De onderzoeksvraag leidt tot de volgende hypothesen: 1. Het beleid van de nationale archiefinstelling - en dus ook haar beleid ten aanzien van de waardering en acquisitie van particuliere archieven - representeert de dominante cultuur van het land. 2. Het beleid van de nationale archiefinstelling ten aanzien van waardering en acquisitie van particuliere archieven wordt bepaald door de historische, politie ke, sociale en organisatorische context van deze instelling, die op haarbeurt ook weer beïnvloed zal zijn door de nationale scores op culturele dimensies. Elke student toetste één case op basis van op de theorie gebaseerde variabelen. De hypothese is dat veranderingen van de onafhankelijke variabele (de oorzaak, doorgaans aangeduid als X) leiden tot veranderingen in de afhankelijke variabele (het gevolg, doorgaans aangeduid als Y) ,9 In ons onderzoek is Y de mate waarin de nationale archiefdienst particuliere archieven acquireert. De verklaring daarvoor (de onafhankelijke variabele) kan worden gezocht in de context. Enerzijds betreft dat de context van de cultuurdimensies (Hofstede en Hofstede), anderzijds de context van de nationale archiefinstelling: context van de inrichting van het domein van het onderzoek: het archief stelsel van het onderzochte land en de infrastructuur van (organisaties van) particu liere en categoriale archieven historische en politieke context van de nationale archiefinstelling juridische context van de nationale archiefinstelling invloed van stakeholders op beleid van de nationale archiefinstelling missie en doel van de nationale archiefinstelling taken van de nationale archiefinstelling financiële middelen van de nationale archiefinstelling organisatie van de nationale archiefinstelling In schema ziet dit er als volgt uit: Landenstudies10 België België is een federale staat waarin de drie gewesten (Vlaams, Waals en Brussel Hoofdstedelijk Gewest) op het gebied van economische ontwikkeling en ruimtelijke ordening sterk autonoom zijn.11 De wetgeving ten aanzien van het beheer en het toegankelijk maken van het overheidsarchief is een federale aangelegenheid. Het Algemene Rijksarchief in Brussel en 17 rijksarchieven in de Vlaamse en Waalse provincies vormen één dienst.12 Ook de gemeenschappen in België zijn actief op het vlak van archieven. Niet vanuit het overheids- of publiekrechtelijke perspectief, maar vanuit een culturele invals hoek.13 Zo subsidieert de Vlaamse gewestelijke overheid sinds 2002 een aantal particuliere, categoriale archiefinstellingen zoals het Katholiek Documentatie- en Onderzoekscentrum (KADOC), Archief en Museum van de Socialistische Arbeidersbeweging - Instituut voor Sociale Geschiedenis (AMSAB-ISG), het Liberaal Archief, het Archief en Documentatiecentrum voor het Vlaams Nationalisme (ADVN), het archief van de Vlaamse Beweging, en het Letterenhuis, een museum en archief voor Vlaamse letterkunde. Sinds 2005 brengt het door het Vlaamse Gewest gesubsidieerde Steunpunt Archiefwerking informatie samen in een online databank over meer dan 5.000 Vlaamse private archieven van personen, families en religieuze, culturele en maat schappelijke organisaties, verenigingen en enkele bedrijven. In deze Archiefbank Vlaanderen is informatie toegankelijk over archieven, die worden bewaard in rijks- en gemeentearchieven, bij categoriale archiefdiensten en private archiefbewaar plaatsen, bibliotheken, universiteiten, documentatiecentra, musea, heemkundige verenigingen en ook bij particulieren. De bedoeling is het Vlaamse erfgoed integraal in kaart te brengen en bij te dragen aan de bescherming van privaat beheerde archieven. Voor het behoud van archieven van personen, families of privaatrechtelijke instellin gen bestaan geen wettelijke regelingen met uitzondering van het Vlaamse Erfgoed decreet, dat export ervan kan tegengaan. De archieven van personen en particuliere organisaties zijn vaak bedreigd, want ze gaan verloren bij overerving, worden ver kocht of verdwijnen naar het buitenland. In 1994 en in 2004 vaardigde ook het parlement van de Waalse gemeenschap subsidiemaatregelen uit voor niet nader genoemde centra voor privé-archieven met een publieksfunctie en voor een raad met door de overheid benoemde leden, die daarop toezicht houdt.14 Demissie van het Algemeen Rijksarchief is als volgt samen te vatten, namelijk het bevorderen van democratie in België door het behoud en toegankelijk maken van overheidsarchieven. De Belgische archiefwet van 1955 staat het Algemeen Rijksarchief toe om archieven van "bijzondere personen of van private verenigingen" te verwerven, te beheren en toegankelijk te maken, maar verplicht de instelling hiertoe niet.15 Particuliere archieven worden verworven vanuit het perspectief van hun belang voor het functioneren van de overheid. De Algemene Rijksarchivaris MAATSCHAPPELIJK EN PARTICULIER ARCHIEF context (C) onveranderlijke c.q. en hun veranderlijke c.q. onafhankelijke of - effect afhankelijke variabelen variabelen (X) (Y) (Cl) Nationale Machtafstand /- Mate waarin de nationale cultuur in 5 dimensies Onzekerheidsvermijding /- archiefdienst particuliere van land A enz., Enz. /- archieven acquireert (C2) Context van Archiefstelsel /- Mate waarin de nationale instelling A enz. in Historische en politieke /- archiefdienst particuliere 8 clusters context archieven acquireert Missie en doel nationale /- archiefinstelling Enz. /- 9 P. Pennings - H. Kema - J. Kleinnijenhuis, Doing research in political science. An introduction to comparative methods and statistics (Sage, London, second ed. 2006) 33. 10 Elke landenstudie bevatte ook methodologische beschouwingen die hier zijn weggelaten. 11 http://www.belgium.be/nl/over_belgie/overheid/federale_staat/ 16 ERIC KETELAAR, DIRK JAN DOLFING, INES VAN DIJK, ELINE DE GRAAF, THEO VERMEER, ERIK VISSCHER PARTICULIERE ARCHIEVEN IN CONTEXT 12 http://arch.arch.be 13 http://www.wbad.be/sectoren/archieventest/archieforganisatie 14 http://www.patrimoineculturel.cfwb.be/index.php?id=8340 17

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2012 | | pagina 10