Inspiratie voor NARM Overgenomen in NARM van versie 2004 (Blauwdruk) zijn het overgangsregiem bij de start van het register (vanwege lage drempel) en het onderscheid tussen basis- en volwaardig beroepsbeoefenaar. Verder het verplicht onderschrijven van de ethische code, de herregistratie na vier jaar en een regeling voor bezwaar en beroep. Tot slot ook het uitbouwen/bijhouden van kennis en ervaring door bij scholing, publicaties, congresdeelname e.d. Van de versie van 2008 is overgenomen dat je zelf kunt kiezen met welke titel je in het register komt. Voor NARM vonden we de koppeling (via de achterdeur) van professionalisering aan ethische code te vrijblijvend. Ten eerste omdat de code niet wordt gehand haafd: wij willen van continue ontwikkeling juist een kernpunt van NARM maken. Vandaar ook een beperkte houdbaarheid van de registratie; dus een systeem van periodieke herregistratie (wat de NVvA niet heeft). Ten tweede omdat professionalisering meer omvat dan na- en bijscholing - uitgewerkt in drie rubrieken in NARM. Ten derde waren er goede voorbeelden waar verdere professi onalisering wel via een puntensysteem werkt (zie verderop). Anders dan de NVvA wilden we gebruik maken van bestaande competentieprofie len als referentie voor kennis, inzicht, vaardigheid en attitude - en dus ook de houdingsaspecten meewegen. Verder hebben we NARM steeds gezien als volstrekt onafhankelijk van de beroepsvereniging(en) en als een zelfstandige stichting. Nederland - bibliotheken, restauratoren en musea We hebben drie naburige beroepen en domeinen bekeken, waarbij geen registers aan de orde zijn, maar alleen sprake is van toelating tot de beroepsgroep. De museumwereld23 kent wel het Museumregister, maar geen beroepsregisters (evenmin beroepsverenigingen)De Museumvereniging stelt eisen aan de vakbe kwaamheid van medewerkers. Het reglement museumregistratie (november 2008) eist onder meer "het beschikken over vakbekwaam personeel". Beoordeling hiervan gebeurt binnen de aanvraagprocedure. Het formulier vraagt "deskundigheid op het niveau van Basiscursus LCM" [Landelijk Contact Museumconsulenten], PROFESSIONALITEIT [1] Kennis en werkervaring zijn per titel nauwkeurig gespecificeerd. Ondertekening van de ethische code geldt voor alle titels. Bij de benodigde documentatie komen op alle of verschillende plaatsen aan de orde: ingevuld inschrijfformulier (digitaal op de website) kopie diploma uitgebreid CV namen van twee referenten of twee referentenverklaringen motivatie publicatielijst (volgens nadere specificaties) 23 Met dank aan Paul Knolle (Rijksmuseum Twente Enschede) en Gerdien Verschoor (Museumvereniging) die ik eind 2008 heb geconsulteerd. Gebruikte documentatie via de www.museumvereniging.nl website (onder kwaliteitszorg). Stand per januari 2010. 24 Zie de www.nvbonline.nl en www.bibliotheekcertificaat.nl websites (januari 2010). 238

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2010 | | pagina 240