gratis te volgen cursus paleografie, die inmiddels al enkele duizenden keren werd gedownload. Een laatste project betreft "Van Papier Naar Digitaal", opgestart in 2005.7 De gedachte is dat wanneer onderzoekers toch archiefbronnen fotografe ren en indexeren, deze foto's en indexen net zo goed online kunnen worden gezet. Zo kunnen ook anderen gebruikmaken van dit gedigitaliseerde archief. Inmiddels is de grens van 200.000 gefotografeerde bladzijdes ruim gepasseerd. Al deze projecten zijn via online samenwerking opgezet door amateurs (archief onderzoekers). Archiefdiensten en archiefprofessionals (wij archivarissen) zijn er niet bij betrokken geweest en misschien is dat maar goed ook? Het is immers niet ondenkbaar dat veel initiatieven dan waren geëindigd in discussies over database- formats en aantallen beeldschermpixels voor digitale foto's, terwijl er nu een bloeiende community is ontstaan van duizenden stamboomonderzoekers, die tevreden lijken met de kwaliteit van het aangebodene. Kortom, na het volgen van de hierboven geschetste ontwikkeling kan met een beetje gevoel voor drama worden gesteld, dat door onze klanten een soort eigen, digitale archiefdienst wordt ontwikkeld. Daarin komen onder meer een informa tiebalie, indexen, een depot, een kennisbank en een cursuslokaal samen. Langzaam maar zeker worden onze studiezalen - zelfs de digitale tegenhangers daarvan - dus deels overbodig gemaakt. Klanten nemen geen genoegen meer met de wijsheden die archivarissen hen aanreiken, de ingewikkelde zoekmachines die ze hen voorschotelen en hun digitale bronbestanden, waarmee die klanten vervol gens niks mogen doen. Eigenlijk te vergelijken met de opkomst van het sociale communityproject Wikipedia, tegenover het product van een gevestigde orde als die van de redactie achter de Encyclopedia Brittanica. Dit voorbeeld toont tegelijkertijd mooi aan dat we hier inderdaad niet te maken hebben met een technologische (r)evolutie, maar veel eerder met een sociale. Wie de genoemde websites waarin deze genealogen samenwerken bekijkt, ziet namelijk vooral eenvoudige webpagina's en platte tekst. Echt spannende technologieën worden niet ingezet. Spannend is wel hoe een online gemeenschap van samen werkende genealogen in staat is gebleken tot het leveren van mooie producten en diensten, voor en door henzelf ontwikkeld, en vooral met elkaar. Technologische ontwikkelingen schiepen echter wel de voorwaarde voor al deze veranderingen. Door de opkomst van betaalbaar breedbandinternet, goedkope digitale fotocamera's en online opslagcapaciteit, en de ontwikkeling van gebruiks vriendelijke, gratis programma's, is een kritische massa bereikt van gebruikers. En zo'n kritische massa is nodig is om het 'sociale web' op grote schaal te laten 'werken'. Voorheen was het internet vooral het domein van bedrijven met geld en wizzkids met kennis. Anno nu kan iedereen meedoen. De klant als deelnemer Toch is dit zelfs in gedramatiseerde vorm geen beangstigende ontwikkeling, maar juist een hele positieve. In ieder geval geeft hij precies aan waar Web 2.0 om PROFESSIE 7 http://www.geneaknowhow.net/vpnd (laatst geopend 1 februari 2010). 8 Richard Waters, 'Wikipedia plans to introduce new restrictions on editing articles', Financial Times (26 augustus 2009) http://www.ft.com/cms/s/0/e72bf9b2-91d8-llde-879d-00144feabdc0.html?nclick_ check=l (laatst geopend 1 februari 2010). 52

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 54