vraagt zich in zijn epiloog bij het Jaarverslag 2008 af of vanuit maatschappelijk oogpunt de aandacht beperkt moet blijven tot overheidsarchief of dat meer aandacht moet worden besteed aan niet-overheidsarchieven met maatschappelijk belang.16 Hij bepleit voorts "samenwerking (geen concurrentie!met erfgoedpartners binnen eenzelfde regio of stad, zowel structureel als incidenteel. De respectieve dienst hoofden zullen aangemoedigd worden om op zoek te gaan naar vormen van samen werking, meer bepaald op het vlak van collectievorming (verwerving, inlopen van de achterstanden bij de overbrenging van archieven)." Overigens is er, op grond van de verdeling van taken in het Belgische archiefstelsel, voor het Algemeen Rijksarchief niet veel aanleiding of ruimte voor een actief beleid ten aanzien van particuliere archieven. De verantwoordelijkheid hiervoor is - als cul tureel benoemde invalshoek - gedelegeerd naar de gewesten. Vóór deze federalisering was de zorg voor het erfgoed in de vorm van archieven nagenoeg geheel een aangele genheid van particulier initiatief en lag het ook niet voor de hand dat een archiefin stelling van de overheid zich op dit terrein zou manifesteren. De scheiding van de juridische verantwoordelijkheid voor publiekrechtelijke archie ven enerzijds en voor privaatrechtelijke archieven anderzijds sluit goed aan op de hoge scores op machtafstand. De federale overheid is dominant ten aanzien van overheidsarchieven en laat de zorg voor particuliere archieven over aan de gewestelij ke overheden, die ook niet zelf de acquisitie en het beheer van particuliere archieven voor hun rekening nemen, maar dat overlaten aan autonome private instellingen, die ze subsidiëren. De financiële middelen van het Algemeen Rijksarchief zijn duidelijk geoormerkt voor het in stand houden van de organisatie en haar kerntaken. Het is niet verwon derlijk dat overheidsinstellingen in landen met een grote machtafstand weinig speelruimte hebben om hun middelen aan andere zaken te besteden dan aan hun kerntaken. In het Algemeen Rijksarchief ligt de nadruk op gelijke taakuitvoering door alle departementen (afdelingen) op basis van vakinhoudelijke normen en regels en vakmatige kennis en vaardigheden. Anderzijds is de besluitvorming over de acquisitie belegd bij een toetsingscommissie die adviseert aan de Algemene Rijksarchivaris en is de bewerking van particuliere archieven ondergebracht bij een kleine, centrale afdeling van het Algemeen Rijksarchief. Ook dit past bij een sterk hiërarchische besluitvorming in instituties in een cultuur met grote machtafstand en bij het inzetten van specialisten in organisaties die onzekerheid willen vermijden. Het toetsen van de theorie van Hofstede op het acquisitiebeleid van het Algemeen Rijksarchief van België is niet zonder problemen. Hofstede constateert in zijn bevin dingen dusdanig verschillende scores in Vlaanderen en Wallonië dat hij ze als aparte entiteiten in zijn overzichten van landen presenteert. Het Algemeen Rijksarchief bedient echter het hele land en de Vlaamse en Waalse provincies. Deze complicatie maakt het Algemeen Rijksarchief van België eigenlijk ongeschikt als case. Toch kan gesteld worden dat de geringe belangstelling - of zelfs blinde vlek - voor particuliere archieven goed past bij de scores van België op machtafstand (MAI 61) en onzeker heidsvermijding (OVI 97). Canada Uit de naam Library and Archives Canada (LAC) blijkt al dat de National Archives of Canada en de National Library of Canada gefuseerd zijn.17 LAC is de archiefdienst op federaal niveau. Deze fusie vond plaats in 2004. Het mandaat van de organisatie maakt duidelijk dat deze fusie voortgekomen is uit de wens gezamenlijk het erfgoed van Canada te beheren en te bewaren. De missie van LAC valt uiteen in drie aspec ten, te weten: bouwen aan het culturele geheugen, toegang verlenen tot het docu mentaire erfgoed en dat erfgoed preserveren en het managen van de kennisbronnen met betrekking tot het verleden.18 De fusie is de uiterste consequentie van het total archives beleid. Het sedert de jaren '70 van de vorige eeuw gehanteerde begrip total archives houdt in dat zowel archiefbescheiden van de overheid als van particulieren worden bewaard ongeacht de drager, ook wel het medium geheten, met het doel de Canadese samenleving volledig te documenteren.19 Dit hangt samen met de sociale, historische en politieke context van Canada. Canada is een multiculturele natie waar men respect wenst voor diversiteit en waar tolerantie ten opzichte van diverse groepen immigranten hoog in het vaandel staat.20 Total archives staat voor een totale visie op archieven en een totale visie op de samenleving. Dat is breder dan alleen een visie voor overheidsarchieven en oneindig veel breder dan alleen een visie voor geschreven archiefbescheiden. Dein 1985 opgerichte Canadian Council of Archives21 speelde samen met de National Archives of Canada een rol in het beleid inzake het gemeenschappelijke erfgoed. Vanaf de jaren '90 zochten lokale en regionale entiteiten sterker naar hun eigen sociale en culturele identiteit. Een identiteit die besloten ligt in het culturele erfgoed. Zo kon het gebeuren dat de collectieve verantwoordelijkheid voor het erfgoed moest worden gedeeld en dat niet meer alleen de National Archives of Canada hiervoor verantwoordelijk was.22 Stedelijke en provinciale archiefdiensten beheren vanaf 1995 de particuliere archieven die zijn gevormd binnen de werkingssfeer van de betreffende dienst.23 Ook ontstonden in deze periode enkele particuliere instellingen die particulier archief beheren, voornamelijk aan de universiteiten. Het tot archival system geëvolueerde total archives is tot op de dag van vandaag leidend voor LAC. In het acquisitiebeleidsplan van 2000-2005 staat beschreven welke archieven op federaal niveau worden bewaard en welke archieven voor regio nale en stedelijke archiefdiensten bestemd zijn. Tevens geeft dit beleidsplan aan welke thema's op grond van bepaalde criteria voor de National Archives of Canada interessant zijn.24 In het beleidsplan 2005-2010 wordt het voornemen uitgesproken dat de nationale collectie de geografische, intellectuele, taalkundige en culturele diversiteit van Canada uit verleden en heden moet representeren. Richtinggevend is MAATSCHAPPELIJK EN PARTICULIER ARCHIEF 15 http://nl.wikisource.org/wiki/Archiefwet_van_24_juni_1955 16 Jaarverslag2008, 85: http://extranet.arch.be/arch/Rijksarchief_jaarverslag_2008.pdf 17 http://www.collectionscanada.gc.ca/about-us/index-e.html 18 http://www.collectionscanada.gc.ca/obj/012/f2/012-301-e.pdf. In dit beleidsplan staat alles wat in deze paragraaf in het kort beschreven is, uitgebreid genoteerd. 19 Laura Millar, "Discharging our Debt: The Evolution of the Total Archives Concept in English Canada", Archivaria 46 (1998) 103-146, Vgl. Robert C. Fisher, "Records of dubious research value: developing and implementing acquisition policy for the records of non-profit organizations at library and archives Canada", Archivaria 62 (2006) 47-75. 18 ERIC KETELAAR, DIRK JAN DOLFING, INES VAN DIJK, ELINE DE GRAAF, THEO VERMEER, ERIK VISSCHER PARTICULIERE ARCHIEVEN IN CONTEXT 20 Terry Cook, "Archival Principles and cultural diversity: Contradiction, Convergence or Paradigm Shift"; A Canadian Perspective", Comma (2007) 3-4, 43-46. 21 http://www.cdncouncilarchives.ca 22 Millar, 139. 23 National Archives of Canada, Private Sector Acquisition: orientation 1995-2000, 3. 24 National Archives of Canada, Collection Development Framework: http://www.collectionscanada.gc.ca/collection/framework/ 003024-200-e.html 19

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 11