de toegangen te plagiëren, te strippen of zodanig te vervormen dat ze in het stan- daardformat van de website van hun archiefdienst passen? En wanneer dient een historicus die zich om diezelfde reden benadeeld voelt eens een klacht in tegen de archivaris die hieraan heeft meegewerkt?27 Professionele autonomie en professionele zelfregulering worden door bestuurders en managers niet per se toegejuicht. In hun visie is de kwaliteit van geleverde diensten een verantwoordelijkheid van het bedrijf en niet van individuele beroepsbeoefenaren. Als het om gedragsregels gaat geven zij de voorkeur aan bran checodes, die leidinggevenden en medewerkers van bedrijven in dezelfde branche binden, boven beroepscodes, die de leden binden van een beroepsgroep, ongeacht wie hun baas is. Er zijn genoeg redenen om juist nu professionele autonomie en professionele zelf regulering in ere te houden. Een van die redenen is, dat archivarissen zich in toe nemende mate niet alleen tegenover hun werkgevers, maar ook direct tegenover hun klanten moeten verantwoorden. Archivarissen die op professionele grond slag een verantwoorde afweging van die verschillende belangen moeten maken hebben meer dan ooit eigen kwaliteitsinstrumenten en een goede en actuele gedragscode nodig. Een tweede reden is de latente spanning tussen de professio nele autonomie van archivarissen en de toenemende instrumentalisering en poli tisering van het cultureel erfgoed. Op grond van politieke motieven of marktoverwegingen bevoordelen overheden en erfgoedinstellingen grote doel groepen boven kleine of historische toeristen boven beoefenaars van de weten schap. Overheden en directies van erfgoedinstellingen gebruiken en definiëren erfgoed als een hulpmiddel bij de emancipatie van minderheden of als een instru ment om oude en nieuwe Nederlanders een eigen of een gezamenlijke identiteit te geven. Veel archivarissen en andere erfgoedprofessionals zullen de nagestreefde doelen onderschrijven, maar met hun vak heeft dat niets te maken. Ze moeten in zo'n gepolitiseerde erfgoedomgeving hun professionele autonomie in goede con ditie houden, om er een beroep op te kunnen doen als Geert Wilders aan de macht komt. De beroepsgroep en haar kennisinstrumenten De beroepsopleidingen Om de kwaliteit van de beroepsuitoefening te garanderen stellen professies eisen van bekwaamheid aan nieuwe beroepsbeoefenaars. In het verlengde van die eisen proberen ze invloed uit te oefenen op de opleidingen die de vereiste diploma's afgeven. Het debat over de professie was in de jaren negentig het debat over de Archiefschool. Niet alleen moest de vraag worden beantwoord hoe het archief- onderwijs moest worden ingebed in het reguliere onderwijs, maar ook waar dat onderwijs over zou moeten gaan, hoe het zou kunnen worden verdiept en ver breed, hoe het beroepsprofiel eruit moest zien, hoe de beroepsgroep de controle PROFESSIONALISERING 27 Theo Thomassen, 'Archiefvormers en archivarissen als auteurs', in: Archieven in het geding. Een pak van Sjaalman voor Eric Ketelaar ('s-Gravenhage 2009) 107-119. B20

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 322