Spil of spagaat? Beroep, vak en blad in beweging In deze bijdrage gaat het over de rol van het Archievenblad voor de archivaris. Het Archievenblad is gewijd aan een welomschreven terrein van werkzaamheden rond procesgebonden informatie en primair bestemd voor vak- en beroepsgenoten. In dit geval zijn de beroeps- en vakgenoten de leden van de beroepsvereniging KVAN, overwegend Nederlandse archivarissen, naar wij mogen aannemen. In deze bij drage wordt niet ingegaan op het verenigingsaspect van het Archievenblad. (Nederlands) Archievenblad Het (Nederlands) Archievenblad is een uitgave van de (K)VAN, de beroepsvereni ging voor archivarissen in Nederland. De doelstelling van de beroepsvereniging bij oprichting in 1891 is het bevorderen van de belangen van het Nederlands archief wezen. Zij probeert dat te bereiken door het houden van bijeenkomsten, door het uitgeven van gedrukte mededelingen en door andere tot het doel strekkende mid delen. De gedrukte mededelingen krijgen vanaf 1893 vorm in het Archievenblad. Al direct bij de opzet van het blad blijkt dat het archiefwezen meer nodig heeft dan alleen een informatiebulletin voor eigen kring. Er is duidelijk behoefte aan een tijdschrift met ruimte voor de resultaten van de archiefwetenschap.1 In februari 1893 verschijnt het eerste nummer van het Nederlandsch Archievenblad (1892/1893). In het woord vooraf wordt de inhoud toegelicht. Het Nederlandsch Archievenblad zal vijf rubrieken gaan omvatten:2 1. over het archiefwezen: over de opleiding, bevoegdheden, bezoldiging 2. over het materiaal waarmee archivarissen werken: over materiële verzorging, gebouwen, inventarisatie, later ook automatisering 3. nieuwsberichten over archiefdiensten, later ook jaarredes 4. vermelding en bespreking van inventarissen en andere archivistische literatuur 5. inlichtingen over archivistische onderwerpen. In eerste instantie richt het Nederlandsch Archievenblad (NAB) zich op de leden van de VAN. Daarnaast is er de wens, de hoop en het streven ook andere belang stellenden te bereiken. In het Archievenblad zijn twee componenten te onder- HANS BERENDE 1 Struick, J.E.A.L., 'Het Nederlands Archievenblad: de spiegel van de archiefwereld', in: P. Brood (red.), Respect voor de oude orde. Honderd jaar Vereniging van Archivarissen in Nederland 1891-1991 (Hilversum 1991), 111-139, 111. 2 Nederlandsch Archievenblad, 1892-1893, 1. Struick, 'Het Nederlands Archievenblad' 114-117. Brood, P., 'Honderd jaar Nederlands Archievenblad', NAB 97/1 (1993), 2-4. 3 Thomassen, Th.H.P.M., 'Kennis of macht: de paradox van een professie', in: P. Brood (red.), Respect voor de oude orde. Honderd jaar Vereniging van Archivarissen in Nederland 1891-1991 (Hilversum 1991), 193-216. 4 Graswinckel, D.P.M., 'Hercules op de tweesprong? Over verleden en toekomst van het archiefwezen in Nederland.' NAB 55 (1951), 107-116. 246

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 248