kennisdeling anderzijds. Kennis, inzicht, vaardigheid èn attitude maken de competente professional. Voor het laatste artikel geven we het woord aan Theo Thomassen. Hij geeft een verfrissende kijk op het onderwerp van dit hoofdstuk met een actualisering van zijn baanbrekend artikel "Kennis of macht" uit 1991, waarnaar verschillende andere auteurs verwijzen. Alleen de titel al belooft wat: "onttakeling of moderni sering?" met als toegift "de beroepsgroep gedeïnstitutionaliseerd" - dit laatste lezen we ook bij Fred van Kan. De (beroeps)identiteit van de archivaris komt niet van de organisatie waar hij of zij werkt, maar van de discipline die hij of zij beheerst en toepast. Dat kun je als een bedreiging (onttakeling) of als een kans (modernisering) zien. Theo Thomassen maakt een ruime tour d'horizon en toont een aantal trends en ontwikkelingen die bij deze voortgaande professionalisering horen. Hij laat zien hoe het "speelveld" veranderd is en hoe de rollen van de actoren verschillen sinds zijn vorige artikel. We zien dat er in 20 jaar veel is veranderd, dat de grenzen van het oude zijn bereikt, dat we zekerheden moeten afschudden en onze professie moeten blijven herdefiniëren - in alle facetten. De kennis, kunde en houding van de archivaris zullen die veranderingen moeten blijven oppikken en er op vooruitlopen, wil de archivaris zijn professionele auto nomie niet verliezen. Maar ook de "machtsstructuren" zijn veranderd en zullen verder wijzigen. Dat maakt van het artikel ook een oproep voor blijvende professi onalisering. "Het accent [zal] verschuiven van de professie (als machtsstructuur) naar professionaliteit (de kwaliteit van de beroepsuitoefening); professionaliteit en niet de professie wordt dan de grootste stimulans voor verandering." Bij professionalisering staat de professional als individu centraal. Op haar of hem komt het aan - op uzelf dus. En zo is de cirkel rond van de vier hoofdstukken in dit jaarboek. INLEIDING 26 7

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 269