Nationaal Archief: Flickrthe Commons2 Op 21 oktober 2008 plaatste het Nationaal Archief met partner Spaarnestad Photo3 een eerste selectie foto's uit zijn historische fotocollecties op Flickr the Commons, de 'archiefpagina' van de populaire fotocommunity Flickr. Dit initia tief maakt deel uit van een serie pilots binnen het project Beelden voor de Toekomst4 om te onderzoeken hoe bredere publieksbetrokkenheid bij fotocollec ties gerealiseerd kan worden. De doelstellingen van het Nationaal Archief binnen het project Beelden voor de toekomst zijn: Beschikbaar stellen fotocollecties voor breed publiek Kennis van collecties vergroten door inhoudelijke informatie van gebruiker (tags, comments) Ervaring opdoen in deelname aan web 2.0 community's Bevorderen publieksparticipatie Deze doelstellingen zijn te herleiden tot de ambitie materiaal te delen om feed back vanuit de gebruikers te krijgen die de foto's beter toegankelijk maakt. Archieven kijken met een zekere argwaan naar het vrij beschikbaar stellen van bijvoorbeeld foto's. Kan de gebruiker wel verantwoord met het materiaal om gaan, hoe zit het met de commercie of bijvoorbeeld copyright? Delen leidt tot verlies aan controle. Dat delen spannend is maar zeker niet tot onaangename verrassingen leidt, blijkt wel uit de antwoorden die de pilot op basis van de feiten geeft. Delen ontslaat je uiteraard niet van de verplichting zorgvuldig om te gaan met het materiaal (selec tie en beschikbaarstelling). Bezoekers (her)gebruiken het beschikbaar gestelde materiaal wat tot een breed scala aan activiteiten kan leiden en vanaf dat punt wordt het echt leuk! Experimenteren met het plaatsen van afbeeldingen op Flickr the Commons levert, naast een enorme toename in aantallen bezoekers, een vijftal typen verrijking op: Esthetische discussies Vertalingen Persoonlijke verhalen Feiten Koppelingen Flickr biedt voor die verrijking grofweg een drietal opties: Commentaren Tags (trefwoorden) Notes (trefwoorden of commentaar op een geselecteerd deel van de afbeelding) Daarnaast heeft Flickr ook een aantal communitytools. Leden kunnen elke afbeel ding verspreiden via een weblog-optie of als favoriet markeren, ze kunnen vriend worden van de instelling of - mits de aanbieder hiermee instemt - een afbeelding toevoegen aan een andere set, of groep. Voor al die tools en middelen moeten ze overigens wel ingelogd te zijn op de site, anders blijft het bij het bekijken van de foto's. LUUD DE BROUWER, TOM COBBAERT EN TIM DE HAAN DEEL EN HEERS! KENNIS DELEN 2.0 2 http://www.flickr.com/commons (laatst geopend op 1 februari 2010). 3 http://www.spaarnestadphoto.nl/ (laatst geopend op 1 februari 2010). 4 http://www.beeldenvoordetoekomst.nl/ (laatst geopend op 1 februari 2010). 301

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 303