lingen was, dat ze haar best deed om het veld bij de opleidingen te betrekken, maar dat het veld nog niet door had dat het zelf ook een inspanning moest leveren. "Hier is iets verloren gegaan dat nog niet teruggewonnen is."28 En terug gewonnen werd er ook niks: in 2009 werd de Archiefschool bij gebrek aan vol doende steun van het archiefwezen door de minister opgeheven. Ze zou niet genoeg studenten hebben afgeleverd en onvoldoende herkenbaar zijn geworden voor het archiefwezen. Maar de dieper gelegen oorzaak was desinteresse van het archiefwezen en de principiële controverse binnen de beroepsgroep over het beroepsprofiel, waarover in de discussie over de verzelfstandiging van de school al zoveel te doen was geweest. De subsidie werd in 2009 overgeheveld naar de UvA en de HvA, die zich verbonden de opleidingen voort te zetten. De diversiteit aan opleidingsmogelijkheden is intussen groter dan ooit. Ook de Reinwardt Academie gaat archivarissen opleiden. De minor archieven van de opleiding informatiemanagement van de Hogeschool van Amsterdam is nu zodanig vormgegeven, dat ze ook past in haar bacheloropleiding cultureel erfgoed. Wie in de nabije toekomst het diploma archivistiek b behaalt, kan daardoor of een informatiekundeprofiel of een erfgoedprofiel hebben. Zo kunnen twee seg menten van dezelfde arbeidsmarkt worden bediend. Bovendien leveren beide opleidingen respectievelijk informatiekundigen af en erfgoedprofessionals die iets van archief weten. Ook op universitair niveau is de diversiteit groter dan voor heen. In 1992 werd aan de Rijksuniversiteit Leiden een leerstoel archiefweten schap ingesteld, vooral om historici meer kennis van archieven bij te brengen. Aan de Universiteit van Amsterdam is de bachelor informatiewetenschap omge vormd tot een bachelor culturele informatiewetenschap waardoor het archiefaspect beter tot zijn recht komt. In de duale Master Archiefwetenschap is een vruchtbare samenwerking gerealiseerd tussen onderwijs en beroepspraktijk. De Archiefschool bestaat niet meer als instelling, maar zal weer opbloeien als informeel samenwerkingsverband van archivarissen die in Amsterdam de archief opleidingen verzorgen. Opleidingen en beroepenveld krijgen bij het opnieuw ver ankeren van het archiefonderwijs in de beroepsgroep een herkansing. Deskundigheidsbevordering Professionals moeten niet alleen goed worden opgeleid, maar ook voortdurend op hun vakgebied worden bijgeschoold. De Archiefschool bood sinds 1988 een cursus Archiefassistent aan (die nog steeds wordt gegeven) en cursussen en trai ningen op het gebied van het beheer van 'modern archief', maar later vooral op andere terreinen: digitaal depot, ordenen en beschrijven van archieven, archivis tiek voor niet-archivarissen, EAD. Ook de KVAN was en is op het gebied van de deskundigheidsbevordering actief. In 1996 maakte ze van haar braaf ogende periodiek een glossy tijdschrift (serieus en toch goed leesbaar) en vanaf 1999 gaf ze via de Stichting Archiefpublicaties een jaarboek uit, dat gelet op zijn doelgroep grote oplagen kent en frequent wordt gebruikt in opleidingen, cursussen en trai ningen. Haar tweedaagse congressen worden goed bezocht. Recentelijk nam ze, blijkens het Visiedocument dat ze samen met BRAIN opstelde, "de verantwoorde lijkheid voor de professionele kwaliteit van archivarissen en records managers." Het beroepsregister dat ze momenteel ontwikkelt heeft 'een leven lang leren' als uitgangspunt.29 PROFESSIONALISERING 322

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 324