technische onkunde. Veel belangrijker voor archiefprofessionals is het zich willen en kunnen aanmeten van een nieuwe houding: een aan de nieuwe, gegeven situa tie aangepaste mentaliteit. Dit verse denkraam is nodig om daadwerkelijk grote stappen te kunnen zetten op weg naar een 'archief 2.0', waarbij het etiketje wat daar nu nog aan gegeven wordt eigenlijk het minst van belang is. Ziedaar de aan leiding voor het opstellen van een 'Manifest voor de Archivaris 2.0'. Geschiedenis Nederlandse archivarissen zijn niet de enigen en zeker niet de eersten die probe ren met deze nieuwe digitale en sociale ontwikkelingen om te gaan. Collega's in het bibliotheekwezen zijn ze enkele stappen voor. Al in augustus 2007 publiceerde bijvoorbeeld Laura Cohen hierover een artikel in het tijdschrift American Libraries,1 waarin ze een aantal stellingen op haar lezers loslaat die ze eerder via haar weblog publiceerde. Die stellingen, in de vorm van een manifest, zijn te lezen als handreikingen naar haar collega's, om ze een nieuwe mindset te geven van waaruit zij kunnen antwoorden op vragen die de veranderende informatiecul tuur aan hen stelt.2 Dit manifest verspreidde zich als een soort viral onder informatiewerkers over het internet en werd in het archiefveld opgepikt door Kate Thiemer van het bekende Amerikaanse archiefweblog ArchivesNext. Eind augustus 2007 kopieerde zij, naar eigen zeggen schaamteloos, de tekst van Cohens manifesten 'vertaalde' de stel lingen als het ware naar de wereld van archieven, archiefgebruikers en archivaris sen.3 Niet lang daarna werd door de online Nederlands-Vlaamse Archief 2.0-community het initiatief genomen tot het vertalen van dit manifest naar het Nederlands.4 Die - vanuit het Engels nog enigszins geforceerde, maar niet altijd letterlijke - vertaling kwam gereed op 8 oktober 20 0 75 en kreeg brede bekendheid door publicatie in het Archievenblad van februari 2008.6 Sinds die tijd heeft het manifest nog enkele kleine wijzigingen ondergaan en discussies over zich heen gekregen, maar de basisgedachte is onverminderd overeind gebleven. Status van het manifest Het manifest is voor wat betreft erkenning door het beroepsveld (nog) niet te ver gelijken met andere handvesten, codes enzovoort die het (internationale) archief wezen rijk is. Er is geen certificeringscommissie die toetst wie al dan niet voldoet aan het gestelde in het manifest en er is geen duidelijke partij die het manifest beheert en actualiseert, behoudens dan de community Archief 2.0. Maar ook over de status van dergelijke online community's is nog vaak onduidelijkheid, alhoe wel meer bij derden dan bij de leden van de community zelf. LUUD DE BROUWER EN CHRISTIAN VAN DER VEN I, ARCHIVIST WORDT IARCHIVIST 4 Luud de Brouwer, 'An Archivist's 2.0 Manifesto?', Archief 2.0 (21 augustus 2007). http://www.archief20.Org/forum/topics/792394:Topic:1402 (laatst geopend 1 februari 2010). 5 Christian van der Ven, 'Manifest voor de Archivaris 2.0!Archief 2.0 (8 oktober 2007). http://www.archief20.Org/forum/topics/792394:Topic:2988 (laatst geopend 1 februari 2010). 6 Luud de Brouwer m.m.v. Christian van der Ven, 'Vitaal en relevant: archivarissen en Archief 2.0', Archievenblad (februari 2008) 36-37. 257

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 259