die van advocaat (ook duaal, ook driejarig, maar afgesloten met een examen, daarna volgt een stageperiode). Ik richt me op het reglement bevordering vakbekwaamheid. Dit rept alleen van "onderwijs ter verhoging van de kwaliteit van de beroeps- en praktijkuitoefening op vakinhoudelijk gebied dan wel op het gebied van notari eel management en de notariële dienstverlening." Aan dit onderwijs worden "opleidingspunten" toegekend door de KNB en er zijn door de KNB erkende oplei dingen. De KNB administreert de behaalde punten en wanneer een (kandidaat-) notaris niet aan de eisen voldoet informeert de KNB de Kamer van Toezicht - dit is een tuchtrechtelijk orgaan. Normaal gesproken moet de (kandidaat-)notaris over elke periode van twee jaar 40 opleidingspunten behalen; dit is trouwens ongeacht of hij in deeltijd of voltijd werkt. Als hoofdregel geldt dat één opleidingspunt gelijk is aan het volgen van één uur onderwijs (academisch niveau). Voorbereidingstijd blijft buiten beschou wing. Men kan een overschot aan punten doorschuiven naar de eerstvolgende periode (tot maximaal 20 punten)Er worden vrij stellingen verleend voor docent schappen en wetenschappelijke publicaties (maximaal 2 punten per pagina). Het lid moet deelname aan scholing zelf kunnen aantonen. Bij geen van beide beroepen is sprake van een beroepsregister. Presentielijsten zijn een essentieel onderdeel van beide procedures, nauwkeurig gedefinieerd. Er vindt wel terugkop peling plaats naar de beroepsvereniging of een tuchtrechtelijk orgaan of een lid wel of niet aan de eisen voldoet. Ik heb niet verder onderzocht welke sancties er kunnen volgen, omdat dit in de reglementen niet eenvoudig te vinden is. Inspiratie voor NARM We noemen de verschillende soorten professionaliseringsactiviteiten en het pun tensysteem van de advocaten. Bij beide beroepsgroepen geldt education permanente als een harde eis. NARM maakt wel een (openbaar) beroepsregister. We hebben niet gekozen voor een 1:1 verhouding uren:punten, zoals de notarissen. NARM wil ook andere activiteiten dan "onderwijs" honoreren, (zonder "vrijstelling" voor het volgen van scholing, maar gelijkwaardig). NARM hanteert anders dan de notarissen korting voor parttimers. We zijn erg te spreken over het feit dat jonge instromers onder een ander regiem vallen dan ervaren. Tot slot In dit vergelijkend onderzoek hebben we een aantal werkwijzen bekeken die voor NARM in meerdere of mindere mate aanknopingspunten hebben geboden. De afwegingen die we hebben gemaakt vloeien steeds voort uit het beoordelingskader dat de KVAN heeft meegegeven aan ons project. Aan de andere kant is voor de stuurgroep ook de haalbaarheid steeds een belangrijke factor geweest. Er was niet één systeem dat we onverkort konden "overnemen". Door andere systemen te bekijken hebben we wel ons eigen systeem kunnen uitdenken. De beoordeling van de verschillende systemen is steeds gedaan vanuit het KVAN beoordelingskader en het doel van het project. Beoordeling was geen doel op zich. PROFESSIONALITEIT 244

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 246