Op het gebied van de deskundigheidsbevordering en kennisuitwisseling is er voor de Vereniging op haar eigen website nog een wereld te winnen. Ze kan een platform bieden voor al die onstuimig groeiende professionele netwerken van archivarissen, informatieprofessionals en erfgoedspecialisten die vooral op het gebied van de nieuwe media een hoofdrol zijn gaan spelen in de professionele kennisuitwisseling. De Archief 2.0 community is een uitdagend voorbeeld van de zelforganisatie van archivarissen en van de manier waarop effectieve kennisuitwisseling binnen het eigen vakgebied en tussen verwante vakgebiedenkan plaatsvinden. Archief 2.0 is een broedplaats geworden voor enthousiasme en vernieuwingsdrift. Dergelijke communities of practice moeten als platforms kunnen fungeren voor theoretische en methodische verdieping en vernieuwing. Je kunt er goed zien wat archivarissen op het specifieke interessegebied van anderen kunnen leren en aan anderen te bieden hebben. De deelnemers leggen soms nog enig dédain tegenover het traditi onele vak en zijn beoefenaren aan de dag, maar er ontwikkelt zich ook een bescheiden vorm van beroepstrots. Het lijkt niet waarschijnlijk dat de vereniging op termijn haar doelstellingen effec tief kan blijven nastreven in de bestaande tamelijk gesloten verenigingsstructuur. De vereniging zal zich steeds meer moeten organiseren als een kennisnetwerk, als een netwerk van professionele netwerken, gebaseerd op een vakinhoudelijk discours en een gedeelde vakdiscipline. Hierdoor zal het accent verschuiven van de professie (als machtsstructuur) naar professionaliteit (de kwaliteit van de beroepsuitoefening); professionaliteit en niet de professie wordt dan de grootste stimulans voor verandering. Professioneel zelfbewustzijn is een voorwaarde voor het voortbestaan van de pro fessie. Misschien moet de Vereniging de ontwikkeling van een nieuw zelfbewust zijn actief bevorderen door verbindingen te leggen tussen verschillende netwerken en tussen het oude en het nieuwe. Naar buiten toe is de belangrijkste taak die de Vereniging te vervullen heeft het bevorderen van het vertrouwen van de samen leving in het maatschappelijk belang van de beroepsuitoefening van archivarissen en hun unieke probleemoplossende vermogen. Van dat vermogen heeft geen bui tenstaander nog weet. Dat veel beroepsbeoefenaren zich daar zelf ook niet goed van bewust zijn is hiervan ongetwijfeld een belangrijke oorzaak. De beroepsgroep van archivarissen heeft vanaf het laatste kwart van de negen tiende eeuw geprobeerd een wetenschappelijke discipline en een geïnstitutionali seerd beroepsveld onder haar exclusieve controle te brengen. Dat streven is ijdel gebleken en intussen ook achterhaald. Archivarissen kunnen als beroepsgroep ook in de toekomst nog wel een erkende maatschappelijke rol vervullen, maar alleen als de samenleving de onmisbaarheid en de kwaliteit erkent van de dien sten ze aanbieden. Ze moeten beroepsproblemen kunnen oplossen die anderen niet kunnen oplossen en zich dus voortdurend blijven bekwamen in hun eigen discipline. Ze moeten professionele autonomie opeisen en hun opdrachtgevers tevreden stellen, maar zich altijd in dienst stellen van burgers en klanten, ook als die niet hun opdrachtgevers zijn. Ze moeten zelfbewustzijn, maar ook samen- PROFESSIONALISERING 326

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 328