van de conclusies van een gecombineerde werkgroep26 van het Nationaal Archief en de RHC's, waarin gesproken is over "proactief acquireren" van archiefmateri aal en ook "proactief acteren" op het gebied van selectie, metadata en bestands formaten.27 Het Amerikaanse Witte Huis heeft al een eerste stap gezet. In de zomer van 2009 is, in overleg met de National Archives, een aanbesteding uitgeschreven voor het geautomatiseerd archiveren van social media zoals Twitter en Facebook, voor zover het platfoms betreft waar het Witte Huis bij betrokken is. Achterliggend argument is dat het archiveren van deze materie nodig is om te voldoen aan de Presidential Records Act (PRA, een archiefwet voor de presidentiële uitvoerende macht, ontstaan na de Watergate-affaire).28 Het begin, tot slot Aan het einde van het eerste deel van dit artikel is samengevat welke houding archivarissen zich dienen aan te meten om mee te kunnen blijven doen op het sociale web. Maar kennis van en over Web 2.O-activiteiten is niet alleen bruikbaar voor het dagelijks werk van archivarissen op het gebied van dienstverlening en toegankelijkheid. Wil de archivaris grip houden op wat er op den duur onder zijn beheer komt én wil hij zijn inspectietaak in de toekomst goed kunnen uitvoeren, dan ontkomt hij er niet aan om op de hoogte te zijn van die Web 2.0-ontwikkelin- gen. Relevante kennis en kunde over uitgangspunten, best practices, normen en eisen met betrekking tot de informatietechnologie ontbreken echter over het alge meen bij de archivaris. Omgekeerd geldt overigens hetzelfde: authenticiteit en duurzaamheid hebben bij Web 2.O-ontwikkelingen geen prioriteit voor de IT'er. Web 2.O-platforms bieden bijvoorbeeld slechts zeer sporadisch voor archivarissen acceptabele archiveringsmogelijkheden29. In het belang van het duurzaam behou den, beheren en beschikbaar stellen van archieven, moet er véél meer begrip over IT en archivistiek tussen beide professies uitgewisseld worden. Vervolgens zal er structureel samengewerkt moeten worden om voor het archief van de Ambtenaar 2.0 duurzame archiveringsoplossingen te vinden. En de archivaris zal hierin het voortouw moeten nemen. 60 PROFESSIE 26 Werkgroep Pilot Gebruik Digitaal Depot. De werkgroep heeft als taak de Digitaal Depotapplicatie van het Nationaal Archief door RHC-gebruikers te laten testen. Zie ook: http://digitalearchieven.blogspot.com (laatst geopend 1 februari 2010). 27 httpdigitalearchieven.blogspot.com/2009/09/de-dag-van-het-digitaal-depot-8.html (laatst geopend 1 februari 2010). 28 http://www.whitehouse.gov/blog/Reality-Check-The-Presidential-Records-Act/ (laatst geopend 1 februari 2010). 29 Zie bijvoorbeeld de Speel-en-deelsessie 2009 van Archief 2.0 Hoe archiveer je miljoenen websites tegelijk http://www.archief20.Org/xn/detail/792394:Event:29045 (laatst geopend 1 februari 2010).

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 62