om via louter online samenwerking in korte tijd een fatsoenlijk vertaling te maken naar het Nederlands. Uiteindelijk hebben zes leden daaraan een actieve bijdrage geleverd. Na de publicatie op de Archief 2.0-community ontstond er een discussie over enkele regels uit het manifest. Henny van Schie startte met de regel waarin staat dat we als archivarissen er naar moeten streven te vermijden "dat gebruikers eerst thuis moeten raken in de terminologie en systematiek van de archivaris". Onze diensten moeten we als archiefdiensten zo aanbieden "dat die een weerspiegeling zijn van voorkeuren en verwachtingen van gebruikers". Een belangrijk punt in het manifest als het gaat om het publiek beter te bereiken, niet alleen op nieuwe tech nische manieren, maar vooral ook inhoudelijk beter begrijpelijk. Of je dan aan jargon ontkomt, of aan uitgebreide inleidingen waarin de werking van een admi nistratie uitleg krijgt, dat is inderdaad de vraag. Maar een poging om dat wel te doen is toch het proberen waard. Aart Vos miste vooral het woord "geschiedenis" in het manifest. Voor hem een belangrijk woord in samenhang met archieven. Een archivaris die alleen dit mani fest nastreeft ontbeert in zijn ogen de noodzakelijke "attitude...die geworteld is in historisch besef." Theo Thomassen maakte in twee commentaren duidelijk dat het vertalen van een manifest voor bibliothecarissen naar een voor archivarissen misschien niet zo gelukkig was. Hij opperde het idee om het manifest juist te verbreden naar alle informatieprofessionals. Dat was (en is) zonder meer een goede suggestie. Versnippering van de informatieprofessionals in allerlei subgroepen verschaft niet perse een betere uitgangpositie of de gewenste nieuwe werkelijkheid. Tot op heden is er met deze suggestie niets gedaan.12 In de vaderlandse archiefblogosphere is het stil gebleven. Wel publicatie of vermel ding van het manifest, maar geen nieuwe discussies. Het manifest is ook gepubliceerd in het Archievenblad van februari 2008, maar daar kwam geen enkele reactie op. Het meest opvallend is eigenlijk dat er geen enkele negatieve reactie op gekomen is. Alsof er een latent besef is onder archivarissen dat de toon van het manifest goed is. Dat we deze nieuwe weg moeten gaan inslaan. De ideeën die in het manifest hun neerslag hebben gevonden, hebben het een en ander in beweging gebracht en dat uit zich het meest duidelijk in de community Archief 2.0. Die community is gegroeid tot over de 600 leden. Meerdere archief diensten zijn bezig of van plan de cursus 23Archiefdingen te gaan volgen. De ken nismaking met de ontwikkelingen van web 2.0 is blijkbaar belangrijk genoeg LUUD DE BROUWER EN CHRISTIAN VAN DER VEN I, ARCHIVIST WORDT IARCHIVIST 11 Alan Bell, 'A bit more archives/rm 2.0', One man typing..., commentaar van Steven Bailey (4 november 2008) http://one-man-typing.blogspot.com/2008/ll/bit-more-archivesrm-20.html (laatst geopend 1 februari 2010). 12 Christian van derVen, 'Manifest voor de Archivaris 2.011', Archief 2.0 (8 oktober 2007) http://www. archief20.org/forum/topics/792394:Topic:2988 (laatst geopend 1 februari 2010). 261

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 263