Vanuit de filosofie dat de output van de archiefvormende systemen meteen de input voor het digitale archiveringssysteem is, heeft de digitale archivaris er alle belang bij dat de digitale archiefdocumenten en hun metadata in een goede, geor dende en toegankelijke staat worden overgedragen. Maar de digitale archivaris kan ook verder gaan dan het regelen van overdrachten. Met zijn expertise kan de digitale archivaris een meerwaarde betekenen voor de digitale archiefvorming bij zijn archiefvormers. Archivarissen waren één van de eerste professies die zich bewust waren van de uit dagingen die digitalisering en automatisering van werkprocessen met zich mee brengen. Niet iedereen is zich echter van de digitale duurzaamheidsproblematiek bewust, zodat een blijvende sensibilisering en attendering op de problematiek een permanent actiepunt voor digitale archivarissen is. Hij moet zowel het manage ment van de organisatie als de proceseigenaren duidelijk kunnen aangeven waar de problemen en risico's schuilen en wat het archiveringsbelang is. De digitale archivaris behoedt zijn archiefvormers ook voor ondoordachte digitaliseringen. De processen waarbinnen volop wordt gedigitaliseerd, maar waarin bijvoorbeeld niet kan worden overgegaan tot substitutie of die leiden tot een niet-contextuele opslag van archiefdocumenten zijn legio. Van een digitale archivaris mag echter meer verwacht worden dan sensibilisering alleen. Als informatiespecialist mag van hem/haar ook worden verwacht dat hij adviseert op het vlak van digitaal documentbeheer. In de plaatsen of organisaties waar geen traditie inzake informatievoorziening of records management is, gaat de digitale archivaris wellicht nog een stap verder en stuurt hij mee op het vlak van digitaal documentbeheer. De digitale archivaris verlaat hiermee zijn/haar ver trouwde positie en komt actief tussen in de archiefvorming. Dit laatste is een punt van discussie, maar wil men kwaliteitsvolle digitale documenten archiveren, dan zit er finaal niets anders op dan dat de digitale archivaris zijn/haar expertise beschikbaar stelt ten aanzien van de archiefvormers. De digitale archivaris beperkt zich niet tot het identificeren van knelpunten of het vaststellen van risi co's, maar levert ook oplossingen voor digitaal documentbeheer aan. In de prak tijk betekent dit onder meer dat hij vanuit zijn expertise en ervaring binnen heel diverse cases antwoorden en alternatieven formuleert. Uniek is ook dat de digitale archivaris vanuitzijn archieffunctie een helikopter overzicht over de hele organisatie en zijn geautomatiseerde bedrijfsapplicaties heeft. De digitale archivaris heeft als één van de weinigen in de organisatie zicht op de informatiestromen en de plaatsen waar de authentieke gegevensbronnen worden bijgehouden. Vanuit die positie ziet de digitale archivaris dikwijls moge lijkheden voor optimalisering van informatiestromen en implementaties. Zo kan de digitale archivaris een grotere meerwaarde voor de organisatie bieden. De digitale archivaris wordt op deze manier meer actief betrokken in het archief vormende proces en zal dit proces mee aansturen. De digitale archivaris moet er wel over waken dat hij niet de eindverantwoordelijke voor de informatiehuishou ding in de archiefvormende processen wordt. Dit laatste blijft de verantwoorde lijkheid van proceseigenaren. Samenwerking is essentieel. Bij die samenwerking dient ook de ICT-afdeling nauw te worden betrokken. 68 PROFESSIE

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 70