De beroepsgroep en haar machtsinstrumenten De beroepsvereniging De professie moet heel wat regelen om als professie te kunnen bestaan. Haar belangrijkste instrument daarbij is de beroepsvereniging. De relatie tussen de KVAN, de beroepsgroep van archivarissen en het beroepenveld is door de de-insti- tutionalisering van de beroepsuitoefening, het verdwijnen van de overlap van beroepsbeoefenaars en branche, ter discussie komen te staan. Moest de KVAN zich blijven opstellen als een vereniging die behalve de professionele belangen van archivarissen ook de belangen van het archiefwezen behartigde of moest ze een zuivere beroepsvereniging worden en zich beperken tot de kwaliteit van de beroepsuitoefening van archivarissen, dat wil zeggen van diegenen die zich in hun werk baseren op de grondbeginselen van de archivistiek en zich in hun professio nele gedrag laten leiden door hun beroepscode? In de praktijk is de KVAN zich al enige tijd tot een echte beroepsvereniging aan het ontwikkelen. Ze hoeft niet meer de belangen van het archiefwezen te beharti gen: die taak is overgenomen door de brancheverenigingen DIVA (1998-2007) en BRAIN (2007) en het sectorinstituut Erfgoed Nederland (2007), dat voor de hele erfgoedsector besteltaken uitvoert. De Vereniging heeft daardoor de gelegenheid gekregen om zich exclusief te richten op de belangen van haar leden vooral door het bevorderen van hun deskundigheid. Niettemin wordt het behartigen van de belangen van het Nederlandse archiefwezen, naast het bevorderen van de belan gen van de leden, in de statuten van de Vereniging nog steeds als een van de doel stellingen aangemerkt. Dat de KVAN zich tot een echte beroepsvereniging ontwikkelt is evenmin tot uitdrukking gebracht in de eisen die zijn gesteld aan het lidmaatschap. Volgens de statuten mogen niet alleen degenen lid worden die in het bezit zijn van een diploma Archivistiek A of B of een vergelijkbare opleiding hebben afgerond of volgen, maar ook degenen die zijn (of waren) verbonden aan een instelling van archiefbeheer, archiefzorg of documentatie. In de formulering van die doelstelling ontbreekt overigens een verwijzing naar het algemeen belang dat door de beroepsgroep wordt gediend. Nu archivarissen hun onmisbare maatschappelijke rol als professionals meer dan ooit in directe interac tie met de samenleving moeten bewijzen, zou het voor de hand liggen als de Vereniging in haar statuten duidelijk zou maken, dat ze zich ook ten doel stelt het vertrouwen van de samenleving te bevorderen in de professionele bekwaamheden van archivarissen bij het uitoefenen van maatschappelijk relevante taken. De wettelijke beroepsbescherming In ruil voor hun beroepsmatige bijdrage aan het algemeen belang en hun exclusie ve expertise heeft de beroepsvereniging vanaf haar oprichting met het georgani seerde archiefwezen gestreefd naar bescherming van het archivarissenberoep door de overheid, in het bijzonder door invloed uit te oefenen op de wetgeving. De archiefwetgeving regelde niet alleen de bescherming van archieven, maar ook de beroepsbescherming van archivarissen. Gemeentearchivarissen moesten door de Raad worden benoemd en aan de vakbekwaamheid van diegenen die een THEO THOMASSEN ONTTAKELING OF MODERNISERING? 22 'Commissie beroepsprofiel archivaris. Contextbeschrijving profiel archivaris archiefbeherende instel ling.' 18-10-2007: http://www.kvan.nl/beheer/_openwysiwyg/popups/upload/contextbeschrijving%20 Archivaris%20okt07.pdf. 317

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 319