diensten: archiefgebruikers, archiefbeherende instellingen en stakeholders. Die exclusieve expertise is vooral gelegen in de theorie, de methoden en de praktische kennis die ze als beroepsgroep monopoliseren. Identificatie met externe belangen past hier niet bij. Het belang van archieven voor de huidige samenleving en voor toekomstige generaties vraagt om professio nals met een onafhankelijke en kritische beroepshouding, ook tegenover over heden, archiefvormers en archiefbeheerders. Professionals moeten de identiteit en de veranderingsrichting respecteren van de organisaties waarvoor ze werken, maar men kan hen niet simpelweg vertellen wat ze moeten doen, met wie ze zich moeten identificeren en hoe ze moeten veranderen.31 De archivarissenprofessie is niet een subprofessie geworden van een brede infor matieprofessie, zoals ik in 1991 had geopperd. Archivarissen en andere informa tiespecialisten hebben weliswaar een gemeenschappelijk object, maar dat levert niet een voldoende basis om daar een soort superprofessie uit te kneden. Door een postmoderne jas aan te trekken heeft de archiefwetenschap zich juist verder van de positivistisch georiënteerde informatiewetenschap verwijderd. Ook de kolonisatie van de records managers is een megalomane illusie gebleken. Archivarissen die het beroep van records manager uitoefenen mogen zich archivaris noemen, niet omdat ze records kunnen managen, maar omdat ze in het records management een evidence-based oriëntatie met een memory-based oriëntatie kunnen combineren. Een strakke begrenzing van professies is een hachelijke onderneming geworden in een kennismaatschappij die tegelijkertijd ook een netwerkmaatschappij is. Doordat professionals in de beroepsuitoefening de kennis van hun eigen discipli ne met die van andere disciplines moeten combineren, gaan professies bestaan uit netwerken die andere netwerken gedeeltelijk overlappen. Dat is voor professies eerder een kans dan een bedreiging. We kunnen ons in onze professie organiseren op basis van de kern van ons vakgebied - de binding van informatie aan werkpro cessen - en tegelijkertijd vruchtbare banden onderhouden met andere professio nals, waaronder informatieprofessionals en erfgoedprofessionals. De KVAN kan daar met haar website een centrale rol in spelen. Het is steeds minder zinvol en ook steeds moeilijker geworden om de archivaris in een integraal en alomvattend beroepsprofiel te beschrijven. Archivarissen kunnen tegenwoordig veel professionele rollen vervullen. Nu eens treden ze op als specia list in historisch archief, dan weer als informatiekundige, als erfgoedspecialist of als records manager. Ze werken in overheidsorganisaties, maar ook in verenigin gen, bedrijven, onderwijsinstellingen en als zelfstandig consultant. Ook hun professionele vooropleiding vertoont een steeds grotere diversiteit. De weten schappen zijn ook niet meer zo netjes van elkaar afgebakend als in de tijd van Aristoteles. De archiefwetenschap en verwante disciplines hebben nauwe relaties aangeknoopt en worden in uiteenlopende onderzoekstradities met elkaar verbon den. Diversiteit in de beroepen die archivarissen uitoefenen vraagt om diversiteit in de beroepsprofielen. PROFESSIONALISERING 31 The End of the Professions, 9. 324

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 326