Acquisitie Laten we eerst de vraag proberen te beantwoorden waaróm we dit materiaal willen bewaren. Een minister die actief twittert. Een directeur van een bedrijf die via Blogger blogt over de nieuwste producten. Een hoogleraar die geannoteerde links deelt via Delicious. Allemaal geven ze daarmee een inkijkje in hun denk werelden. Dat kan interessant zijn voor de beeldvorming rond zo'n persoon of een organisatie, net als dagboeken en correspondentie nu ook uit cultuur historische overwegingen bewaard blijven. Dit geldt natuurlijk niet alleen voor bestuurders en andere hoogwaardigheidbekleders, maar ook voor hetblog op de Hyves-pagina van Jan(ny) Soldaat in Uruzgan. Of de social community site van diabetes-patiënten. Tot dusver is het nog niet wezenlijk anders dan in de Web 1.O-fase, waarin ook al gekeken werd naar het acquireren van bronnen die buiten het directe beheer van de betrokken archiefvormer lagen. Het is er wel technisch ingewikkelder op geworden vanwege de verspreiding van de informatie en creatie ervan door mashup-technieken, maar het blijft nog steeds een 'klassie ke' acquisitiekeuze. Ambtenaar 2.0 Waar ligt dan de daadwerkelijke verandering? Bij de ambtenaar. Om precies te zijn, de Ambtenaar 2.0.18 Deze ambtenaar is zich volledig bewust van het Web 2.0 en maakt ook gebruik van de mogelijkheden die het sociale web biedt om zijn of haar taak zo goed moge lijk uit te voeren. De sterkere interactie tussen overheid en samenleving vraagt om samenwerking in horizontale netwerken en over organisatiegrenzen heen. Daarbij zijn de mogelijkheden van Web 2.0 een goed hulpmiddel. Gevolg is dat de ambte naar zich als prosumer gaat gedragen en steeds meer gebruik maakt van de plat forms buiten de ambtelijke organisatie. Zelfs voor contacten en samenwerking met andere ambtenaren. Dat is niet verbazingwekkend, aangezien deze platforms zowel door de burgers worden gebruikt, als door de ambtenaar zelf in zijn privé- tijd. Zo bleek in 2007 uit een onderzoek naar het gebruik van Web 2.0 binnen het Hoger Onderwijs in Groot-Brittannië dat een deel van de docenten liever via Facebook contact onderhield met de studenten, dan via het online e-Learning systeem van de eigen onderwijsinstelling.19 De ambtenaar die via Twitter een inhoudelijke reactie geeft op een opmerking van een burger, creëert daarmee een neerslag van overheidshandelen. Hetzelfde geldt voor de ambtenaar die een wiki over zijn beleidsterrein maakt of aanpast op Wikipedia. Of met andere vak ambtenaren een openbare blog start over de ontwikkeling van een nieuwe set overheidseisen.20 Het prosumerschap van de ambtenaar leidt tot het niet bij de overheidsorganisa tie in beheer zijn van - laten we het maar gewoon zo noemen - de eigen archief- PROFESSIE 18 http://www.ambtenaar20.nl (laatst geopend 1 februari 2010). Waar ambtenaar (2.0) staat kan in het alge meen ook medewerker (2.0) gelezen worden. 19 Steve Bailey, Managing the crowd: rethinking records management for the web 2.0 world, Londen: Facet Publishing 2008, biz. 9. 20 Bijvoorbeeld hetblog over ED3: http://eisenduurzaamdigitaaldepot.blogspot.com (laatst geopend 1 februari 2010). 21 In hoofdlijnen geldt dit ook voor organisaties buiten de overheid. 22 Davied van Berlo, Ambtenaar 2.0, derde druk, blz. 76 (http://boek.ambtenaar20.nl, laatst geopend 1 febru ari 2010). 58

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 60