Naast dit delen is ook intern er een discussie op gang gekomen. Door het delen van het materiaal zie je dit plots op verrassende plekken opduiken. Het bekende weblog GeenStijl plaatste een stuk over een kaart over de mogelijke inpoldering van de Waddenzee. Dit veroorzaakte een discussie over de waarde van zo'n post maar zorgde ook voor inhoudelijke toevoegingen, verrijking vanuit de afdelingen. Informatie die anders niet uit de hoofden van de collega's zou zijn gekomen. Een ander prachtig voorbeeld was het opduiken (in een commentaar op Flickr) van de kleindochter van de 100.000e Nederlandse migrant. Via verwijzingen naar (de site van) The National Archives of Australia plus de profielpagina van een familie lid op Facebook (een community site) meldde de kleindochter zich twee maanden na het plaatsen van de foto. Verworven kennis delen: gevraagd en ongevraagd De start van 'Nationaal Archief joins Flickr The Commons' vond plaats met een seminar op 4 november 2008. De 'problematiek' van het beschikbaar stellen van het materiaal via een fotocommunity zoals Flickr werd toegelicht en bedis cussieerd, alsmede de 'problematiek' van de auteursrechten. Het toenmalige hoofd van Flickr the Commons was aanwezig en sprak de zaal toe. Hierdoor bestond de kans voor andere geïnteresseerde instellingen om direct contact met haar te leggen. Een initiatief als deze pilot heeft een belangrijke voorbeeld- en breekijzerfunctie voor archieven en instellingen die met vergelijkbare problematiek worstelen of ideeën hebben om te spelen met community's. Aan uitnodigingen voor deelname aan congressen, studiedagen, informatieve telefoongesprekken en vragen per e-mail geen gebrek. Een belangrijke afspraak binnen het project Beelden voor de Toekomst - en dus ook het deelproject 'Nationaal Archief joins Flickr The Commons'- is het documen teren en regelmatig presenteren van de resultaten en bevindingen. Dit gebeurt onder andere op het researchblog van het project5 maar ook via seminars, lezin gen, (online) interviews enzovoort. De projectorganisatie heeft een grondige evaluatie6 geschreven over de pilot en die breed beschikbaar gesteld. Opvallend hierbij was de verdere verspreiding van de evaluatie via verschillende weblog- en twitteraccounts. Zo is gebleken dat met zeer beperkte financiële middelen (een pro account kost bijna $25,- per jaar) een enorm resultaat valt te behalen waar bijvoorbeeld een traditionele pr-campagne niet tegenop kan. Het archief is buiten zijn reguliere context getrokken en heeft boven verwachting gescoord. Niet alleen in bezoekers aantallen, tags, commentaren of blogposts maar ook in aandacht vanuit het archiefveld zelf. Wellicht dat vooraf iets meer verwacht was van de input, de ver rijking. Anderzijds wees de pilot uit dat bij een keuze op onderwerp en fotoselec ties die ingebed zijn in bijvoorbeeld verenigingen of brede interessegebieden, die input toeneemt. PROFESSIONALISERING 5 http://research.imagesforthefuture.org/ (laatst geopend op 1 februari 2010). 6 Judith Moortgat, Taking Pictures to the Public. Evaluatieverslag Nationaal Archief 6c Spaarnestad Photo op Flickr the Commons (8 juni 2009). 7 http://www.mapitl418.nl/ (laatst geopend op 1 februari 2010). B02

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 304