zwak laag geen Canada klein hoog laag zwak laag wel Duitsland klein hoog laag sterk laag wel Nederland klein hoog laag zwak hoog wel 30 PETRA LINKS 1 Dit artikel is een bewerking van de MA-scriptie 'Privépapieren in bewaring. Een onderzoek naar het hedendaags behoud van particuliere archieven in Nederland' (Universiteit van Amsterdam januari 2010) http://dare.uva.nl/en/scriptie/336811. Graag wil ik Peter Horsman bedanken voor zijn scriptiebegeleiding en Alice van Diepen voor haar adviezen bij de totstandkoming van dit artikel. 2 Halbe Zijlstra en J.P.H. Donner, 'Archiefvisie' (Den Haag 30-06-2011), http://www.nationaalarchief.nl/sites/default/ files/does/archiefvisie_0.pdf

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 17