De ICOM ethische code voor musea vraagt om gekwalificeerd personeel, dat in staat wordt gesteld zich verder te professionaliseren (artikelen 1.14 en 1.15). Er zijn ook artikelen opgenomen (rubriek 8) over professionaliteit. Voor deskun digheidsbevordering verwijst de Museumvereniging naar het aanbod van het Landelijk Contact Museumconsulenten en van het (eigen) Museumcollege - dit verwijst weer door naar de aanbieders in de markt. In de evaluatie van het Museumregister (juni 2009) luidt een van de aanbevelin gen dat er criteria komen "voor de scholing van medewerkers en vrijwilligers". In het bibliotheekwezen24 heeft de beroepsvereniging voor bibliothecarissen NVB een zeer laagdrempelig lidmaatschap. Op het aanmeldingsformulier staan enkel gegevens over persoon en werk. De Stichting Certificering Openbare Bibliotheken noemt bij de toetsingspunten voor de audits, o.m. "personeelsbeleid", en geeft naast minimum opleidingseisen voor "deskundigheidsbevordering" twee vragen: 3% van de brutoloonsom voor opleidingen, inclusief gekapitaliseerde tijd? zijn er plannen voor ontwikkeling en opleiding? De restauratoren van Restauratoren Nederland25(RN) hebben een regeling voor toelating tot hun beroepsvereniging. De regeling van RN is pas sinds kort in gebruik. Binnen RN gaan strengere eisen gelden voor de opleiding (namelijk uni versitaire master). Het is een overgangsregeling voor de toelating van reeds actieve restauratoren, ook wanner zij niet aan die opleidingseis voldoen. Dan gelden jaren werkervaring. Andere elementen in de regeling zijn: de ethische code van E.C.C.O. naleven (European Confederation of Conservator-Restorers' Organisations); professionalisering: minstens 60 uur in drie jaren (o.m. scholing, lezingen, publicaties); voldoende punten op het inschrijfformulier en bij twijfelgevallen een atelierbezoek; reflectie op ethische en professionele dilemma's, professionalisering en uitoefening van het beroep; een systeem van collegiale beoordeling (formulier en atelierbezoek); steekproefsgewijze atelierbezoeken om de beweringen van het formulier te verifiëren; deelname aan intervisie door beroepsgenoten, collegiale beoordeling binnen de onderhavige procedure en coaching van aspirant leden. Het formulier bevat naast formele eisen de genoemde open reflectievragen. Collega's in de commissie beoordelen de antwoorden en geven punten. Voor toe lating is een minimum aantal punten vereist. THIJS LAEVEN RONDJE REGISTERS 25 Met dank aan Liesbeth Keijzer, voorzitter van Restauratoren Nederland, die me inzage heeft gegeven in hun procedure. Er bestaat ook een Restauratorenregister dat een potentiële opdrachtgever kan raadplegen op de www.restaurator.nl website. De criteria voor opname zijn vooral opleiding, ervaring, deskundigheid. Een 'light' versie van een register, vooral met een verwijsfunctie, bedoeld voor gebruikers. Niet zozeer opgezet vanwege professie, professionaliteit en doorlopende professionalisering. (Geraadpleegd in januari 2010). 239

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 241