Staatsarchieven en dat het Directoraat de eerste autoriteit is op archief gebied in Turkije."36 In een noot voegt Hofland daaraan toe: "Wat betreft particuliere archie ven: de belangrijke moeten verplicht ingeleverd worden." Maar wat verstaat men in Turkije onder particuliere archieven? Volgens artikel 3 (f) van de 'Regeling inzake archiefdiensten van de staat'37 zijn particuliere archieven: archieven (in de zin van artikel 3 (a)) die zich bevinden in handen van natuurlijke en rechtspersonen en die vallen buiten de publieke instellingen en organisaties. Art. 3(a) geeft een (algemene) definitie van archiefmateriaal met onder meer de volgen de kenmerken die dus ook voor particuliere archieven gelden: 1. betrekking hebbend op de Turkse Staat en Natie; 2. minstens dertig jaar oud of minstens vijftien jaar geleden afgehandeld; 3. alle soorten van geschreven documenten, registers, afbeeldingen enzovoort; 3. van historische, politieke, sociale, culturele, juridische en technische waarde voor de toekomst van de Turkse natie; 4. van belang als bewijs van rechten en voor het inzicht in ethiek, gewoonten en tradities of specifieke sociale kenmerken van een periode. De Turkse wet- en regelgeving veronachtzaamt een belangrijk en vaak groot deel van particuliere archieven, namelijk het deel waarmee de overheid, ten tijde van de vorming, geen bemoeienis heeft gehad. Ataman concludeert: "What Turkish legis lation refers to as private archives has got nothing to do with the private archives concept. The state's understanding of private archives is ONLY official archives in the hands of private individuals and bodies. So, it does not take into account the "real" private archives, let alone acknowledging their existence."38 De eerder aangehaalde opmerkingen uit het interview met Directeur-Generaal Binark kunnen met kennis van de 'Regeling inzake archiefdiensten van de staat' beter geïnterpreteerd worden. Als Binark zegt dat het de bedoeling is dat alle archie ven vallen onder de controle van de Staatsarchieven, bedoelt hijalle overheidsar chieven, inclusief particuliere archieven volgens de definitie uit de regeling. Bestudering van de catalogus van de Staatsarchieven leert dat er geen particuliere archieven zijn opgenomen, of althans beschreven in de online catalogus. Er zijn wel enkele bedrijven vermeld als archiefvormer, bijvoorbeeld de Sümerbank.39 Dit was echter een staatsonderneming.40 Vroeger was in het Unesco Archives Portal naast de beroepsvereniging Arsiv-Der nog één relevante 'association' vermeld: Tüstav Türkiye Sosyal Tarih Arastirma Vakfi, Stichting voor Onderzoek van Sociale Geschiedenis van Turkije)Deze instelling richt zich op het verzamelen van archiefmateriaal met betrekking tot de Communistische Partij van Turkije.41 De inmiddels niet meer beschikbare Turkish archives site bevatte "links to archival organizations in Türkiye". (Soms vermijdt men gebruik van het woord 'Turkey' vanwege het synoniem met kalkoen, wellicht onwetend dat de naam van de vogel is afgeleid van die van het land in plaats van andersom.) Onder 'private sector' waren alleen twee archieven van banken vermeld: Yapi Kredi Bank en Ottomaanse Bank.42 Onder 'non-governmental organizations' waren tien instellingen vermeld, waaron der Tüstav. Tenslotte waren twee buitenlandse instellingen vermeld "that relate to Turkey but not within the borders of Turkey. "Niet genoemd was het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis in Amsterdam. Dit is echter wel het vermelden waard, want het instituut heeft een speciale Turkse afdeling, waartoe ook archieven horen.43 Het antwoord op het eerste deel van de opdracht kan stellig zijn, want het nationale beleid inzake waardering en selectie van archieven houdt geen rekening met particu liere archieven archiefvormers. De Turkse regelgeving, met name de 'Regeling inzake archiefdiensten van de staat'hanteert een eigen definitie van 'particulier archief'De crux om te bepalen of archief aan deze definitie voldoet is het eigendom: is het in particuliere handen of niet? Daarnaast speelt een sterke oriëntatie op de Turkse staat en natie een rol. In het tweede deel van de opdracht gaat het om de samenhang met de context, om verklaring. De scores van Turkije bij Hofstede corresponderen in sterke mate met de context waarin archivarissen opereren, voor wat betreft machtafstand en onzeker heidsvermijding. Ataman stelt dat de wijze waarop de staat aankijkt tegen particulie re archieven verklaard kan worden doordat de Turkse staat "sees itself as if it is still in the imperial period."44 De grote machtafstand verklaart de desinteresse bij de Staatsarchieven voor particuliere archieven (volgens het internationale begrip). De grote onzekerheidsvermijding verklaart daarnaast de nadruk die daarbij gelegd wordt op de 'Turkse staat en natie'. Verenigde Staten van Amerika Wanneer men in de Verenigde Staten over archieven spreekt, maakt men onder scheid tussen records en archives. Records zijn de bescheiden die nog een actieve rol spelen in de processen waarbinnen zij zijn opgemaakt of ontvangen. Onder archives worden de bescheiden verstaan die hun actieve rol in het bedrijfsproces hebben ver loren, maar nog wel evidential en informational value hebben in een cultureel erfgoed kader. Overheidsarchieven (zowel records als archiveszijn alle archieven van de federale overheid, regionale en lokale overheden, en worden aangeduid met de term public records, vaak ook wanneer het naar Amerikaanse maatstaven public archives betreft. Particuliere archieven worden doorgaans manuscripts genoemd. Ook de term papers wordt wel eens gebezigd, bijvoorbeeld wanneer het gaat om de archieven van presi dent Bush: de Bush papers. Het gebruik van de wat letterlijke vertaling van particulie re archieven, private archives, is zeer sporadisch. Onder particuliere archieven worden in de Verenigde Staten feitelijk alle niet overheidsarchieven verstaan. Het kan dan gaan om persoonsarchieven, familiearchieven, kerkarchieven, bedrijfsar chieven enz. Het belangrijkste instituut voor archieven op federaal niveau is de National Archives and Records Administration (NARA). NARA is gevestigd in Washington en kent MAATSCHAPPELIJK EN PARTICULIER ARCHIEF 36 P. Hofland, "Schatkamer der archieven. Het archiefwezen in Turkije", Nederlands Archievenblad (1993) 216-228. 37 http://www.devletarsivleri.gov.tr/Forms/pgArticle.aspx?Id=9A7ECB76-4A29-4092-920B-4ElC80E81B62. Engelse tekst in Archivum 41 (1996) 225-232. Daarin is 'özel arsivler' vertaald door 'special archives', terwijl worden bedoeld: particuliere archieven. Het is verwarrend dat 'özel' zowel 'privé particulier' als 'bijzonder' betekent. Zie ook Bekir Kemal Ataman, 'Özel arsivler' (Particuliere archieven),ïskenderiyeyazilari (Alexandrijnse geschriften) 9/4 (1997). Geraadpleegd via http://www.beyaz.net/tr/arsiv/makaleler/bekir-kemal-ataman/ozel-arsivler.html 24 ERIC KETELAAR, DIRK JAN DOLFING, INES VAN DIJK, ELINE DE GRAAF, THEO VERMEER, ERIK VISSCHER PARTICULIERE ARCHIEVEN IN CONTEXT 38 Persoonlijke e-mail van Bekir Kemal Ataman aan Erik Visscher (27-10-2009). 39 http://www.devletarsivleri.gov.tr/katalog/ 40 Zürcher, 239. 41 http://www.tustav.org 42 http://www.obarsiv.com/index.html 43 http://www.iisg.nl/uste/ 44 Persoonlijke e-mail van Ataman aan Visscher (27-10-2009). 25

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 14