Daarmee is ook de nieuwsvoorziening vanuit het Archiefforum gestorven. Wat overgebleven is, is de DIVAR-discussielijst, die in april 2007 opgericht is. Rienk Jonker houdt een website bij (www.labyrinth.rienkjonker.nl) waarbij hij archivarissen en informatiemanagers voorziet van nieuws, achtergronden en informatie. Sinds enkele jaren zijn er communities en weblogs waar archivarissen en niet-archivarissen zich uiten over archivistische onderwerpen. Archief 2.0 (www.archief20.org) en BREED (bhiccommunity.ning.com) zijn voorbeelden van waar discussie gevoerd wordt over het vak en over de uitvoering van het vak. Ook (micro-)bloggen diverse archivarissen over ontwikkelingen bij hun dienst en over de eigen gedachten m.b.t. het vak en het beroep van archivaris.23 En er zijn nog meer uitgaven die raken aan het vak van de archivaris, op het juri disch en op het museaal gebied, op het gebied educatie, management, digitalise ring, (e-)dienstverlening en management. In bovengeschetst Nederlands(talig)e spectrum van uitgaven opereert het Archievenblad. De rol van het vakblad Archievenblad wordt niet alleen bepaald door de relatie tussen het blad en voor wie het blad bedoeld is, maar ook door veranderingen in het spectrum aan uitga ven (andere vakbladen en handboeken), de verandering in het soort bijdragen (nieuws, wetenschappelijk), de verandering van media. Ook hier onderbelichte zaken kunnen een rol spelen, zoals de frequentie van verschijnen, het aantal woorden per artikel en per nummer, de periode tussen bijdragen aanlevering en verspreidingswijze. Ingrijpende wijziging kan plaatsvinden wanneer (de missie van) de vereniging waarvan de uitgave is verandert. Wanneer KVAN, SOD, NVBA toenadering zoeken, dat zal ook in de vakbladen te merken zijn. Spagaat of spil Thomassen, De Nil en Bos geven aan dat het beroep en vak archivaris steeds in ontwikkeling zijn. In de bepaling van wat het vak archivaris is, wordt het vak steeds min of meer afgebakend ten opzichte van andere vakken. Min of meer afgebakend: er is een bepaalde, niet goed te omschrijven kern van wat een archi varis is. Dat amorfe vak en beroep van archivaris ontwikkelt zich. Onderdelen van de taken van een archivaris of verwante disciplines komen en gaan, of ver schuiven van de voor- naar de achtergrond. De ene keer lijkt incorporatie plaats te vinden (bijvoorbeeld digitalisering), een andere keer specialisatie (restauratie), of afscheiding (genealogie). Het beroep van archivaris is multidisciplinair. Een beroep met verschillende vakken, die weer aan andere beroepen en andere vakken raken. Afhankelijk van wat als de (hoofd)taken van een archivaris gezien wordt, leest (en schrijft) de archivaris (voor) bovenstaande uitgaven, waaronder vakbla den. Wat is de rol van het Archievenblad dan nog? Het Archievenblad draagt bij aan de ontwikkeling van het beroep en vak en andersom. Het blad is podium voor archivarissen, om te bepalen welke richting het vak en beroep op gaat. Ook door plaatsing en niet-plaatsing van artikelen wordt invulling gegeven aan beroep, vak en blad. Het vak archivaris is een (sub) HANS BERENDE SPIL OF SPAGAAT? BEROEP, VAK EN BLAD IN BEWEGING 23 Bijvoorbeeld van: Christian van der Ven, Chido Houbraken, Hennie van Schie, Ingmar Koch, Marianne Kruijswijk, Yvette Hoitink, Luud de Brouwer, Raymond Uppelschoten, Bob Coret, Eric Hennekam. 253

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 255